Mini Hobby Models Su-27S Flanker-B 1:48

Previous topic - Next topic

husky

Ovo je maketa koju je uradio meni blizak prijatelj,Nemanja Zotovic.
Posto se neke moje makete vec vrte po drugim forumima, da se ne dupliram, dok ne zavrsim nesto novo, uzivajte u slikama ovog Suhoja

Maketa je radjena iz kutije (strait from the box) bez dodavanja Resina ili ecovanih setova.

Kompletan avion predstavlja kopiju Akademijevog Su-27 bez metalnih delova i tockova od gume.

Naizgled veoma slicna, ova maketa je daleko od Južno-Korejske firme...
Cela maketa se loše uklapa, avion je sa prednje strane loše profilisan pa umesto kružnog poprecnog preseka ima elipsasti, dok su rakete V-V identicne Akademijevim tj. mahom netacne.

IZRADA

SASTAVNICA je tradicionalno loša i obiluje nepreciznim crtežima, skromnim i nepotpunim informacijama što se tice pozicije ili farbanja odredenih delova, kao i netacnim rasporedom raketa V-V.
 
KOKPIT je slican onome kakav se srece kod vecine maketa firme ITALERI, tj. go bez ijednog panela s tim sto ne postoje cak ni dekali koje Italijanska firma daje u kutiji. Stoga sam se okrenuo Internetu kao najboljem izvoru dokumentacije. Instrumente sam sam ucrtao i ofarbao u skladu sa slikama.

ZMAJ letelice je dat iz dva polutke i naizgled odlicno uraden, skoro identican Akademijevom s tim sto ima po neki panel manje. Ono što je ovde najveci problem, jeste uklapanje. Za razliku od Akademijevog Su-27 kome se trup savršeno uklapa, ovde je potrebno utrošiti 1/3 tube gita da bi se doveo na slican nivo.

NOS aviona je pogrešno odliven tj. iz proila ima elipsasti oblik umesto kružnog kao i prednji deo samog aviona. Problem sam rešio ubacivanjem metalnih novcica unutar nosa i prednjeg dela i dodavanjem Pito-cevi koju sam napravio od 2 igle.

RAKETE V-V. U kutiji je dat identican podves kao na Akademijevoj maketi tj. 2xR-27ER, 2xR-27R, 2xR-27T, 4xR-73 (po 2 verzije), 2xR-60 kao i još dve rakete nalik na R-27 ali znatno manje nego što bi trebalo da budu. Detaljnim premeravanjem došao sam do zakljucka da se iz kutije mogu iskoristiti samo 4 rakete R-73 kao i po dve R-27R i T, dok R-27ER imaju netacno odliven trup a R-60 ne spadaju u naoružanje Su-27S. Iskoristio sam R-27 kao osnove i sam im proširio zadnji deo, tako da sam dobio 6 R-27E (produzenih verzija). Na kraju naoružanje aviona izgleda ovako: 2xR-27RE, 2xR-27TE, 2xR-27AE/PE, 4xR-73 (po 2 verzije)

FARBANJE i POSTAVLJANJE DEKALA. Ceo avion je ofarban u 2 varijante plave i to na osnovu slike Su-27 kakvi su bazirali na Krimu pred raspad Sovjetskog saveza. Broj RED 59 je dat proizvoljno.   













Modell by Nemanja Zotovic

husky

Mogu vam potvrditi koliko je losa sama maketa, bio sam prisutan dok ju je radio.
To jeste kopija Academy-ja koji kosta previse za jednu 1/48, ali za pola njegove cene i mnogo posla moze se dobiti korektna maketa i od MHM-a.
Da, mozda su usisnici trebali da se dorade, ali znajte da je to prva maketa u 1/48 i uoste prva koju je Nemanja radio brasem.
Za pocetak je fantastican, kao izgledaju pocetnicke makete drugih ljudi, i kako su nekad izgledale moje kad sam pocinjao sa ovim hobijem.