Academy BF 109 G10(14) 1:48

Previous topic - Next topic

Drakula

Pozdrav,
Evo slika moje prve makete, tj. prve ne racunajuci decacke radove od pre 20 godina koji su se svodili mahom na nevesto lepljenje.

Slican plan sam imao i za ovu maketu, dakle opustenu vikend zabavu, no onda mi je palo na pamet da bacim pogled na internet i tako je sve krenulo... umesto tri dana radio sam je tri meseca :)

Farbano je cetkicom - Revell i Humbrol enamelima a lakirano Humbrol gloss, mat i satin lakovima. Dekale nisam omeksavao ali ubuduce svakako nameravam (neka od ostecenja na dekalima nisu bas deo weatheringa vec kombinacija moje nevestosti, cinjenice da sam ih postavljao uz pozamasne zalihe piva i njihove krutosti - npr bela spirala na spineru se raspala u tacno 27 delica! - te sam je morao crtati cetkicom).
Efekat Airbrusha je simuliran parcetom sundjera uguranim u slamcicu (sto je na mestima aplikacije dovelo do reljefne farbe).
Wash je radjen tusem pomesanim s tecnoscu za sudove preko gloss laka.
Rdja, izduvni gasovi, ulje i sl. je radjeno pigmentima za ikone pomesanim s vodom i tecnoscu za sudove.
Chipping je radjen skidanjem boje vrhom sestara i bojenjem srebrnom olovkom.

Vrlo su dobrodosle sve sugestije, kritike i naravno pohvale :P - a evo pocecu samokritikama:

- Sema farbanja i dekali ne odgovaraju nekom postojecem avionu - Sema boja ponajvise odgovara ovome (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Messerschmitt_Bf_109G-10_USAF.jpg) dok sam za dekale koristio postojece iz kutije. Da sam od pocetka krenuo ozbiljno, i ovo bi bilo drugacije.
- Iz istog razloga, kokpit koji je radjen prvi nije previse detaljan a uz to sam pred kraj i izgubio nisan  :-\
- Spiner je "malo nakrivo" - ovo je delom do Academy-ja jer je prvobitno jedva mogao da se postavi a potom i do mene jer sam ga "presmirglao".

Za naredne dve zamerke bih ujedno cenio i svaki koristan savet:
- nisam zadovoljan kako je ispao wash na svim delovima - ponegde je zamrljan zbog debelog sloja farbe (tufne na bokovima) a ponegde ga je razmazao naredni sloj laka sto sam pokusao da ispravim naknadnim drybrushom (prednji deo donje strane krila). Uopste, prilikom washa sam se bas mucio - puno prelaza, prljanje...
- Efekat izduvnih gasova i garezi od mitraljeza mi nije dovoljno realistican, debelo sam se mucio oko njega a nisam postigao zeljeni efekat gradacije i na kraju su, posle mnogo pokusaja i brisanja, ostale i neke trajne fleke od njega. Ponavljam radjeno je pigmentima za ikone pomesanim s vodom i tecnoscu za sudove.

Uf, previse se raspisah.  :)

Evo slika:















ubermagog

Svaki početak je težak  :D

'Wash" tj. senčenje ti je stvar prakse i odabrane tehnike i materijala, ima ih više pa probaj na sledećim maketama.

Kad radiš 'tufne' ovako četkicom ili sunđerom, mnogo je bolje da boju dodatno posvetliš ili čak da ih radiš u dva-tri navrata odnosno sloja (od svetlije nijanse do tamnije)... tako mogu da realnije simuliraju prskanje!

Za izduvne gasove i slična prljanja najbolje nabavi popularnu "tamija šminku"

Jedino bih ti preporučio da je možda prelakiraš mat lakom, ili nekom mešavinom, jer je na slikama previše sjajna (mada ti je možda i blic bio prejak pa zato sija).

Sve u svemu prilično uspešan povratak u hobi, i to četkicom  :super


Profa

Sledeći put izduvne gasove radi takođe pigmentima, ali nasuvo, tankom četkicom, ispadne mnogo realnije.
Isto važi i za tufne, iliti mottling - mogao bi da ga popraviš blagim "drajbrašom" - dobićeš iz jednog cuga efekat koji ti Suba predlaže iz 3, a sa manje nagomilavanja boje ;)
Što se ostalog prljanja tiče, stvar je vežbe... U svakom slučaju, welcome back, i ubojita ti četkica bila! :pilot
Bogu fala što sam Lala! :)

Kerber

Hehe, 'di me nadje...? Messer? Odavno ih nije bilo. 8)
Tesko da je ovo G-10...verovatnije je G-14 (guke na nosu, rep...jos neki detalji).  Oba su koristili Italijani, pa mogu da zbune.
Interesantna sema, bas me interesuje njena autenticnost, mada sam vidjao slicne na Aeromasterovim tabacima za italijanske G-10 i G-14.
Primedbe oko bojenja vec znas - Airsuba je rekao svoje, a ja se pridruzujem stavu. Ostalo deluje da je OK, samo me ovaj sjaj ubi, pa ne mogu jasno da razaznam detaljcice.
Neka ti je sa srecom povratak u ove vode! Samo napred !
Pozz!

voja

Quote from: Drakula on 12-10-2010, 17:18:24
- Sema farbanja i dekali ne odgovaraju nekom postojecem avionu.

Па није баш  :) 

Авион је постојао и у питању је Bf-109G-14, W.Nr.785749 из 5. Squadriglia II Gruppo Caccia, Osoppo, март 1945. година.
Био је лични авион мајора Марија Белагамбија. За разлику од макете прави авион је имао вишљи верткалац (као на G-10) као и задњи точак са вишљом виљушком. Није имао жути доњи део носа.

Но, Academy га је дао оваквог каквог си га ти урадио и није твоја грешка.

Лепо ти је успела макета а што Суба каже прелакирај га неким мат или полумат лаком да малко убијеш сјај.
Што се тиче прљања макете то је права уметност. Чак се ни ја углавном не усуђујем да запрљам моје макете јер немам осећај за праву меру, докле ићи са тиме а да се не претера.
Најбоље је да узмеш неки крш на којем се можеш вежбати, прљати, брисати, прљати, брисати, . . . све док сам себи не створиш неку технику и стил прљања која ти најбоље лежи и полази од руке.

.

Drakula

Hm, sto se sjaja tice - poslednja dva sloja su mat pa satin coat, uzivo mi deluje ok mada na ovim fotkama i meni ponegde previse sjaji... Pokusacu da napravim bolje fotke no vrlo je moguce i da stvarno previse sija a da je nemam osecaj jer sam zelen :)

Vojo - ako cemo pravo, ipak je moja krivica. Academy je ponudio dve varijante G10 i G14 - razliciti repovi i jos neke sitnice. Stvar je u tome sto je za G10 (ili taj Belagambijev G14 koji pominjes) trebalo pretesterisati zadnji deo trupa sto mi se bas i nije dalo. Zuto na nosu je isto do mene - nekako mi se svidelo na ovom americkom muzejskom a kao sto rekoh, na pocetku nisam bas dovoljno ozbiljno usao u tematiku da bih se posvetio vernoj reprodukciji...

Hvala na savetima, pogotovo za pigmente ;)