МиГ-21ф13, Revell, 1/72

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.

...са Aires точковима, Quickboost конусом и усисником, BigEd сетом и мало самоиницијативе. Боје ММ 1781 алуминиум коју сам за поједине панеле тонирао са Ревеловом мат црном бр.9.
Ознаке су из LiftHere ,,migz mix" сета...





















Коментари су добродошли :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Nemsy_29

Nabavio sam ovu maketu i planiram da je radim JRV sa toniranim panelima. Ti si odlicno odradio posao al mislim da bi bilo bolje da nije ovako mat, ipak su oni bili sjajni. Takodje mislim da su konus i dielektrici vise drecavije zeleni nego ova maslinasta nijansa.

Definitivno mu ovaj konus daje bolji izgled, moram da nabavim jedan  :)

P.S. Odlicne fotografije  :cheers

Dada

Polomio si ga kao ciga bajatu charapku :)
Veoma lepo ispao, hrabar potez da farbas sa MM farbicom... Kad god sam sa njom radio, jako dugo joj je trebalo da se osusi na dodir.
dodaci su ga taman obogatili koliko je potrebno.
P.S. Mozda je trebalo samo malo manje mat-a u zavrsnom lakiranju.

voja

Лепо урађен Ф-13 Мирославе.
Мени делује онако полу сјајан. Можда је у природи сјајнији него овде на фотографијама.
Коју зелену боју си користио за конус, фелне, . . . ?

Мала дигресија. Људи се обично зезну па ронделу на горњаци левог крила залепе равно, не искосе је као што је број на горњаци десног крила искошен. Вероватно није до њих већ сигурно до лоших упутстава која се добијају уз декале када се користе офрље референце или се слабо бави истраживањем.

.


drakii

ETE GI MIZI PA, lepushkast, dopada, josh jedno nase letalu u kolekciju doletalo, pozdrav, shteta shto se pogubi maketa sa trzishta, pozdrav

Profa

Dopadaju mi detalji u kokpitu, finiš isto lep, jedino ta zelena što malo (ne) bode oči...
Što se rondele tiče, u svakom slučaju u današnje doba maketari znaju da ne treba gledati samo uputstvo pored zilion referenci na sve strane ;)...
Bogu fala što sam Lala! :)

flanker

Odličan je samo ga malo odmatiraj ako te ne mrzi.
Za zelenu nisam dovoljno stručan.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

sezan

#7
Dobar mig!Lepo si ga skockao,dogna se bas!Pozz!

ps upitne su mi boje nogu stajnog trapa u boja na strejku trupnom (sta god da je) ,MISLIM da treba da bude sea green (jarkija i svetlija),ali to su sve sitnice generalno.
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

misa

Свиђа ми се! Веома педантан и уверљив рад. Модерна авијација није моје подручје, тако да не бих коментарисао аутентичност боја, али ми се свиђа овако матиран - делује реално. Сваки мој експеримент са сатенским лакирањем у 1/72 је завршио играчкасто. Замерио бих недостатак сенчења детаља и панел линија. Овде не мислим на пресенчење или нападни вош црним тушем, него суптилни вош ради истицања детаља.

Поздрав,
Миша :)

ubermagog

Odlično je ispao.
QB nos si dobro uklopio pošto inače ne pasuje kako treba, ovde baš prati linuju trupa!

Mislim da nije 'matiran' već na slikama tako deluje na prvi pogled.
Vidi se odblesak sjajne površine na par slika kad se bolje pogleda.
Moguće je da je svetlo bilo za nijansu jače prilikom slikanja, ili se pak boja tako namestila da ne 'sija' previše.

#10
Primedba oko pogrešne boje zelene svakako stoji.
Isto tako se po svim mogučim fotoreferencijama ( a ima ih stvarno mnogo) jasno vidi, da su ovi avioni bili extra sjajni dok je tvoja maketa nekako matt, kao dobro oksidiran aluminij, što je pogodno za napuštene migove po vanjskim postavkama muzeja ali ne za operativnu mašinu JRV-a.
Stvarno me čudi, da to nisi uočio.

Na tržištu postoji mnoštvo kvalitetnijih metalizera od MM Aluminium-a.

Josip

Miroslav Š.

Захваљујем се свима на коментарима. Да, слажем се са вашим наводима, на снимцима је макета скроз мат. То је мој избор како бих приказао боју и површину. На дневном светлу сјајност површине макете је сасвим задовољавајућа, то може делом да се види на снимку који сам сам урадио у току израде са својим фотоапаратом далеко скромнијих перформанси



