1/72 Italeri F-5B-25 Borac za slobodu

Previous topic - Next topic

Nidza79

 0:) ,

F-5A je laki takticki borbeni avion zamisljen 60-ih godina proslog veka kao resenje za zemlje u razvoju, s nedovoljnom vazduhoplovnom kulturom da bi odrzavali i rukovali kompleksnim avionima tzv "Century" serije. F-5B koji je tema ovog rada je dvoseda verzija F-5A namenjen za sticanje tehnike pilotiranja za samostalan let na F-5A pod nadzorom instruktora letenja. Avion moze da nosi sve sto i F-5A sem sto su iz nosa izbacene obe prangije zarad uvodjenja druge kabine. Avion je stekao veliku popularnost - od socijaldemokratskih rezima evrope koji zahtevaju striktnu kontrolu odbrambenih troskova, preko siromasnijih zemalja zapada pa do desnicarskih rezima sirom sveta.

Maketa je generalno dopadljiva za rad s tim sto povremeno nervira s pojedinostima poput:

1. Slabog uklapanja delova kokpita u celinu aviona (reseno nalivanjem humbrol 11 u sve pukotine)
2. Dekali su Cartograf-ovi i odlicni su s tim sto svi trakasti dekali nisu odmereni prema stvarnim potrebama makete
3. U kasnijim koracima u sastavnici volsebno se pojavljuje prorez za centralni podvesnik iako ranije nije bilo govora o njemu
4. Povremeno neuklapanje oko usisnika i korena velikih krila.


U skladu sa svojom spoljnopolitickom orjentacijom a na bazi iskustava iz sestodnevnog rata vojno rukovodstvo kraljevine Libije narucuje 8 F-5A i 2 F-5B-25 te organizuje obuku neophodnih kadrova u bazi Williams. Avioni iz depoa u Keflaviku preko Engleske i Malte dolaze na aerodrom Wheelus kod tripolija gde je vec razmestena grupa americkih pozadinaca.

Ubrzo dolazi do panafricke revolucije, angloamericke baze u Libiji su pred zatvaranjem, oktobra 1969 revolucionarni aparacici dizajniraju nove rondele i nacionalnu zastavu, hapse se kadrovi obuceni u Americi sem desetorice, aerodrom Wheelus menja ime u Okba Ben Nafi a konacno Jula 1970 americki pozadinci uspevaju da napuste zemlju.

Revolucionarno rukovodstvo posle neuspelih pokusaja da se iz Spanije nabave avioni za kanibalizaciju privremeno uspevaju da ugovore sa Grckom odrzavanje i obuku pilota ali provejava teznja da se Libija ovih aviona resi. To ce im uspeti krajem leta 1975 kad su svih 5 preostalih jednoseda i oba dvoseda uspeli da umeshaju u Americku vojnu pomoc Turskoj vrednu 33.6 miliona USD. Americki posmatraci su primetili nedoslednosti i ulozili jalove proteste. F-5B-25 koji sam pokusao da uradim je obucio generacije turskih polaznika a zadnji put je vidjen od strane entuzijasta 2001 na letelistu Cigli.


Posmatrac treba da ima u vidu da je postrevolucionarni period mizerno medijski pokriven i da je najbezbednije uraditi avione tokom boravka na malti jer su tamo i fotografisani. Autor makete nije imao hrbatne komercijalne rondele i jos neke stensile za taj poduhvat. Umesto toga radio sam po usmenom kazivanju avion iz "predosmanskog" perioda eksploatacije uz pomoc izvora kojem nemam previse razloga da verujem.

Vrlo je moguce da je radome tan povrsina u stvari bila bela
Vrlo je moguce da je klasican anti glare stripe ostao u F-5B fazonu (dodiruje crnu tackicu na nosu)
Vrlo je moguce da novi sistem oznacavanja nikad nije primenjen. U tom slucaju donja boja na zastavi a sredisnji kruzic na rondeli bi trebalo da je zelen. Opet je moguce da je to neko zafrknuo jer se sa tim avionima tada radilo svasta a kooperacija americkih pozadinaca i motivisanost grckih je upitna.


Neke stencile sam izbacio na bazi fotografija sa Malte i sumnji da su naknadno dodate. Neke sam pak "arabizovao" ili im promenio stil (bez zute pozadine na "Rescue" strelici itd).

Maketu nemojte posmatrati kao delo koje je autoritet za temu kojom se bavi vec samo kao produkt maketara koji je odlucio da radi na bazi jednog jedinog izvora sa svim posledicama koje to nosi. Jedina namerna greska je pozicioniranje nacionalne zastave malo vishe unapred nego sto treba da bi se izbeglo zadebljanje na repu oko kojeg nije mogla da se obmota.


sezan

#1
Prelepa maketa!lepo si je uradio!Uradio sam 3 kom i nisu mi dosadile..

ps.ispravi malo pito cev!
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

Nidza79

Pito cev stoji normalno u stvarnosti a kad je pogledam kroz objektiv kamere vidim isto sto i ti na slikama. Znas i sam da metod njenog stavljanja ne omogucava da toliko padne na dole dok kraj sa ravni koji se nastavlja na trup stoji kako treba.

malifly

Svaka cast, lep avion, lep rad, srecno sa daljim radovima!!! :super :caooo

Pop


Fino i pedantno kao i uvek...Video sam ga uzivo-  za kokpit svaka cast !!!