Special Hobby 1/72 Heinkel He 178V-2

Previous topic - Next topic

Profa

Heinkel He 178 je jedna od pravih istorijskih prekretnica u avijaciji -  prvi avion koji je poleteo isključivo na mlazni pogon, 27.08.1939. godine.
Razvijan kao privatni projekat Ernsta Hajnkela, u saradnji sa mladim inženjerom Hansom von Ohainom, naleteo je na odbijanje u RLM, gde je većina vodećih (Goering, Udet, Milch) bila za dalje razvijanje poznatih propelerskih lovaca i nije želela da ulaže novac u razvoj mlaznih motora.
Avion je bio klasične konstrukcije, sa metalnim trupom i visoko postavljenim drvenim krilima. Usisnik mlaznog motora je bio u nosu, a gonilo ga je dizel gorivo.
Stajni trap je na prvom prototipu bio u fiksiranom spuštenom položaju, a bilo je planirano da se na sledećim uvlači.
Brzina prvog prototipa je bila 598km/h, a let je mogao da traje samo 10 minuta.
I pored uspešnih testiranja Hajnkel nije uspeo da zainteresuje odgovorne, i od ovog projekta se odustalo. Hajnkel se nije dao pomesti, i nastavio je rad na mlaznim avionima, konkretno na dvomotorcu He 280, na kom je koristio iskustva sa He 178.

Maketa proizvođača Special Hobby u razmeri 1/72 je, i pored naizgled malog broja delova, zbog lošeg uklapanja komplikovanija za rad. Pored plastičnih delova, u kutiji su još i rezinske kutije stajnog trapa i ecovani delovi. Maketa je prvenstveno rađena kao prvi prototip, a na posebnom ramu se nalaze delovi i za drugi (duža krila, poklopci stajnog trapa).
Bojio sam sa Hu92 (RLM02) i MM aluminijum metalizerom – četkica, naravno :). Nisam ga ostarivao, jerbo jedva da je leteo... Kabinu sam morao da otvorim, u zatvorenom stanju je katastrofalno nalegala >:(




Izvol'te, udrite po kritikama!
Bogu fala što sam Lala! :)

misa

Pravo da ti kažem, svidža mi se. Jes malo aljkavo za tvoj nivo, al se vidi da ti je ovaj avion prirastao za srce (i meni je). Znam iz iskustva da je češki short-run prepun skrivenih nagaznih mina, i skidam ti kapu što si se izborio sa time. Ja bih mu dodao još braon washa, čisto da razbije monotoniju. Takođe, probaj da malo središ spoj zadnjeg levog horizontalca, koji je izgleda više puta pričvršćivan.

E, da, mani se od Golden Age aviončića - nema ko da pravi K.u.K. avijaciju bre :)

Pozdrav,
Miša :)

Sandman

Quote from: Profa on 09-09-2010, 06:34:18
Izvol'te, udrite po kritikama!

Je l' smemo?  :D

Svidja mi se kako je ispalo na kraju, pogotovo uglancalost metalnih povrshina!

Jedino shto mi malko bode ochi je spoj levog horizontalca sa trupom - na metalnom delu kao da ima neka neravnina, ili je to samo odsjaj? Takodje, kao da naslon sedishta ima malo shmirglastu povrshinu - deluje kao da je prajmer naprskan pod jachim pritiskom ili da je ostalo prashine od obrade sedishta?

S druge strane, svidja mi se detalj unutar prostora stajnog trapa, kao i instrument tabla. Naravno, metalni finish vec pomenuh - jesi li ga radio onom metodom "drajbrashovanja" chetkicom kruznim pokretima (skoro je kachen link sa tom metodom), ili nekom tvojom "specijalkom"? :)

U svakom sluchaju lep rad, razbija monotoniju na forumu, malo egzotike uvek dobro dodje! :)

lord sir giga

Nebih mnogo da ga tupim, posto neznam dal IMPA jos uvek ostri, ali sam po nekim Humbrol i RLM kartama dasao da je RLM 02 zapravo Hu-78, pa ako gresim ispravte me mnogo bi znacilo.
Inace maketa je takva kakva jeste, ali si joj ti dao Dusu pogotovo sto je cetkica u pitanju.
Za Ostarivanje neznam odlucio si pa nek bude kako jeste.
Nego kako i cime si isekao poklopac kabine, i de su bre dekali, kakav god da je trebalo bi makar seriski da imade

menestenasli

Sta bi sa kormilom dubine? fotoaparat sve vidi  :D
Svidja mi se. A tema me je potpuno odusevila!!!!

