Ka-25 PL 1/72

Previous topic - Next topic

Adam Smith

Evo mog prvog topika na Kutku i prve makete koju kačim. To će biti po redu negde peta, šesta maketa koju sam uradio, ali prvi helikopter. U pitanju je Ka-25 u 1/72, proizvođač Sky-High. E sad, kad smo već kod proizvođača (mada možda nisam neko ko je relevantan s obzirom da sam se do sad uglavnom susretao sa Revellom i Italerijem) uopšte nisam zadovoljan, delovi su se uklapali katastrofa, puno viška plastike, posebno kod manjih delova kod kojih je bilo nemoguće skinuti taj višak, a da oštetiš i sam deo, zatim između dve polutke helikoptera kada sam ih spojio celom dužinom je postojao bukvalno kanal koji sam morao da zagitujem. Ali da ne ružim više samu maketu, ima nešto i do neiskusnog maketara  ::) Imao sam gomilu pehova dok sam radio, prslo mi je prednje staklo na pola, ali sam nekako uspeo to da ispravim, napravio sam dosta grešaka i kod elpisi (što se toga tiče i uputstvo je malo konfuzno, bilo je i grešaka kod obeležavanja delova), sve u svemu kada sam shvatio šta sam uradio bilo je kasno.

S obzirom da se model iz kutije nije baš slagao sa ovom našom verzijom, bilo je neophodno napraviti neke korekcije na maketi (kao npr. kupola na repu i nešto na trupu - šta god to predstavljalo  :)). To je takođe prvi put da sam nešto tako vidljivo pravio u samogradnji, nije baš ispalo prvoklasno, ali sam zadovoljan. Koristio sam uglavnom karton, lepak i malo gita. Što se tiče boje, očigledno da ne odgovara baš originalu, ali sam pratio uputstvo koje je išlo uz dekale (Light Gray - humbrol 127). Još uvek nisam koristio airbrush, kao i što se može videti sa slika četkarilo se.

Gledajući slike radova na forumu, naravno shvatam da ovo nije ni blizu toga, ali jedan od osnovnih razloga koji me je naveo da okačim jeste što nisam primetio da je neko radio ovu maketu (tj. okačio slike), pa reko' da doprinesem malo raznovrsnosti završenih maketa. Svi kritike i konstruktivni saveti su dobrodošli. Pozdrav!

     
   

Hawkeye

Kolega,ja cetkarim vec 15 godina,tako da se ne sekiras,ima nas jos uvek ovde  :D .Maketa je koliko vidim,od nekog ruskog proizvodjaca i to neka te ne brine,njihove makete su takve,pune viska plastike i problema.Za jedan od svojih prvih radova,maketa uopste ne izgleda tako lose,a cestitke na odvaznosti sto si resio da nesto radis i u samogradnji.Samo nastavi tako i napredak ce se videti  :super .Pozdrav  :cheers !

'Уживај младићу за младости своје!'

Profa

Samo napred, boj ne bije svijetli AB, već boj bije četka u junaka :D
Pri čemu ne nipodaštavam rad sa AB, nego pružam podrku četkaru, da se većina ne oseća prozvanom ;)
OK je za prvu maketu - sam si zapazio razlike između tvog i drugih radova, a i greške koje si napravio... Sad je samo poenta da ih popraviš (i više ne praviš), i da 'vataš nove cake ;)
Ima tu još mnogo stvari za savladati, al' lagano - korak po korak...
Bogu fala što sam Lala! :)

Adam Smith

Prvo da se zahvalim na komentarima  :cheers a što se tiče bojenja ovde je to dosta jednostavno, ali kod nekih "šarenijih" je jako teško da to liči na ono pravo ako nema AB, a oni koji to uspeju sa četkom  :god . Imam ja neki revellov najprostiji Ab u šteku, ali se još nisam odlučio da se bacim u trošak za kompresor, a one revellove boce su mi malo preskupe i nekako mi je uvek slađe da dodam još jednu kutiju u štek nego da za to dam pare (svi smo mi po malo kutijaši :zvizduc).

Mislim da mi je osnovni nedostatak u radu što sam nestrpljiv, hoću što pre da vidim nešto konkretno, žurim i onda napravim grešku  :doh , ali dobro kako se bude povećavao broj maketa u mom kutku tako će valjda biti bolje...

dusko

Bice uvek malo zurbe znam da goris od zelje da vidi sgotovu maketu ali dobro lepo si ovo odradio i nadams eda ce biti jos bolje naredni put.

pekar

Ja bih ga samo matirao i ne bih više ništa dirao.
IL-76

wulf

Makete istocno evropskih proizvodjaca su malo teze za sastavljanje i uklapanje . A ovaj  rad je veoma dobro ispao cak i vise od toga. Samo izmatiraj maketu kao sto rece pekar i nista nediraj !

zolle



          Kolega i ja sam cetkar vec 20 g., AB ti je kao sex sa rodjenom zenom - mnogo priprema, ugadjanja, pipkanja,
          a onda bzzzz, gotovo zacas. A cetka, cetka ti je kao tudja, pa sve lagano meraklijski  :love :love :love

          Odlicno je ovo, samo napred, vezbaj ruku i oko i bice jos bolje  :super
Dokon mozak, djavolja igracka !

