Azur + Lift Here 1/72 Rogožarski IK-3 (No.2153)

Previous topic - Next topic

Warhawk



Malo sam zakasnio za kampanju "Rogožarski IK-3", ali bez obzira radim avion za koji sam se tamo prijavio - vebr.2153

Azur maketa je trenutno najbolji 1/72 IK-3 u plastici, ali ima par grešaka:

- netačan oblik vertikalca
- netačna kontura nosa (jako suptilna greška)
- greška na staklu (ram izmedju vetrobrana i poklopca treba da je zakošen)
- katastrofalan spiner (LH set za doradu daje finu zamenu u rezinu, ali nije problem preraditi originalni)
- treći flaps na donjoj polovini krila (tačna konfiguracija sa dva flapsa dobija se jedino u pakovanju FR014)
- nedostaju otvori mitraljeza na kapotažu i cev topa na spineru
- propeler vrti u pogrešnom smeru (trebalo bih kao na MS.406 npr)

Puno sitnih grešaka, slažem se, ali maketa je neuporedivo bolji izbor od AZ makete (gomila konturnih grešaka, ali vertikalac je OK: loši odlivci - pogotovo leva polovina trupa; pogrešan presek trupa - dole je ravan; loše odliven poklopac kabine, fiktivne šeme bojenja, itd...)

Većina grešaka na Azur maketi se ispravlja relativno lako, izuzetak je jedino greška na stakliću.

Podjimo prvo od trupa:
Crvenom bojom su označene tačne konture. U LH uputstvu za prepravku piše da vertikalac treba samo ošmirglati do pravog oblika, ali očigledno fali deo...
Nos je skoro OK (možda samo malo jača krivina ka napred treba da se napravi...)



Vertikalac se može ispraviti izradom novog kormila pravca (originalno je manje), i produžetkom donje "viljuške" za 1.5mm


Razlika je očigledna...


Staklić sam rešio da vakumiram novi, za šta mi je bio potreban master. Kolega Tripko mi je ustupio neke od njegovih viškova koje je ranije odlio (AvUSK poklopac, čini mi se). Hteo sam samo da modifikujem taj ram, ali sam ih sve uništio, pa sam napravio skoro celu konstrukciju (deo vetrobrana je pretežak za izradu, pa je ostavljen...)


OK, sad samo da izvakumiram plastiku preko i popravljena je većina grašaka... Uradio sam jedan poklopac na brzinu, samo da vidim da li štima i deluje mi OK...

Svaka pomoć oko izgleda strana kokpita i kutija stajnih trapova je dobrodošla
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Sandman

hej pa super si sredio Tripkov master!

plava konstrukcija ramova poklopca kabine je shta?
neka traka ili rastegnuti spru ili neshto trece?

a popravka kormila pravca je lepo odradjena, u tvom stilu dorada na maketama ;)

srecan dalji rad i chekamo nastavak.. dobro si krenuo... nadam se da stizesh do kraja kampanje?

Warhawk

Zaboravih da napišem, 3M traka učvršćena super-lepkom.
Bilo je dosta mehurića pa je radio Surfacer (vide se sive flekice ispod ramova)

Videćemo da završimo do 6. aprila (my birthday BTW)  ;D
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

menestenasli

Ako krenes da smirglas nos nece biti kraja poslu - onda ces ravnu povrsinu na kojoj se nalazi spiner smanjiti sa gornje strane i narusices kruzni oblik pa ces morati malo i sa strana da smirglas da bi ostala kruzna povrsina, a onda ces morati i spiner da menjas tj. da mu prilagodis velicinu baze toj novoj nesto manjoj povrsini, pa onda i smirglanje ostatka spinera da bi ga uskladio sa novom bazom ( ako nemas neku elektricnu busilicu koju bi mogao da iskoristis kao strug tesko je postici da sve bude simetricno). Osim ako nesto nisi smislio.
Pratim izradu.
Poz

djnik

Odlicno za sada! Slike kokpita imas na CD-u od Nese Mikluseva.

