Azur + Lift Here 1/72 Rogožarski IK-3 (No.2153)

Previous topic - Next topic

Warhawk

#45
Gotov taman na vreme!



Povodom 70. godišnjice početka Aprilskog rata, rešio sam da uradim par maketa posvećenim našim avijatičarima koji su dali svoj doprinos i živote u odbrani Kraljevine Jugoslavije.

Avion na slikama je br.4 (serijal 2153), koji se nalazi na verovatno napoznatijoj fotki IK-3, slikanoj na Zemunskom aerodromu 1940. godine (izvor: http://lifthereserbia.wordpress.com/)


Greške na Azurovoj maketi su navedene na početku topika, a evo detaljnog spiska modifikacija:

- napravljeno novo kormilo pravca (originalno je manje), i produžena donja "viljuška" za 1.5mm
- napravljeni ramovi (zadržane kutijice sa ecovanog dela), palica i razni drugi detalji u unutrašnjosti
- sedište maznuto sa Hobby Boss MS.406 i preradjeno
- staklić napravljen vakumiranjem preko preradjenog kalupa od vak staklića AvUSK makete
- korigovan nos
- izduvne cevi napravljene od igle prečnika 0.9mm
- detaljisan podtrupni hladnjak (klapne i zadnja mrežica)
- popravljen oblik kutija stajnih trapova i stanjeni poklopci
- kormila dubine isečena, trimeri pomereni, i izrezan zakrivljeni panel (avioni prve serije)
- napravljeni usisnici u korenu krila
- detaljisan stajni trap. Viljuške napravljene od debljeg aluminijumskog lima, a spojnice od razvučene plastike.
- propeler prepravljen i stanjen (srećom, kraci su izliveni mnogo deblji nego što treba)

Dorada ima puno, ali većina su relativno lake radnje (sem staklića naravno). Maketa se uklapa fantastično za jedan short-run!
Čak bolje od većine mainstream maketa. Bilo je potrebno malo gita, samo na spoju krilo-trup.

Bojenje je radjeno sledećim bojama:
- unutrašnjost i donje površine: mat bela + Revell mat55 svetloplava + Zync chromate green u odnosu 8:1:1
- oker žuta: Revell matt 16 (trebalo je još malo tamnije...)
- zelena: Revell gloss 61 + Revell matt 48
- braon: Humbrol Hu 98

Ne tvrdim da su boje tačne, ali mom oku deluju dovoljno blizu...

Dekali su kombinacija dekala iz kutije i domaće radinosti (serijali uradjeni na transparentnom dekal papiru)






Pre svega, želeo bih da se zahvalim sledećim osobama:
- Nenadu Mikluševu, na svesrdnoj pomoći oko dokumentacije i savetima
- kolegi Tripku na ustupljenom masteru za vakumiranje staklića
- mom burazeru Milošu (Biba Struja), na pomoći oko bojenja (pito cev, antena i nišan   :naughty)
- i naravno svim ostalim kolegama za pomoć i konstruktivne kritike tokom rada


'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Nemsy_29


Aleksandar

Svaka čast na uloženom trudu, rezultat je fantastičan, po meni najlepši IK-3 do sada.
MARCHING UP AND DOWN THE SQUARE NOT GOOD ENOUGH FOR YOU, EH???!!!

djnik

Skidam kapu za Ik-3! Uradio si nevidjene prerade, narocito za razmeru 1/72. Krajnji rezultat je vise nego odlican! Bravo!

relja

"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

anki

Cestitam i za ovu maketu. Mislim da ovaj IK slobodno moze da se smatra referentnom maketom.

Sandman

Za dorade ne moram nishta posebno da ti kazem - imash volje i veshtine za sve te sitne dorade, shto mi je jako drago da vidim!

Stvarno je, rekao bih, najdetaljnije uradjen IK-3 na forumu do sada, tako da sve pohvale oko ovoga.

Jedina zamerka s moje strane ide na onu "oker" nijansu koja, chini mi se, ipak mora da bude dosta tamnija - ova tvoja lichi na ono shto sam i ja radio, ali mislim da to ipak nije to...

No, ne kvari opshti utisak ;) Za tvoju kolekciju domace avijacije ovo ce biti lep dodatak, a i sopstveni rodjendanski poklon (verovatno najdrazi do sada)! :D

ubermagog

Svaka čast, ona dorada pokretne rešetke u samogradnji je stvarno korak 'više' od uobičajenog....

cherny


Warhawk

Quote from: Sandman on 07-04-2011, 09:39:05
Jedina zamerka s moje strane ide na onu "oker" nijansu koja, chini mi se, ipak mora da bude dosta tamnija

Hehe, žutu sam dvaput potamnjivao, ali očigledno nije dovoljno  ::)
A i fotke su slikane na direktnoj sunčevoj svetlosti, pa je kontrast malo prejak.

Sve u svemu, gotova su oba i to mi je drago... Sad da vidim postoji li još zgrada Arhitektonskog fakulteta...  :naughty
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Dada

Quote
Sad da vidim postoji li još zgrada Arhitektonskog fakulteta...  :naughty
Nema je, smetala nama, komsijama iz donjeg dela dvorista, pa smo je uklonili :)

Odlican Ika, nema sta da se doda, niti oduzme. Bravo!

Miroslav Š.

Ала монтираш, свака ти част! Такође мислим да је ово најбољи пар До17 и ИК-3 до сада, браво! Веома фин рад, одлично замишљене и још боље спроведене дораде, детаља таман колико треба,
фарбање такође одлично (окер не бих коментарисао да се не понављам непотребно)... Још једном, браво!
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Kerber

Odlican !
Rame uz rame sa Dornijeom.
Bravo jos jednom !

PS. NE bacaj kalup za poklopac kabine....

menestenasli

#58
Sta jos da kazem, stvarno je odlicno uradjeno. :super
Sve dorade su super i uz detaljan opis koji si dao, ovo ce mi biti referenca kad budem radio moj IK-3.
:bravo

voja

До сада најбоље и најлепше урађена макета ИК-3 од свих које сам имао прилике да видим.
Много труда и енергије си уложио у њу и сходно томе је и испала таква. Одлична.

Иначе је на многим форумима управо ова макета ИК-3 од Azur-а толико напљувана да је чак и саветовано да се ни не купује, да се од ње не може добити ни приближно нечему што би и макар мало личило на ИК-3. Овим твојим радом зачепио си им уста и буквално поручио "рђавом ***** и длака смета".

.