P-40B Tomahawk MkIIA 1:32 Trumpeter

Previous topic - Next topic

Lud13

Pozdrav svima

Posle nesto manje od tri meseca rada zavrsih i ovo cudo :)
Makata je Trumpeterova u razmeri 1:32 i vrlo sam zadovoljan kvalitetom izrade i uklapanjem.Skoro da nije bilo potrebno gita osim malo mucenja oko uklapanja krila sa trupom.
Maketa je farbana Model Master enamelima sa kojima nije bilo nikakvih problema.
Prvi put sam koristio Pronto za sjajni lak, i moram priznati da su mi osecanja malo podeljena . Cini mi se da treba malo vise slojeva da bi se dobila dobra podloga..Posle pronta na red su dosli dekali, i onda je doslo do pucanja filma..mislim dekala  :headbang :headbang :headbang.
Kako sam imao volju da odradim Tomahawka iz 112 sqd sa ajkulinim ustima bio sam prilicno razocaran kad se dekal raspao. Na srecu u pomoc mi je priskocio amer koji mi je poslao oznake za isti avion ali drugog proizvodjaca (takodje me spasio za deo instrument table koji je prozdralo cudoviste zvano tepih nesto ranije). Al ne lezi vraze ista meta isto odstojanje,,,isti problem sa ustima..raspad sistema.. E onda sam resio da odradim masinu sa prvog seta dekala i naravno...glava lava sa krilima se rapala . Na svu srecu uspeo sam nekako da je skrpim.

U osnovi maketa je daleko od savrsene ima prostora za popravke oko ostarivanja , mozda jos malo doprljam donju stranu..

Dosta price evo slika..



















Dejan


Nemsy_29

Odlican rad, koje si tacno boje koristio posto vidim da bi lepo pasovale na partizanskog spita sa ovakvom kamuflazom?

Aleksandar

Odličan rad, super mu stoje ove RAF pustinjske boje, baš mi se sviđa.
I palica je u saglasju sa položajem kormila dubine, lepo je kad autor poklanja pažnju detaljima na maketi, iako to nije "mainstream" ;D
Možda samo fale antene radio stanice, ali bi onda maketa bila prilično nezgodna za manipulaciju.
:super
MARCHING UP AND DOWN THE SQUARE NOT GOOD ENOUGH FOR YOU, EH???!!!

Kerber

Dopada mi se.
Lepo i uredno.
Kad sa video u naslovu o kom avionu se radi, prva asocijacija je bila - "Leteci tigrovi", mada, ni Britanci iz pustinje nisu za bacanje.
Ako mu pustis i one antene sa krajeva krila do repa, bice 100%, mada, kako rece kolega Alexandar, zeznuto je za nosenje i uopste pomeranje makete.
Kad vec spomenu raspad decala - sve (meni) nove decale (mislim na firme sa kojima se nisam ranije "sretao"), premazujem Microscale Liquid decal filmom...ispekao se i ja na stari Esci komplet, pa...kako kazu :"Ko se mleka opece i u jogurt duva"....Mogu osle da budu za delic deblji, ali se pojede sav visak dejstvima hemije, i kasnije nema frke nikakve. "Ubiju" se u plastiku.
Ponekad pomogne i ona cuvena proba nepotrebnih decala sa seta na neku test maketu, ali, otkad ovo cudo koristim, nema zezanja, pa toplo preporucujem svima.

ubermagog

Vrlo dobro, čak je možda i bolje što nije 'zubat' jer njih najviše i prave - ovaj amblem je prilično atraktivan.

Kerberov savet je odličan, MS Liquid je vrlo korisna stvar!

i pitanje, jel poznato zbog čega je ram kabine u 'primer' boji?

Lud13

@ Nemsy_29
Boje su : RAF Mid Stone / Raf Dark Earth / RAF Azure Blue

@Kerber
Prvi dekali pa i ovi na maketi su od firme Tally Ho, a amer mi je poslao Eagle Calls od kojih stvarno nisam ocekivao raspad...nego jel se dekali na sheetu premazu tim sredstvom ili....??

@Airsuba
Evo da nisi pomenuo ram ja nebih ni video da se pod nekim uglovima na slici vidi razlika u boji!!!Nije mi jasno radjeno je istom bojom kao i ostatak makete. Okvir sam prvo ofarbao sa Interior Green pa preko Mid Stone . Ja uzivo stvarno nisam video neku razliku al ja sam malo dalton za nijanse pa mi nije bas verovati..
Provericu sutra po dnevnom svetlu...



ubermagog

Taj likvid je nešto kao tečni film/lak za dekale, poveže ih ako su ispucali.

Boja na ramovima je baš ispala kao onaj "green chomate" pa sam mislio da je to bio zamenjeni poklopac zbog oštećenja u borbi ili tako nešto, zato sam pitao - da nema neka istorija oko tog aviona jer izgleda zanimljivo  :D

Kerber

Fora je da njime premazes cetkicom decal, na podlozi jos uvek, sacekas (ja sacekam 1 dan, mada kazu da moze posle sat, sat i po da se radi), i onda, ako si preterao sa mazanjem okoline decala, opseces sto bize decalu i klasican postupak - voda, softener, setter, ako bas nesto pocne da izvodi.
Ono sto je jos bolje je da na parcetu papira od decala, gde nema filma sa nekim vec odstampanim, lepo napravis tako svoj manji potreban decal, ako ti treba nesto...premazes ovo cudo, kad se osusi, nacrtas nesto sto ti treba (ko i koliko ume) ili pustis na laser printer , premazes jos jednom preko i imas decal... :D
Ja sam tako napravio par nekih manjih decala sa serijalima  (crnim, zbog laser printera), za neke probne Mesere, i jos neke gluposti ( rebra za neke poklopce kabina na pojedinim maketama, gde se nisu dobro videla ili nisu bila izlivena). Ogranici me samo velicina polja na kome to mogu da uradim, jer nemam decal papir, pa se snazlazim ovako.
Gusto je u flasici, pa se maze cetkicom, mozda moze i da se necim razredi, al' nisam ni pomislao na to, kad mi ovako radi OK, a i lepo mirise za razliku od ostalih "hemija" koje koristimo.