JAT dc 9 YU-AJJ 1:144

Previous topic - Next topic

milogor_strashni

Dakle, prva zavrsena u 2011. je Fly models - dc 9 - 32 + LH dekali (yu-ajj)

ubedljivo najbaksuznija maketa koju sam ikad radio. izgledala je prilicno pristojno, nisam mogao da zamislim da ce biti pakao dok sam radio. sreca pa sam tvrdoglav ko slon inace bi je zafrljachio do komshije. sve sto je moglo da krene po zlu sa ovom maketom, krenulo je.Al ok, to je to. Kapiram da sam ispucao baksuzluk na pocetku godine  :deadhorse



Pozdrav,

Milan

Sandman

Izgleda jako dobro na slikama.

Kakve si to malere imao sa ovom maketom?

gasha

Eh kada se setim,  na more se nekad islo ovim sokocalom.  I bas je ovako bio garav oko motora.

milogor_strashni

Quote from: Sandman on 05-01-2011, 17:41:38


Kakve si to malere imao sa ovom maketom?

bela boja je izgleda bila stara,  posle nje je izgledalo kao da su hipici farbali avion.. ova siva za donji deo trupa kao i za delove krila je dobijala neku drasticno tamniju boju kad se preprska prontom (  :headbang ). Muskulo je pomogao taj put. sledeci put sealer nije radio kako valja za motore pa je i tu ispao skandal. I konacno, najveci maler mi se desio kad sam hteo da reznem panele na motoru i na krilima (bili su tu, sve korektno, samo sam ja to hteo da pojacam usled zatrpanosti naslagama pronta i boje) pa sam malko mashio levo desno , al svaka shkola se placa  ???

mozda cu pokusati naknadno da napravim neki blagi filter.. malko bele u lak npr.. videcemo.. mada.. kolko je gluposti bilo... ne znam da li cu da se usudim..

u svakom sl, sad izgleda super koliko sam se napatio

@Gasha - upravo tako, secam se kad sam se vracao jednom iz splita sa rekreativne nastave, upali u neko nevreme... oko nas lajt shovovi :). Al ono, nismo imali pojma, svi bezbrizni, kao zezanje. Znam samo da smo se smejali pilotu kad smo sleteli, neki mrshavi chikica, znojav, gola voda :)
to su bili dani

Pozdrav,
Milan

wulf

Ispucao si baksuza sigurno, dobro je ispao  :)

Sandman

Quote from: milogor_strashni on 05-01-2011, 17:53:44
bela boja je izgleda bila stara,  posle nje je izgledalo kao da su hipici farbali avion..

bela je generalno jedna od tezih boja za rad, i za nju je mozda najbolje prethodno naneti beli prajmer - bilo da je bela u spreju (Happy Color npr.) bilo da je neki namenski maketarski (Mr. Color tj. Gunze White primer)...

mozda nije loshe ni za ovakve makete (airlinere) belu nanositi iskljuchivo iz spreja - u japanskim video tutorijalima koriste Tamiya boje u spreju samo tako...

Quote
ova siva za donji deo trupa kao i za delove krila je dobijala neku drasticno tamniju boju kad se preprska prontom

tp shto je boja potamnela nakon pronta je uobichajena pojava - zbog drugachije refleksije svetla kod sjajnog laka stichemo utisak da je podloga potamnela, dok se nakon nanoshenja mat laka stiche utisak da je podloga posvetlela. Trebao si da ostavish tako kako jeste ili da eventualno samo blago posvetljenom nijansom sive naprskash sredine panela - posle mat tj, semigloss laka bi vec bilo bolje... zbog efekta razmere takodje lepshe izgleda kad nanesesh polusjajni lak kao zavrshni sloj, ako je chisto sjajni lak, maketa ce delovati suvishe plastichno i igrachkasto...

u svakom sluchaju, nauchio si neke cake usput pa sad hajde na sledecu maketu ;)

planirash li celu seriju JAT airlinera?

ubermagog

možda je bilo problema ali je na kraju sasvim dobro ispalo!