Сјајност у овој размери не сме да буде превелика јер се губи ,,реалност" а и наши МиГови нису били угланцани и исполирани (као нпр. понеки амерички Сејброви). Иначе макета није добила ни једну кап мат лака. Два пута сам је лакирао Ревеловим сјајним лаком и за крај као подлогу за ознаке је добио премаз Пронта урађен четкицом а што сам поновио и након постављања ознака. Од ознака једино штрчи плави стенсил на хрбату који сам иначе прешао лаганим филтером али је остао прилично ,,жив". Велику грешку сам начинио са плавом бојом заставе на вертикалцу. На дневном светлу разлике нема у односу на плаву боју са рондела али када је завршено ,,манекенско" сликање са профи опремом појавила се ова фрапантна разлика. Још једна игра светлости. Заставу на вертикалцу сам фарбао јер сам хтео да пробам новонабављене Ревелове боје...
За положај броја на доњаци нисам знао пре постављања истог. Тек када сам све одрадио дошао сам до снимка на којем се лепо види укошеност као и на горњаци. Чак и на музејском МиГу је број постављен како треба али сам и те снимке видео касно а никада се нисам усудио да пређем онај канап у музеју и вирнем и са друге стране ::) Надам се да ће и произвођачи исправити своје упуте у наредним издањима. Чудно је то како има мало снимака овог авиона из доње перспективе. Ознаке су се показале одлично и жао ми је што нисам искористио и заставу. Не бих направио грешку...
Макета је у датом тренутку израде добила благи ,,вош" (ProModeller Light Dirt) са којим са веома задовољан. Наглашене су сасвим довољно све панелне линије, ћошкови, углови. Ту сам такође био опрезан јер сам се трудио да направим добру размеру у односу на величину макете. Са друге стране, урадио сам макету која представља авион са самог почетка своје употребе када је још био ,,свеж" па ту и није било места за пуно ,,прљања". За наглашавање неких делова, посебно издува, користио сам суве пастелне боје KOH-I-NOR (браон бр.11, црну бр.12, тегет бр.70, светло плаву бр.77 и сребрну бр.119).
Што се тиче боје за стајни трап, она је била (на свим ф13 у почетку употребе) фабричка, нека верзија загасите цинкхромат зелене, различита од западне боје тог назива, доста загасита. Њу сам добио мешањем LifeColor-ових тамно зелене UA 091, цинкхром жуте UA 134 и зелене за унутрашњост UA 004. Конус и фелне на точковима сам офарбао наведеном тамно зеленом 091 која је била компромис између фотографија, информација из часописа и упутстава.
За фотографије је заслужан сјајни новосадски макетар Александар (elcrni) који заиста није жалио труда и времена како бих добио ове фотографије. А и много сам научио.
Од свих додатних делова, проблема сам имао са Quickboost-овим сетом. Било је чупаво око уградње али је накрају лепо ,,чучнуо" :) Aires-ов сет точкова је одличан, маске које иду уз сет су веома практичне и олакшавају фарбање. Едуардов велики Ед сет је грандиозан. Нисам имао неких већих потешкоћа. Ипак бих нагласио да су ми сви ти додатни делови узели времена више него да сам урадио саму макету. Али, не жалим. На крају сам прилично задовољан, макету нисам радио за такмичење него за своју колекцију. Много сам научио и стекао сам приличну сигурност у раду са додатним деловима и сетовима а наук о фотографији је посебна прича 8)
ММ 1781 се сасвим лепо понашала, није било лепљења али сам са Ревеловим лако имао проблема.
Живели :cheers

http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Miroslav Š.

#12
Јосипе, није ми јасно на коју зелену мислиш? Једна мала дигресија, ММ 1781 НИЈЕ METALISER! ММ 1781 је обична алуминијум боја која се веома разликује од ткзв металајзер линије боја као што је нпр: Burnt Metal (Metalizer), Magnesium (Metalizer)... обрати пажњу на то када будеш набављао боје, можда ти је разлика промакла до сада ;)
Као што сам пре написао, приликом фарбања и лакирања се треба водити рачуна о односу са размером макете, но то је већ лични утисак онога који ради... и не стоји да су наши МиГови били ,,шљаштећи", они јесу били сјајни јер су добили премаз прозирног заштитног лака преко голог метала. Након првих ревизија код нас су добијали слој сребрног лака као заштиту али никада нису били полирани. Погледај мало боље своје фотографије.
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

voja

Quote from: Miroslav Š. on 15-04-2011, 10:55:36
Тек када сам све одрадио дошао сам до снимка на којем се лепо види укошеност као и на горњаци.

Да, јесте. Видех тај пропуст, али заборавих да напишем. Добро је што си скренуо пажњу на тај детаља тако да и остали буду упознати са тиме.

.

ubermagog

što se tiče položaja rondela i brojeva na donjakama F-13, bilo ih je i 'ukosih' i 'ravnih'... zavisi jel avion bio remontovan ili nije... i kada!

U svakom slučaju na krilima sa gornje strane su rondela i broj na F-13 uvek bili zakošeni!

@JŽ - Migovi svakako nikad nisu bili "extra sjajni", a više su se 'sjajili' posle svakog remonta pa se ta sjajnost vremenom gubila tokom operativne upotrebe, dok opet nisu otišli na remont. Takođe treba praviti razliku jel avion samo u boji zaštićenog metala, ili je i prefarban zaštitnom srebrkastom bojom kakvi su bili uglavnom u kasnijem periodu.

Na ovoj slici gore deluje sa ima dobar sjaj...

Kako god bilo, nikad nisu bili 'extra sjajni', kao što nisu bili nikada ni 'mat'.