Hawker Hind Kestrel

Previous topic - Next topic

anki

AZ Model u 1/72. Tipicni short run - gomila detalja i multimedija ali jako mnogo posla da se sve to lepo uklopi. Nisu od velike pomoci ni pomalo neprecizni planovi pa je veoma vazna arhiva fotki da bi lepo slozili ovu maketu. VVKJ je imalo dva ovakva Hinda sa Kestrel rednim motorom i jedan sa zvedastim, Ovog puta maketa nije cetkarena vec je ispricana sa Dupli Color silver univerzalnom bojom, a pomocu mat i sjajnog laka napravljena je razlika izmedju metalne i platnene podloge. Na kraju je i jedna uporedna slika sa "lovackim bratom" Furyem.



misa

Браво Анки!

Лепа макета лепог авиона. Ови Хокери су ретки предратни Британски авиони који имају лепе линије. Свиђа ми се како си урадио диференцирање између платна и метала, као и гомила детаља који плене (Пито цев највише). Штета што ниси мало више драјбрашовао тај митраљез да му истакнеш детаље. Шта си користио за сајле? Изгледа као да је развучени рам макете, и мало је дебљи него што би требало.

Поздрав,
Миша :)

Profa

Tvoje makete osvajaju mesto pravih referenci za VVKJ :super
Bogu fala što sam Lala! :)

Sandman

Odlichno izgleda razlika izmedju "metalnih" i "platnenih" delova - eksperiment sa lakom je po mom mishljenju potpuno uspeo!

Kako/chime si radio tragove garezi oko izduvnika?

voja

Лепота авијације тридесетих година прошлог века се огледа и у овим британским авионима "Silver Wings" серије.

На жалост Профо ова макета баш и не може да послужи као референца за ВВКЈ.
Овде не мислим на Анкијев рад него на пропуст произвођача ове макете AZ Models.
Произвођач је за ВВКЈ дао сасвим погрешну подваријанту Hind-а. Да би се урадио наш примерак са Кестреловим мотором потребна је хирургија и пар екстра делова из кутије са вишковима.

Јасно је мени да Анки ради за своју душу и полицу без икаквих претензија да се са својим макетама такмичи како је једном и сам то рекао и тај посао јако лепо и веома уредно ради.
Ја своју замерку изложих а ви ме сада пљујте колико год хоћете. Само би ми било криво ако би Анки ову примедбу погрешно схватио, али не верујем да ће тако бити.

.

menestenasli

Quote from: voja on 04-04-2011, 11:27:54
Да би се урадио наш примерак са Кестреловим мотором потребна је хирургија и пар екстра делова из кутије са вишковима.
Pa napisi sta smatras da nije u redu i kako da se ispravi!

Profa

Ne verujem ni ja da će on da se ljuti, jel' tako, Anki? ;)
Sa druge strane, ja prihvatam kritiku - nisam se preterano udubio ni u maketu ni u reference da bih izvukao sve detalje, ma koliko očiti bili...
U svakom slučaju, složićemo se da je lepo odradio maketu, mada meni više smeta tehnički detalj - čini mi se da je srebrna zrnasta, bar na drugoj fotki...

Anki, ostalo na PM... :cheers
Bogu fala što sam Lala! :)

Warhawk

Svaka čast na radu - em egzotika, em naš, em short-run  :super
razlika izmedju platna i metala odlično izgleda!

Možda bi samo moglo da se srebrnom uradi blagi dry-brush preko mitraljeza, čisto da se istaknu detalji...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Goran A.

Rek'ö je da ga niko nista ne pita. Ja htedoh ali odustao.

anki

Sto bi jedan politicar rekao "hvala vam sto ste me pohvalili", a sada konkretni odgovori:

Vojo druze naravno da nema ljutnje. Jedino moze da mi bude zao ako su prepravke jednostavne (btw mozda moze i sad nesto da se doradi?). S druge strane ako je hirurgija zahtevnija i onako je nebih radio. Zato pisi pa mozda neko sledeci to odradi. Ja sam od referenci imao samo onih par fotki iz Britanije, u fabrici, neposredno pred isporuku. Ono sto je meni palo u oci je rezervoar u gornjem krilu koji se mislim na nasim Hindovima ne vidi. Sta ima jos?

Prihvata se kritika za dry brush mitraljeza - ce da bude odradjeno.

Garez radim prahom od grafitne olovke.

Sto se srebrne tice ova iz spreja nemoze da se meri sa onim sto Profa radi cetkicom ili drugi sa Alcladom. Medjutim ovo je moj maksimum mada u prirodi nije mnogo primetno i samo ako se bas pridje jako blizu moze da se primeti zrnastos strukture boje ali vrlo blago - citaj iskljucivo profesionalci to mogu da primete.

Njazad i za sajle - jeste to je rastegnuta plastika sa ramova lepljena lakom. I ovde ima tehnolosko ogranicenje. Naime ako je jos malo rastegnem postaje jako lako lomljiva a nema grdjeg nego kad par godina kasnije cistis prasinu pa pukne sajla. Dakle ova debljina je kompromis i igra na sigurno. I opet pogresnu razmeru shvataju samo profesionalci.


dusko

Prelepo izgleda bravo Anki.

voja


Goran A.

Ja vidim elisu, onaj mali usisnik ispred 'ladnjaka i cini mi se neki cilindricni filter na levoj strani. Mala slika pa se nesto i ne vidi.

voja

Фотка је на жалост мала и ништа се ту не може. Кропован је само тај део носа који је и једина разлика са макетом, све остало је исто као и на Анкијевом Hind-у.
на оригиналу се лепо то све лупом види.
Испод носа је мали усисник који обликом одговара оним усисницима са Харикена и Спитфајера.
На оплати мотора са десне стране налази се усисник ваљда за карбуратор. Лим на том делу има полукружни канал (као облик олука).
И нешто измењен облик хладњака под трупом.
Све те измене у односу на оригинални британски Хајнд су урађене још у фабрици на захтев ВВКЈ.
Трећи Хајнд је био опремљен звездастим мотором каквог је производила и наша фабрика у Раковици. Размишљало се о некој лиценцној производњи ако ВВКЈ буде задовољно свим испитивањима Хајнда па би у ту сврху били кориштени мотори домаће индустрије у Раковици.

.

ubermagog

evo uporedo te razlike, dodao bih i da je AZ dao naopaku elisu... ove prepravke makete nisu neizvodljive za one koji žele da se sa time pozabave (elisa bi verovatno mogla sa A-Modela ili Matchbox/Revella, one se okreću na pravu stranu mada ne znam jel dimenzije odgovoraju)



Verzija sa zvezdastim motorom je u prvo vreme letela sa 'golim motorom', a kasnije je on dobio oplatu