Jos jedan staritet - Italeri Spitfire Mk.IX 1/72

Previous topic - Next topic

cherny

Evo jos jednog mog stariteta, Italeri Spitfire Mk.IX, takođe završen pre oko 10 godina. Prepravljen je u famozni bf273, koji je akter jedne od "najviših" borbi 2. Svetskog rata, kada je napao Junkers 86 na 40.000 stopa. Od prepravki - promenjene "budže" topova u rani, široki tip, zamenjena elisa i poklopci stajnog trapa. Bojen je MM autentik PR Blue.



Warhawk

Galicinov?
Zar nije taj imao produžene vrhove krila?
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

cherny

Nije, imao je skinute mitraljeze, oklop i radio, sve ostalo je bilo standardno.

Lud13

Uh ta PR Blue je prelepa. Daje totalno drugi izgled Spitu. :super
Dekal na trupu si farbao ???

Dejan

ubermagog

baš je fino ispao!
prilično zanimljiv izbor, red je da mu jednom uradiš pobratima - onog 'našeg' maksimalno olakšanog sa skinutom bojom što ima samo registracije ;)

ps.
ima taj italeri spit dosta problema, ali ima valjda dobro ukombinovane proprocije pa kad se sklopi deluje ok i skladno!
moraću da te jednom ispitam gde si i kako 'širio' trup :)
šteta samo što mu nisi urezao onu liniju panela na spoju trupa i krila (to Italeriju fali pored Spitfajera i na Mustanzima  >:()

cherny

Hvala!
Ma tada nisam mnogo mislio o tom panelu tj. slivniku. U pravu si Subo, Italeri nekako "lici" kad se sklopi, iako je dosta netacan po dimenzijama. Dejane, nisam farbao dekal, nego je iz nekog drugog seta, pa se plava malo razlikuje, ali uzivo se ne vidi razlika gotovo uopste, nego je ovde blic odradio svoje. Inace, oznake nisu potpuno tacne, tada nisam imao reference, tako da me ovaj ceka ponovo, kao Airfix. A uz njega obavezno ide i nas "goli" Spit, kao i modifikovani "visinski" Mk.V iz Aboukira.

Goran A.

Tu sam ja ispao nepametan da ne kazem glup. Mislio sam da su nase IX u stvari V sa cetvorokrakom elisom pa sam helerov Mk V preradio u visinski dodajuci mu produzene terminezone i cetvorokraku elisu i NMF. Potom me je Kolo demantovao i potvrdio da to jesu ipak IX i da ima fotografiju. Razlog je lezao u jednoj britanskoj knjizi o Spitovima u kojoj se nalaze svi serijali i bukvalno sve razlike i varijante, bilo fabricke, bilo radionicke na frontu sa spiskom izmena, mestom nastajanja i brojem aviona na kojima su iste izvedene. Visinskih petica je bilo samo dve (modifikacija nastala u radionici i odgovara prici koja vazi za IX koju pominje Kolo u knjizi "Spitfajer", sto je mene i dovelo u zbun) a devetki ne znam koliko, koje su izgleda fabricki takve. Sada imam maketu aviona koji nikada nije takav leteo, nedostaje mu i po koji deo i stoji u nekoj kutiji.

ubermagog

Pa sad fotografija tog 'sljuštenog' nije dostupna širim masama jer nije objavljena u "Spitfajer" knjizi tako da nam ostaje da verujemo A. Kolu :)

U svakom slučaju je vrlo interesantna tema i maketa za izvođenje atraktivnog farbanja pošto treba postići izgled pravog golog metala bez ikakve zaštite i po posle 'terenskog' skidanja fabričkih kamuflažnih boja (pa još pod afričkim suncem!). Verovatno se može bukvalno svaki panel drugačije tonirati sa metalnim bojama  :o

Kerber

Kako - tako bilo to sa oznakama, ovaj je veoma lep predstavnik svoje vrste.
Sad mozda i ne recikliram svoju Italeri IX-ku...
Cherny - majstor za Spitove ! ;D