'garež' od izduva ti je samo malo jača, zbog razmere si trebao da staviš malo manje (ili svetlije)


Nemsy_29

Tragovi malera se ne vide na ovoj 9ci, svaka cast odlicno je ispala! Definitivno cu moju 9ku raditi u bojama Jata iz 90ih (posto sam vec par ovih "starijih" vec video). U nekoj knjizi o aviokompanijama sam video sliku Jatove 9ke iz perioda 90ih godina de je ceo repni deo iza motora zagoreo (bukvalno nema trunke farbe). Kad mi drugar vrati knjigu skeniracu to  :)

Mikoyan29

Konacno si odradio ovu maketu  :mjetal
super izgleda, odlican rad
:caooo
MK "Oluj"

milogor_strashni

@Suba
Ja gledah ove slike, delovalo mi je da sam cak i bio blazi nego sto je trebalo  >:D sa garavljenjem, ali mozbit si u pravu zbog razmere.



@Sandman - na zalost, ucim na svojim a ne na tudjim greskama. ja sam bio protivnik prajmera uopste (zbog debljine slojeva, unistavanja panela i sl), ali sam se dozvao pameti. Juce sam kupio i belu i crnu akrilnu mat Happy Color (crnu prvenstveno zbog donjih delova trupa i krila ako je neka metalna povrsina u pitanju Al, Srebro ili sl) tako da ce prvi sledeci projekat da prodje kroz taj korak.

Sto se tice jata, zavrsavam dc-3 YU-abi (s poslednjom shemom farbanja, stari Al sam odradio vec)  LH dekali
dc-6 ce biti konverzija iz firebombera u jat, sechem stomak krpim ... :).. i to sam poceo ...LH dekali takodje
737-300 ce biti prvi livery...avgust 85-te godine recimo...verovatno YU-AND (imam dekale.. zaboravio sam ko je pravio :) )

i konacno, bice dragon rapide aeroput-ov... tripujem sta cu i kako cu sa sajlama, to je jos uvek za mene vestina .. mozda cu da se posavetujem s ortakom koji radi samo wwI, on je faca za sve te finese...

naravno, ne prestajem da lovim po netu 707, i dc-10... airfix je najavio 727-200, imam dekale i za njih

tako da, izgleda, imam sta da radim.. mada sam nabavio i neke blesave dekale za neke druge airliner-e, bice iznenadjenja, nadam se :)

Hvala svima na komentarima i sugestijama.

Pozdrav,
Milan

airbamby

Jako lepo si ti to uradio, bravo.
Sa kojom si belom radio?
Siva je doduse tamna, trebalo je u startu da koristis svetliju nijansu nesto slicno boji sa nasih Migova 21 bis pribliznije je.
Hoces li dodati antenu na donjoj strani trupa?
Samo napred, nadam se da ce ih uskoro biti jos.
Bravo  ;)
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

milogor_strashni

Bela je humrol satin; siva je malo posvetljena revel mat 76 (koja se inace preporucuje prilicno, a ja sam je jos posvetljeo zbog efekta razmere ); sto se tice antene na donjoj strani, uz maketu dolaze i resinski delovi za te pipke, stavio sam gore, a celu plocicu sa ostalim delovima sam negde zagubio; ako ne nadjem soon, pravim od plastike; bice slika jer cu pokusati da uradim neki filter s lakom i malo bele pa eto prilike;

Pozdrav,
Milan

Inače niti gledam, niti komentiram bele mlaznjake ali na ovog imam lepo sečanje. Ove je naime jedini putnički avion u kome sam se vozio (i to baš na more) u životu, i to kada sam imao 5 godina. Na žalost od tada pa do sada, kada imam 34, nisam još imao prilike, da se vozim kao čovek.

Maketa mi je veoma dopadljiva i ubedljiva, jedino onaj garež je mogao, da se izvede finije, možda sa airbrushem.

Josip


Goran A.

Maketa je uspela, dopada mi se. Garez mozes da sredis suvim pastelom, cetkicom ga plako naneses da se dobije meksi prelaz. Devetke sam cesto vidjao osamdesetih pa i devedestih, tutnjali su iznad zgrade i bas dimili u rezimu za sletanje. Secam se jednog iznad Kosutnjaka, levi motor cadjavi kao kroz dimnjak a desni nista.