Italeri 1/72 A-7D "Sluf" (VMA-323, F4U livery)

Previous topic - Next topic

Sandman

U pitanju je Italerijev prepak stare ESCI makete poznatog mornarichkog jurishnika LTV A-7 Corsair II, i to D verzija koja je bila u upotrebi u USAF...



Zamenio sam sedishte koje dolazi na ramu sa rezinskim (mada drugom verzijom), a kokpit sam obogatio Eduard ecovanim setom...



Kako maketa ne bi sela na rep, kao tegove sam u nosni deo stavio komadice topljenog kalaja, uvaljanog u "podnozje" od plastelina...



Nosna noga stajnog trapa je dozivela brojne dorade - u samogradnji od komada sprua sam napravio nedostajuce farove, poprechne "prechke" u korenu noge, kao i deo koji ide iza noge i povlachi je u kutiju stajnog trapa. Kasnije su na nju zalepljeni josh neki ecovani delovi...



Poshto Italeri/ESCI nisu dali ceo unutrashnji deo uvodnika za vazduh vec se vidi plastichni "zid" reshio sam da uvodnik vazduha zatvorim poklopcem koji inache stoji tu kad je avion na stajanci... ovaj poklopac, dat u kutiji nije mi se svideo pa sam napravio novi od komada stirena...



Od komada stirena sam takodje prepravio uvodnik za cev za dolivanje goriva u vazduhu...



Ovaj deo koji stoji sa leve strane trupa, ispod kokpita, malo sam doradio i namestio da stoji kako treba - pod ovakvim uglom - bez prepravke, deo bi stajao paralelno sa trupom...



Na bochni deo prednjeg stakla kabine, kao i na poklopac kabine koji se otvara, zalepio sam ecovane ruchke kojima se pilot pridrzava pri ulasku u kabinu.. prozirni delovi maskirani Tamiya trakom...



Kao prajmer koristio sam Gunze Mr.Surfacer 1200



Izduvni deo je ofarban u Yellow Zinc Chromate (mix MM Chromate Yellow i malo crne), a poklopac usisnika je ofarban u mix narandzasto-crvenih boja....



Preshading uradjen akrilnom Gunze crnom...



Ecovani set je sadrzao i HUD sa staklencetom od prozirne plastike (koju sam zalepio i premazao Future-om)....



A shto se tiche kamuflaze, inspiracija je doshla malo chudnim putem, i recimo da je ovo unikatni "retro" A-7D koji je USAF poklonio VMA-323 (sada VMFA-323) jedinici U.S. Marines. U chast VMA-323 jedinice, ofarban je u nekadashnje boje lovaca F4U Corsair, koji su leteli u sastavu VMA-323 u Koreji (MM Flat Sea Blue), i sluzi za upoznavanje danashnjih pilota ove jedinice sa naoruzanjem korishcenim u tim ranijim periodima - iz tog razloga na avion su postavljene bazuke kakve je nosio P-47D, rezervoari za gorivo su takodje upotrebljeni sa P-47D (kako bi se omogucio shto manji dolet ovom avionu ako nosi dopunsko gorivo), klasichne bombe kakve su nosili i F4U, a tu siu i H.V.A.R. rakete koje je F4U koristio u Korejskom ratu....




Slike sa detaljima...

Ecovani retrovizori na poklopcu kabine, koje sam zalepio Kristal Klearom...



Ecovana pito cev na nosu, a dekal (svi dekali su korishceni iz kutije Italeri F4U Corsair) je oguljen chetkicom zamochenom u nitro razredjivach...



Farovi su dobili "stakla" od Kristal Kleara...



Prednji tochkovi su rezinska kopija delova iz Hobby Boss makete ovog aviona - zahvaljujem Tripku na napravljenim kopijama! ;)



Naoruzanje...



Prljanje radjeno MIG pigmentima i Tamiya "shminkom"....