Kerber

Odlican pocetak !
Predlazem ti da mu nosni deo ne diras, osim otvora za naoruzanje, mala je razmera i ne promecuje se toliko, ne bode oci (bar meni), ali, ako si odlucio da ga ipak preradis, obrati paznju na kolegine opservacije, da ti ne napravi posao samo tako.
Svidja mi se kalup za kabinski poklopac, pa ako uspe, prijavljujem se za komada 1 ako si voljan jos koji da uradis. ;D

Warhawk

#6
USPEH!!!
Moj zli plan je sproveden, i kabina je dobijena.  :mjetal
Tutorijal sam okačio ovde
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,11729.msg111974.html#msg111974



Takodje, zamešao sam i "Rogožarski sivo-zelenu". Formula je 80% mat bela + 10% Revell mat55 svetloplava + 10% Zync chromate green.


Meni boja deluje OK, tipična ona "radijatorska"  ;D
Svaki komentar na tačnost je dobrodošao...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Kerber

Odlicno !
Kako volim kad nesto ovako uspe i to uspe bas dooobro !

Bravo za trud i domisljatost!

menestenasli

ova maketa kao da je ukleta!!! Izrada super pocne, a onda pauza :( A bas bih voleo da vidim jednu ovakvu maketu sklopljenu kao tok rada. Sad sam i indeks gotovih maketa pogledao... nema nijedan azur from IK-3....

Warhawk

#9
Quote from: menestenasli on 22-03-2011, 20:38:53
ova maketa kao da je ukleta!!! Izrada super pocne, a onda pauza :(

Pu pu, da ga ne ureknemo!  ;D

Nije maketa ukleta, nego moj fakultet. Pet nedelja ništa ne radimo bitno, a sad navalili s kolokvijumima!
A radim i Do-17 paralelno sa ovim, pa sam malo rastrzan...

Inače, maketa je po kvalitetu definitivno NAJBOLJI short-run koji sam radio (za razliku od Do-17, koji je najgori)!
Čak se bolje uklapa od većine mainstream maketa...

Dalji napredak:

Jedino što mi se ne dopada na ecovanom setu su ramovi (previše pljosnati),
ali sa druge strane, svidjaju mi se kutijice i polugice na njima...


Tako da sam izveo neku hirurgiju skalpelom...


... i to mu otprilike dodje tako! Ostaju samo polugice da se naprave kasnije...


Zidovi kokpita su takodje istanjeni i ubačeno je nešto detalja...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

menestenasli

Sad mi je lakse... zabrinuo sam se na trenutak ;D
Vidim da si spremio ecovano sediste.
Pogledaj ovo:
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,9879.msg101130.html#msg101130
Airsuba kaze da je presiroko.

Ala si stanjio zidove, svaka cast! Sad su sigurno providni! Samo pazi da ti ih lepak ne pojede kad budes lepio (meni se desilo).
Samo napred!
poz

Warhawk

Odlično zapažanje! Meni se činilo da je plastično manje nego što treba, ali očigledno sam pogrešio...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Warhawk

#12
Još malo detaljisanja i cinculiranja (kao i da ovako nisam u stisci s vremenom)  :P

Obojena unutrašnjost. Što se popravke nosa tiče, ispostavilo se da prednja strana trupa (baza spinera) nije krug, već uspravna elipsa!  :super
To znači da ionako nos treba malo ošmirglati odozgo (i to taman koliko debljina plastike dozvoljava!)
Izduvi će biti zamenjeni spljoštenim iglama


Zidovi kutija stajnih trapova su neprecizno odliveni - sužavaju se ka unutra;
treba ih preraditi tako da budu normalni na površinu krila


Ubačeno malo detalja u hladnjak - napravljene nove klapne od aluminijumskog lima.
Oblik je prenet pomoću papirne trake i olovke


Pozdrav!
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

voja

Одлично ти ово напредује.
Коју дебљину игала си мислио да користиш за издувнике?

.

Warhawk

#14
Igla je 0.9mm (žuta)


A napravio sam i palicu...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'