"Bregejac" XIX Jupiter

Previous topic - Next topic

anki

Da ne mislite da nista ne radim evo i nove stvari koju sam jos zimus najavio. Po mojoj staroj dobroj tradiciji postujem samo interesantne i retke domacice. Breguet XIX sa Jupiter motorom (verzija radjena kod nas u vrlo velikom broju - detaljnije Let 2) mislim da niste imali prilike da vidite u 1/72. Maketu sam vec pretstavio u:

http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,9410.0.html

Dakle Omega models se potrudio da priredi veci broj verzija i to u vrhunskom rezinu ali tokom sklapanja ove Jupiter verzije prolazio sam kroz gomilu razocarenja. Naime pokazalo se da osim onih dekala i mnogo toga drugog ne stima: vec spominjana vaku form kabina je neupotrebljiva, detalji na motoru koji su jako vidljivi (usisna i izduvna grana) su ocajni, osovina tockova je pogresna skroz, ne postoji hladnjak sa leve strane trupa kao ni farovi, generator i nosaci bombi, kokpit pre oskudan, okretnica mitraljeza netacna kao i sami mitraljezi i drljaca kao da je za tenk a ne za avion. Ipak sve je ovo reseno prepravkama i samogradnjom. Jedina nepopravljiva stvar je sam poklopac motora sa prednje strane koji je preplitak i sa presirokim otvorom napred. Zbog kompleksnosti uklapanja nisam imao ni volje ni snage da ovo prepravljam pa je odradjeno sa originalnim delom.

Inace avion je ofarban cetkicom i Revelovom 361 koju redovno koristim za sveobuhvatno zelene domacice i uradjen je sa LH dekalima za aparat koji je prvi poneo zvezdu petokraku na domacem nebu - avion u kome su svoj prvi i jedini borbeni let na strani partizana izvrsili Rudi Cajevec i Misa Jazbec (drugi koji su pre poleteli na partizanskoj strani nisu jos uvek postavljali petokrake). Inace parce njegove oplate mozete videti u Vojnom muzeju na Kalimengdanu.

Da zakljucim - iako je rezin odlican, a sklapanje precizno zbog gore navedenih nedostataka preporucio bih ga samo najiskusnijima.




flanker

Lepo urađeno, a jel nema neke bombice pod krila da mu staviš ili su bacali iz ruke...Jao Žare potkači nas...
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

anki

Da na tom prvom i poslednjem letu bombice napravljene u partizanskoj radionici bacao je Jazbec rucno kao i letke. Dakle istorijski bi bilo netacno da se kace pod krila. Sto se nosaca tice oni nisu skidani i jasno se vide na slikama olupine.

barbarossa

veoma mi se dopada izbor makete, kao i pedantan rad, bravo za partizansku espadrilu !!!

Profa

Bravo, Anki, femenomenalan rad i divan prilog istoriji :super
Rad četkicom - čista petica :bravo :cheers
Bogu fala što sam Lala! :)