UrbanKnight

Bljak!  :P
Vidi se da je maketa u sustini losa, te nakon sklapanja ne moze bas nesto da ispadne. Taj visak plastike se najvise primecuje oko stajnog trapa gde je ujedno i najteze da obradu.

Treba imati jako puno iskustva ( zivaca ) da bi se od tak'e makete napravilo nesto dobro. Ja se trenutno mucim sa jednom restauracijom i jednom jakkkooo ocajno izlivenom maketom.

Vredi li trositi vreme na lose makete... aj sad.

Da se vratimo na temu. Ja bih malo uprljao maketu, lakirao mat lakom... ovako kako se sljasti, bas i ne daje neki utisak.

Adam Smith

#9
E to sam i očekivao da će neko reći, razmišljao sam se, ali nisam bio siguran da li treba da je matiram. Pošto je ova boja neka satin, valjda je to isto što i semigloss tako da je ja nešto posebno i nisam lakirao osim malo kod dekala. A gledajući slike helikoptera deluje mi da je malo šljašteći i u orginialu, pa nisam bio siguran... Znači ipak da udarim mat preko, važi hvala na savetima  :caooo

Quote from: UrbanKnight on 13-09-2010, 22:17:30
Vredi li trositi vreme na lose makete... aj sad.
Ali šta da se radi kad nemaš alternativu u pogledu nekiih modela, posebno npr. ruskih aviona/helikoptera, pa ti jedino ostaje to što ima.

Quote from: zolle on 13-09-2010, 22:14:55
Kolega i ja sam cetkar vec 20 g., AB ti je kao sex sa rodjenom zenom - mnogo priprema, ugadjanja, pipkanja, a onda bzzzz, gotovo zacas. A cetka, cetka ti je kao tudja, pa sve lagano meraklijski  :love :love :love
A tuđe slađe - uvek bilo ;D

pavlepav

ma za pochetke je superishka !  ;D
pogotovo jer verujem da si se bash namuchio sa "doradama", znam kad sam sklapo npr a-model kako to moze "iscrpljujuce" da bude  :(

a inache ima "ka-25 a/c hormone" i od airfixa! nisam ga josh nabavio, al se nadam da se bolje sklapa negoli ovaj sky-high ;)

Adam Smith

Evo matirao sam ga na brzinu, malo sam zakačio jednu od sajli dok sam matirao, ali sam uspeo da popravim. Ne bih imao živaca da ponovo pravim te sajle tako da "ja tu ne bih ništa dir'o" što bi rek'o Čola  :D Valjda sam malo popravio utisak, ipak ovako deluje lepše...

     

Quote from: pavlepav on 13-09-2010, 23:55:01
a inache ima "ka-25 a/c hormone" i od airfixa! nisam ga josh nabavio, al se nadam da se bolje sklapa negoli ovaj sky-high ;)
e jeste čini mi se da sam video dok sam googlao slike, ali to jedino da naručuješ preko neta ili da čekaš da ga uvezu... Ovaj je kupljen pre nekih godinu-dve u m-hobbiju, sećam se da su tad bile neke nedelje akcije, svake nedelje su pojedine makete bile na popustu. Tad sam ga pazario i čučao je u šteku do sad. A što se tiče a-modela videh da ima ka-28, tako da razmišljam to možda sledeće da radim, taman da iskoristim ove dekale, ali trenutno ga nema u m-hobbyu (bar tako piše na netu).


pavlepav

Quote from: Adam Smith on 14-09-2010, 00:16:10
e jeste čini mi se da sam video dok sam googlao slike, ali to jedino da naručuješ preko neta ili da čekaš da ga uvezu... Ovaj je kupljen pre nekih godinu-dve u m-hobbiju, sećam se da su tad bile neke nedelje akcije, svake nedelje su pojedine makete bile na popustu. Tad sam ga pazario i čučao je u šteku do sad. A što se tiče a-modela videh da ima ka-28, tako da razmišljam to možda sledeće da radim, taman da iskoristim ove dekale, ali trenutno ga nema u m-hobbyu (bar tako piše na netu).
pa preko neta i naruchujem , nije skup, no mi je spisak zelja dugachak, pa ce sachekati za sada ;)
shto se tiche amodela, ja ti ga ne bi preporuchio, radio sam ka-26, losha plastika, loshe sklapanje, flesheva kolko ocesh ....
mada nemo' mene da slushash ja sam josh "novajlija", hehe  ;D

Nemsy_29

Ovako matiran deluje "prirodnije".  Lepo mu je legao mat lak.  ;D

Profa

Ju je, ja tek sad vid'o :doh - zajlice su ti "malko" predebele, al'ajd' sad, šta je tu je...
Ovako matiran je mnogo bolji, i :super ideja za podlogu
Bogu fala što sam Lala! :)