Navigaciono svetlo na vertikalcu prvo zafarbano u aluminijum, a zatim napravljeno staklo od Kristal Kleara...



Ecovani deo izduvnika...



Metalna oplata u korenu horizontalnih stabilizatora ofarbana sa MM Chrome Silver...



Detalj retrovizora i kokpita...



I mocne bazuke :D



Cela ova pricha oko korishcenja ovog aviona u svrhe uchenja novih pilota upotrebi starog naoruzanja je naravno izmishljena :D a maketa spada u jednu od mojih omiljenih kategorija maketarstva - What-if! ;)

Nekom drugom prilikom "vraticemo se u buducnost" - treba iskoristiti dekale sa ovog A-7D, kao i maketu F4U koja je pozajmila dekale ;)  :zvizduc

Do sledece makete...  :caooo

Warhawk

Fino izgleda nešto svetliji wash od glavne boje... Odličan!
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Sneni

Zanimljiva ideja i super realizacija, sviđa mi se :cheers
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka


djos & filip

#4
Sjajna ideja, mnostvo super odradjenih detalja, lepo farbanje i ostarivanje,

Od pocetka do kraja majstorski rad, bas mi se dopada a i razbija monotoniju :)

Svaka cast

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Kerber

Hehe, lepo odradjeno, al' najvise mi se svidja ideja o naoruzanju...
Kako li bi mu stojala ona njihova trobojna kamuflaza...?!?
Za detaljisanje - alal vera !

oddball

dobra ideja, i super mu je legla ova modro plava. i lepu si pricu napravio. takodje mi se dopada i samogradnja. da li ovo znaci da cemo videti F-4U sa Mavericima?  :D kao prica da se piloti veterani koriste za napade ali nisu mogli da se presaltuju na mlaznjake pa su inzenjeri morali da prilagode modernije oruzje klipnim avionima. jos jednom, odlicno mu je legla ova plava!
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Sandman

#7
hvala na komentarima :)

Quote from: Kerber on 09-08-2010, 15:20:25
Kako li bi mu stojala ona njihova trobojna kamuflaza...?!?

ne se brigash Bane, ima kandidata i za tako neshto :D Academy F4F Wildcat sa takvom trobojnom shemom ce dobiti verovatno neshto modernije ruho, a njegov moderni parnjak bi mozda mogao da bude takodje neki "___cat" .. a mozda bude i neka "buba".... mislite o tome ;)

Quote from: oddball on 09-08-2010, 15:45:28
da li ovo znaci da cemo videti F-4U sa Mavericima?  :D kao prica da se piloti veterani koriste za napade ali nisu mogli da se presaltuju na mlaznjake pa su inzenjeri morali da prilagode modernije oruzje klipnim avionima.

moze biti, moze biti ;) F4U koji je pozajmio oznake Corsairu II ce dobiti moderno ruho sa low-vis oznakama (Oklahoma Air National Guard najverovatnije), a za naoruzanje, hmmm... smislicu vec neshto  ::)

josh par ovakvih "swap livery" what-if projekata imam na umu, ali o tome kad dodje vreme... ;)

Inache, Italeri dekali za F4U su me namuchili kao nijedni do sada - iz novije kutije su se guzvali pri prebacivanju sa papira nosacha na maketu, a iz druge kutije (starije pakovanje) su se pak cepali prilikom pokushaja odvajanja od papira... tako da je par dekala bilo kombinovanje starog i novog seta, na nekim mestima chak i iz vishe delova.... oba seta su inache shtampani od strane firme Zanchetti, ali su verovatno tokom stajanja malo obajatili.. :-/

Krivo mi je jedino shto je finalni sloj laka malo nahvatao prashine prilikom okretanja makete tokom lepljenja naoruzanja, stajnog trapa i tokom prljanja, ali dobro, obzirom da sam ovde predstavio zaprljanu mashinu (u duhu izandjalih starih Corsaira) nije tako loshe leglo  :-\

