Mitsubishi A6M2-K ZERO AML 1:72

Previous topic - Next topic

Iwtcha

Nakon mnogo muke, gotova i ova maketa, koju mi je uz mnoge druge poklonio dragi prijatelj Vlado. Potrebne su još samo manje korekcije na canopy-ju, kojeg je bilo maskirati prava nočna mora. Maketa je jako teška za sklapanje, dijelovi su jako debelo odliveni (short run), a ni upasivanje nije proteklo bez problema. Puno brušenja i stanjivanja prije ljepljenja, a zatim kitanje i brušenje i tako tri puta za redom. Uz maketu se dobije i fotojetkani set, večinom za cockpit, ali zbog mnogo sitnih dijelova je jako zahtjevan za sklapanje. Što se boje aviona tiče, to je neki moj miks koji sam radio po nekim fotkama sa interneta. Cijeli dan se mučim kod fotografiranja dobiti što točniju boju makete na monitoru, i dobio sam oko 90% boju na fotografijama. Naravno da če na svakom monitoru ta boja biti drugačije nijanse.




















#1
Ovo je neka trenažna dvoseda verzija?
A čemu služe sajle i mehanizam ispod repa?

Inače vrlo zanimljiva maketa.

Što se tiče kabine od. prozirnih delova evo ti rešenja koje radi i kod akrila i kod enamela. Ne trebaš nikakvih maski i sl. zaj******je.
Verujem, da si video dosta mojih maketa, tako da znam o čemu pričam:

-uzmi drvenu čačkalicu za zube (najbolje su one mašinski strugane) i sa skalpelom joj malo ukoso prioštri vrh
-uzmi što tanji kist (četku) i što pažljivije ofarbaj ramove kabine
-čim se boja stvrdne počni da čistiš višak boje sa stakla čačkalicom koju prislanjaš na rubove ramova (okvira) kabine

Ako sam ja na taj način uspeo sa He-111 i Helldiverom, valjda češ i ti sa ovim, mada če iči malo teže kada se boja več dodobra stvrdne.

Josip

Iwtcha

Quote from: JŽ on 26-10-2010, 07:53:35
Ovo je neka trenažna dvoseda verzija?
A čemu služe sajle i mehanizam ispod repa?

Inače vrlo zanimljiva maketa.


Da, to je trenažna verzija Zeroa, a one sajle mu služe za vuču onih cilindara koje nosi ispod krila, a koji služe za vježbe gađanja protuzračne obrane.

Hvala na savjetu u vezi farbanja canopy-ja, ali več sam isprobao i taj način, i pošto mi se ruke jako tresu, previše zamrljam sve, pa rađe maskiram. Inače maskiram Tamiya trakom, ali sad sam si htio uštedjeti malo vremena pa sam koristio Mascol, i zabrljo.

djos & filip

Svaka cast, odusevio sam se kad sam video ovo uradjeno, vec dugo tragam za ovom maketom.....
Em interesantan avion em redak na forumima a uy sve stvarno lepo odradjen.
Milina videti!

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

relja

Lepo i pedantno.
Ne znam kako izgleda uživo i kako se tebi čini, ali, ako može, mala sugestija - jesi pokušao da izjednačiš odsjaj crne i narandžaste?
Crna je nekako previše mat u odnosu na narandžastu, koja sasvim ok deluje. Pronto, npr?
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Warhawk

Uh, treba li ta "ćufta" na trupu da ide preko rama kabine? Mislim da se to vidi samo kada poklopac kabine nije otvoren preko nje?
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Iwtcha

@ relja- stvar je do fotografije, razlika je u bojama, pa se vidi prevelika razlika u sjaju između njih, naranđasta daje jači odsjaj od crne

@ warhawk - taj dio poklopca kabine je fiksan, a ne pomičan, pomiče se samo dio ispred, evo i original fotografije:


Warhawk

A, ok, moja greška  ;D

Inače, zanimljiva je ova varijanta, lepo izgleda onaj mehanizam za vuču...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

dusko

Sve u svemu lepa i neobicna maketa bravo majstore.

Boki

Interesantna tema i jako lepa realizacija. Da citiram Drakija: "Dopada." :super

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.