airbamby

Imao sam prilike da vidim ovo i uzivo, nije bas po tvom standardu tj znas ti i mnogo bolje.
Svakako to je jedan lep primerak istorije na polici, a ovu mpm/condor/special hobby maketu zaista treba znati napraviti.
Fino je ispalo secenje stakla
Bilo kako bilo uz sitne greske i sto rece giga bez nalepnica  :hahaha svakako je osvezenje
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj


Warhawk

Jako interesantno. Svidja mi se mehanizam stajnog trapa. Takodje, tako polu-obojen ima baš pravi "prototipski" izgled  :)
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

dusko

Odlicno Profo nisam ni ocekivao nesto losije a i sam avion je raritet da budem iskren nisam ni znao za to cudo. :super

Profa

Elem, k'o što Bamby reče, nije mi uspeo, tj. mog'o sam i mnogo bolje, ali mi je trebalo nešto da razbije maler... :-\
Što se tiče horizontalca, otpao je par puta, i to što se vidi je fleka CA lepka kad je već bio gotov :doh... a i bilo mi je već svega dosta - trebalo bi ga prešmirglam, pa da onda popravljam boje, pa... ma, nek' ide u :zvizduc... na policu.
Mehanizam stajnog trapa je SH dao u i eceraju, ali je prevelik, pa mi je bilo lakše da razbušim plastiku.

@Sandman: bojenje metalizerima je moje standardno (ne onako kako je prikazano u tom vidoju) - polusuva četkica (normalna, ne sečena), pa horizontalno pa vertikalno, naizmenično - bez pritiskanja, ali brzi pokreti.
Tekstura na sedištu je u stvari prah metalizera koji nisam očistio - kakvo te prskanje spopalo, Bog s'tobom? :D
@L.S.Giga: aman, Gigo, kakvi serijski brojevi na nemačkim prototipovima ??? :hahaha Možda oznake na trupu, ali serijske :jok
Ima ovaj dekale, malo "Heinkel" za ispod stakla kabine. To jeste bio standard za Heinkelove prototipove, ali za ovaj avion nema fotke koja bi to potvrdila (a ima ih po netu par komada), tj. na svim fotkama je potpuno"go".
Staklo sam isekao novim skalpelom - polacko polacko, pa tako jedno po'sata...
Hu78 koristim samo i isključivo za unutrašnjost britanskih aviona. RLM02 je bila sivozelena, i možeš da koristiš Hu31 ili Hu92 (po meni 92 više odgovara)
Bogu fala što sam Lala! :)

Sandman

Quote from: Profa on 09-09-2010, 14:03:34
Tekstura na sedištu je u stvari prah metalizera koji nisam očistio - kakvo te prskanje spopalo, Bog s'tobom? :D

sprej lak? prajmer u spreju? :)

Quote
Ima ovaj dekale, malo "Heinkel" za ispod stakla kabine.

Ma trebao si da mu turish nalepnicu "Heineken" pa da ne bude ovako "go" - bash ne ide da bude bez oznaka, vidish da Gigi kvari utisak... ;D

voja

Мало ОТ.
Има један лик који би буквално све искористио од декала па је чак лепио и оно "Printed by . . . " као и декал са називом и каталошким бројем макете.

.

Profa

@Srki: jes', u pravu si, mog'o je da bude lak u spreju, da sam ga lakir'o...
Heineken ne podnosim, od kako su zatvorili najbolju i najstariju pivaru u regionu - našu pančevačku :uaaa :uaaa :uaaa
@Voja: ime makete sam i ja koristio na podnožjima koja je Matchbox davao uz svoje makete, vo vremja ono :love (ajajaj, al' smo matori...)
Bogu fala što sam Lala! :)

Kerber

Lepa maketa, al' kad odlezi neki period (kraci nadam se), opravi mu horizontalce...
Samo napred !

drakii

Eine kleine furzende Floh, ludo avionche, voleo bih da ga vidim uzivo, ali samo jedno pitanje, Humrol 92 je RLM 02 ?!? ( na slici ne lichi), pozdrav i dopada mi se