Heller F-86F Sabre 1/72

Previous topic - Next topic

oddball

Za ovakve makete volim da kazem "Oldies but goodies"  :) Dobra maketa, laka za rad, u pozitivu, iako stara ima sasvim lep nivo detalja, Imalo je tu i tamo malo da se zakrpi, ali nista strasno. Jedina prava zamerka ide na racun dekala koji se dobiju u kutiji, na ledjima trupa se vidi na sta tacno mislim. Medjutim, ovaj Saber i MiG-15bis su mi bile opitne platforme za farbanje metalik bojama. Najveci deo makete je farban MM Chorme silver, a onda sam naknadno kupio MM Metallizer seriju boja i neke povrsine sam ofarbao tim bojama (poklopac kod topova, neke oplate na trupu i krilima, i MM Metallizer Titanium na oplati izduvnika). Na zalost, tek kasnije sam kompletirao ovu seriju boja sa Alluminium tako da ce sacekati sledece "Sablje", jednu americku i jednu naravno SFRJ.



"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Sandman

Skoro na svakoj Heller maketi dekali su raspasovani u shtampi najstrashnije tako da u startu vec razmishljam o nekim aftermarket setovima ;)

Lepo je ispalo farbanje, samo shto si USAF rondelama na krilima i natpisima USAF zamenio mesta - rondela ide na levom krilu odozgo, a USAF na desnom krilu odozgo. Rondela odozdo ide na desno krilo, a USAF na levo.

Evo i slike ovog FU-584 gde se vidi rondela na gornjoj povrshini levog krila:


dusko

Savim lepo izgleda a i dobro si se izborio sa dekalima.

flanker

Šteta što te je mrzelo da ga prebaciš u kontru, posao od max 2 sata  :deadhorse
Zašto ga nisi ostavio sa sjajnim lakom, mislim da je to realnije s obzirom na NMF?
Kolega je u pravu za rondele, a malo gita ostade na kabini, lako se ispravlja.

Uzeh i ja MM chrom silver, pitam se da li može da se polira nekom tkaninom, zna li ko?
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Ovo se danas stvarno redko vidi.
Hvala ti na slikama.

Josip

Sandman

Quote from: flanker on 21-02-2011, 19:58:52
Uzeh i ja MM chrom silver, pitam se da li može da se polira nekom tkaninom, zna li ko?

Mislim da necesh nishta postici - obichna MM enamelka nije iz one serije metalajzera koji se poliraju nakon 10-ak minuta.

Sama po sebi, Chrome Silver ima dosta jak sjaj tako da je poliranje suvishno - slichna je sa Humbrol 11 po sjaju.

Od MM metalajzera slichnog sjaja imash Aluminium Plate (1401) i Stainless Steel (1402) - ostale nijanse su tamnije.

Jedini pravi "bleshteci" metal mozesh postici Alclad bojama - mislim da je bash Chrome oznaka, i bila je preporuka za farbanje American Airlines civilnjaka chija "shema farbanja" je polirano-hromirani metal koji se sija kao ogledalo!

sezan

UH lep rad i svidja mi se sto je ostala u pozitivu i sto sasvim pristojno izgleda!Falinke znas i sam ali ukupno gledano ODLICAN sabre!  :cheers
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

vlajko&marko

Bas lep rad
steta sto si omanuo sa rondelama na krilima

djnik


oddball

pa ja video jednu sliku na netu sa rondelama na ovoj strani, a tako je mislim bilo i u sastavnici... sada vise nisam siguran...
ali nema veze, sledeci put cu uraditi ispravno. rad na ovoj maketi je zavrsen, i drago mi je da vam se svidja, a ja sam malo usao u stos u radu sa metalik bojama tako da ce sledece makete (tom nekom logikom) biti bolje.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Nidza79

Meni se svidja nacin na koji si sastavio i obojio maketu. Ostali su reagovali na dekale, a ja moram da kazem da je veliki nedostatak Heller-ove makete nedostatak karakteristicne "shine" na krilu koje treba sam uraditi.

Ne zelim da budem negativan, ali valja sve to napomenuti zbog drugih maketara jer se dosta prodavala kod gazda Milana ranijih godina.

Sandman

Nidzo, mislim da je krilo OK, jer maketa predstavlja E verziju koja nije imala tzv. "6-3" krilo.

Na sledecem linku je grafichki objashnjena razlika izmedju vrsta krila kod raznih verzija Sejbra:

http://f-86.tripod.com/wings.html

Ali dobro je shto si ovo napomenuo, kao podsetnik da postoje 2 verzije krila, a taj detalj jeste bitan za izradu nashih Sejbrova koji su imali "6-3" krilo.

Nidza79

Krilo nazalost nije ok, zato sam svojevremeno tu maketu poklonio i sacekao da Milan krene da prodaje Academy.

Ako je Cudna lopta sacuvao kutiju moze na njoj lepo da vidi krilo sa shinom, ispravnu poziciju dekala na krilima a i naslov lepo kaze F-86F Sabre.

Ako nije - evo kutije koju mozete uvecati:

http://www.robshobbiesandtoys.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=2&products_id=26

MiG mad marine je F-86F30-NA  broj je 52-4584.

Svaki avion izmedju 52-4505 i 52-5163 je F-86F30 i ima krilo sa shinom a tu spada i ovaj nas.

Velika fotografija ovog aviona:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:F-86_'MiG_Mad_Marine'.jpg

Sandman

Neka konfuzija svakako postoji poshto je u naslovu topika napisano da maketa predstavlja E verziju, a njemu odgovara krilo kakvo se vidi na slikama zavrshene makete (vidi se i na ilustracijama sa linka koji sam dao u prethodnom postu).

Sa slike koju si ti dao vidi se da jeste F verzija... tako da tu krece konfuzija...

No hajde, da ne gnjavimo sad na topiku ovom, maketa je ok odradjena, izuzev par greshkica koje smo naveli gore, a ova pricha oko vrste krila na Sejbrovima svakako ce biti od koristi nekome ko ubuduce bude radio ovaj avion u raznim verzijama ;)