B-24J

Previous topic - Next topic

anki

Ko je pomislio da sam konacno postovao stranca prevario se. Opet nas i to ovog puta Liberandos Liberator. Inspiracija je pronadjena u knjizi Aleksandra Kola "Nebeska odiseja" pa koga interesuje nek procita. Najvaznije je da iako ima USA oznake ovo je jugoslovenski aparat i to masina koja je imala verovatno najvise sati borbenog naleta u istoriji Jugoslovenskog vazduhoplovstva u svim erama.

Sto se makete tice naravno 1/72 ovog puta od Minicrafta. Hase je naravno bolji ali kosta 60 a ovo "samo" 30 EUR. I pored ove cene moje zalbe idu na prilicno lose uklapanje i ocajnu staklariju (debela, kupole su podeljene tacno na pola iako na mestu spoja netreba da postoji ram). Sve u svemu kvalitet na nivou jednog short run. Sto se prepravki za nasu verziju tice one nisu strasne. Potrebno je otvoriti prozore u repu sa donjih bocnih strane trupa, dodati pitot "brkove" , od dostupnih kupola upotrebiti samo Consolidate tip, prebaciti otvaranje nosnog stajnog trapa na unutra (u trup), postaviti odgovarajuci set antena i to bi bilo to. Nema potrebe muciti se sa sredjivnjem unutrasnjosti jer se ne vidi.

Naravno potrebno je i obezbediti dovoljno olova kojim ce te bukvalno popuniti svaku raspolozivu supljinu u nosu da avion nebi sedeo na repu kao i pazariti LH dekale - set za Liberandose.

I ova grdosija je cetkarena i to gore Humbrol 250 a dole Revel 76.

Umesto zakljucka - Hasegava je ipak preskupa i bez obzira na mane Minikraft daje dovoljno mogucnosti ako zelite B-24J za kolekcionarske svrhe, a za takmicenje bi vec morala da se menja komplet staklarija.



lord sir giga

Kao prvo cim sam video slovo B broj 24 i slovo J odmah sam pomislio na nase Liberatore, e da nemam usi smejao bi se oko glave od srece, nadam se da cu ga videti uzivo na nekom takmicenju.
Gde nadje ovaj Minikraft, znam da ga nisam odavno nigde video, i sto kazes Hasegava je bolja, ali i skupa.
Mozda da zamolimo revel da prepakuje koji komad za nase potrebe.
Najvise sati naleta je imao Br 23, koji je i jedini preziveo rat.
Inace ovo je San Pankracio  Italija Mart 44, meni se svidja ovako neprljan, stvarno je fenomenalan
Knjigu sam procitao, i pilotima detasmana pripada jedna ulica u Beogradu, po meni, kao priznanje i zahvalnost na svemu sto su radili.

Kerber

Ovo sam vidjao samo kao crtez i padao sam nekad davno u iskusenje da ga nabavim i probam da ga uradim, al' na srecu, prodje me...Kud' bih ga? :D
Lepo je sto je ovo odradjeno i to bas lepo.
Taman da me mine zelja.
Vrlo dobro, sve najbolje !

Bane

hayabusa

Jako lepo, bravo i svaka cast za izbor!  :)

Samo jedna stvar...
Iako nemam Kolovu knjigu kod sebe trenutno, mislim da posto si na horizontalne stabilizatore postavio 'triangle-2' oznake 376th BG, morao si iste staviti i na vertikalce spolja. Kada su uveli taj sistem oznacavanja krajem 1943, amerikanci su prvo postavljali oznake na vertikalce a onda nesto kasnije i na horizontalce radi lakseg prepoznavanja.
Koliko mi se cini, nasi Liberatori su nesto kasnili sa uvodjenjem ovih oznaka, ali ipak imas i slike ovog '23' sa kompletnim repnim 'triangle-2', cak i sa finalnom verzijom oznaka 376th BG, dijagonalno prefarban verikalac po pola u crnu boju (iz druge polovine 1944).

Znaci eto, za to ti jos nije kasno ako te ne mrzi... moja sugestija.

pozdrav
Белая aрмия - Чёрный барон

Sandman

jako lepo odradjeno - suptilno istaknute linije panela, taman po meri!
a obzirom da je chetkicom farbano, josh vecu tezinu nosi konachni utisak - ipak je ovo ne tako mala maketa...

Biba Struja

Super izgleda, svaka cast!  :super

drakii

veoma dopada, posebno izbor oznachavanja, spremte se se spremte profi i pochetnici, za takmichenje u Nishu, bilo bi vrrrlo lepo da bude shto vishe nashih krila, dosta su se krila ( skrivala- za one koi sve znaju, al' che da nauche), samo napred, pozdrav

anki

Zahvaljujem se na pohvalama.

Hayabusa,

U pravu si sto se tice oznaka 376 BG medjutim nasi su kasnili i uveli su ih posle. Tu razliku i knjiga i LH dekali daju u vise verzija kako su se oznake menjale tokom zivotnog veka ovog aviona. Za konkretnu 23 ima vise razlicitih vremenskih preseka oznacavanja na LH setu - ovo je vrlo rani, izabran jer sam poznat da ne volim da prljam avione i u ovom trenutku avion ima samo 10 borbenih letova i prelet preko Atlantika i severne Afrike. Dakle te oznake koje spominjes uvedene su tek posle.

Zoki969

Dobar Liberator, svaka cast !!!