Boja korishcena za kamuflazu je inache enamel MM Flat Sea Blue, posvetljena sa malo bele za sredinu panela, ali tu su krenuli problemi sa "shtucanjem" erbrasha - izgleda da generalno MM farbe (i enamel i akrili) imaju krupniji pigment i hvataju se na vrhu igle prilikom prskanja... razmishljam o totalnom prelasku na Gunze i Tamiya akrile, jedino me josh jako shirok spektar boja drzi za MM i Humbrol... ali....

u svakom sluchaju, sad se vracam ka nekim zapochetim projektima od ranije, a mozda cu malo da se i "rashladim" uz neki brodic/chamac.... :D

mikoyan


airbamby

 :D he he
Zanimljiva prica i odlican rad.
Alal vera
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

dusko

Lepo si sve objasnio a jos lepse napravio stvarno lep rad.

Sandman

Hvala :)

Zaboravio sam josh Warhawku da odgovorim u vezi washa - zapravo, wash je klasichna tamna varijanta (uljane slikarske Raw Umbra + Black + Prussian Blue + zrrrrrnce bele + white spirit), ali je ova svetlija nijansa, vidljiva na pojedinim mestima, zapravo posledica tehnike tzv. "dot filtering".

Naime, na ovoj maketi sam testirao tehniku kolor filtera tj. toniranje svih povrshina kamuflaze pomocu tachkica slikarskih uljanih raznih boja. Prvo se nasumichno na maketu (prethodno odradjen wash i sve izlakirano Future-om kao zashtita) nanesu razne nijanse boja u vidu sitnih flekica. Zatim se ravnom (pljosnatom) chetkicom te tachkice razmazuju u pravcu strujanja vazduha oko aviona. Postepeno se tim trljanjem skida vishak uljanih boja a stvara tanki premaz boje, dovoljan da tonira povrshinu aviona... Samim time, Kamuflaza gubi na prvobitnoj jednolichnosti i dobija skoro nevidljive nijanse, ali dovoljne da oku stvori realniji prikaz habane kamuflaze... Deo te boje koje se rastrljava po povrshini ulazi i u linije panela i otuda onaj svetliji ton za koji je Warhawk mislio da je wash - tachkice su bile od svetlih do tamnih nijansi braon, oker, plave i bele! Nakon sushenja od dan-dva, sve se preprska zavrshnim slojem laka (matt, satin, po zelji vec), i na kraju radi finalni weathering suvim pastelima/pigmentima...

Sve u svemu, jako zanimljiva tehnika koja poprilichno uvecava nivo realistichnosti farbanja!


Profa

Mnogo dobra ideja i lepa izvedba - stvarno mu čuči kamo "starijeg brata" :bravo
Što se tiče zamene dekala, verovatno ćeš imati problem sa osicom na repu - A-7 ipak ima veću površinu od F4U ::) Jedino da ga nekako "skaliraš"...
U svakom slučaju, čekamo nastavak :cheers
Bogu fala što sam Lala! :)

Sandman

Quote from: AG02 on 09-08-2010, 19:19:49
Dete sta uradi...!

:naughty iznenadni nalet inspiracije...  :zvizduc


Quote from: Profa on 09-08-2010, 21:24:43
Što se tiče zamene dekala, verovatno ćeš imati problem sa osicom na repu - A-7 ipak ima veću površinu od F4U ::) Jedino da ga nekako "skaliraš"...

necu raditi Ohajo ANG, izabrao sam onu verziju od Oklahome ;) vec sam imao na umu da radim taj sa osom, ali je prevelika :(

jedino shto cu onda morati da koristim zeleno-sivu kombinaciju boja na kamuflazi a ne onu tamno-svetlo sivu (koja mi je lepsha)... ma ima vremena.. ko zna shta cu josh da promenim u idejama u medjuvremenu :D