MiG-21UM M-Hobby (Condor) 1/72

Previous topic - Next topic

Slobo

Pozdrav svima!

Evo nečega čime sam se zanimao poslednjih par nedelja. Maketa je verovatno većini poznata, bivši Kondor, nije baš za one sa kratkim živcima  :) Bojao sam se da će biti preveliki zalogaj za mene, ali sam uspeo da je odradim. Bilo je problema u radu, delom zbog slabijeg uklapanja, delom zbog mog neiskustva.

Pokušao sam da produbim panele, ni najmanje naivna stvar, bar ne onoliko koliko sam  ja mislio da će biti. Na ravnoj površini poput krila i nije problem, ali oko trupa... to je već nešto drugo. Za kraj sam ih istakao grafitnom olovkom i malo zamuljao grafitom, pa mi i ne deluju tako loše. Jedino su oni sa donje strane trupa, vazdušne kočnice tragikomični.

Staklići. Pomalo mutni, pa ajd da probam da ih ispoliram pastom za zube. Ništa spektakularno nisam postigao, ali se primetilo malo poboljšanje. Ali kad je došlo vreme da ih maskiram, uspeo sam da polomim prednje vetrobransko staklo i ovaj poslednji staklić koji je srećom pukao tako da je pukotina prefarbana pa se sad i ne primeti. Na kraju nisu baš ni najbolje legli, ali šta je tu je.

Hteo sam u par navrata da dignem ruke, ali pošto je u pitanju domaći prvenac, morao sam da je završim  :D

Za kraj, farban je mešavinom revell 57 i 5 u nepoznatom odnosu, imao sam tu smešu od ranije, dielektrične površine i nosni konus revell 363 a izduv 99 i onda malo dodate 9 za ovaj tamniji deo. Lakirano humbrol mat lakom.

Sad raspalite sa komentarima i kritikama, da drugi znaju kako (ne)treba raditi  :caooo

   

dusko

Na par mesta je pobegla boja mozda nije kasno da se to malo usprica inace generalno gledano jako dobar rad narocito ako uzmemo u obzir kakvo je djubre od makete u pitanju,svaka cast.

nebkv

Lepo izgleda ovako na prvu ruku,posebno jer ti je prva.Ipak po meni bolje je panele ostaviti onakvim kakvi jesu nego ih naglasiti ako vec nisu dobri kao sto je ovde slucaj sa donjom stranom
Generalno kod ove makete ima par stvari koje bi bilo pozeljno odraditi da bi dobila na autenticnosti
Prva je izduv.Ove lopatice treba pomeriti dublje u trup.Ja to izvodim delom hemijske olovke koja imitira izduv
Druga je spremiste nosne noge ST.Treba ga izraditi u samogradnji ili iskoristiti od neke druge makete jer je postojeci preplitak
Treca je pito cev tj.bar sam koren koji je prevelik-predugacak
Takodje i ova ispupcenja-usmerivace vazduha za hladjenje na zadnjem delu trupa levo i desno kao i ispod treba stanjiti jer su predebeli
Ja trenutno radim ovu maketu,prepravku u US varijantu.Odradio sam sve ove prepravke sem za nosnu nogu,eto to sam zaboravio iako mi je to peta maketa te klase(Kondor,KP,Intech) ::)

ubermagog

Nebkv je dao dobre savete oko dorade, još da dodam da treba poklopce stajnog trapa 'zalomiti' ka napolje, otprilike donju trećinu (vidi se dobro na fotografijama).
Što se tiče pito cevi bazu treba skratiti 11mm a samu cev 6mm.

Maketa je ispala ok, sledeća će biti bolja  ;)


Hawkeye

Mogao si da ga dopunis nekim teretom,rezervoar i naoruzanje npr.

'Уживај младићу за младости своје!'

Slobo

@ nebkv: da ne bude zabune, nije mi prva maketa, već prvi domaći avion  ;)

Ima tu mesta za dorade koliko hoćeš, ali se nisam opterećivao sa tim, hteo sam da isprobam urezivanje panela ovaj put... A da, zaboravio sam reći da sam izostavio olovo u nosu, pa sam naknadno prosecao baš spremište nosne noge i kroz njega ubacio komade žice za lemljenje, a da je plitko, plitko je.

@ suba: jeste, zato kod mene sad poklopci ST čudno stoje  :)

@ oko sokolovo: na par fotki baš ovaj 16174 ne nosi ništa od opreme, eventualno bi mu mogao leći rezervoar, nekako mi rakete ne pasuju

nebkv

Quote from: Hawkeye on 16-04-2011, 20:26:40
Mogao si da ga dopunis nekim teretom,rezervoar i naoruzanje npr.
Naoruzanje svakako ne jer je u pitanju razoruzani primerak
Slobo
Lose sam se izrazio,hteo sam reci da pretpostavljam da ti je prva maketa ove firme kada je mig21 u pitanju ;)

Slobo

Quote from: nebkv on 16-04-2011, 20:56:56
Lose sam se izrazio,hteo sam reci da pretpostavljam da ti je prva maketa ove firme kada je mig21 u pitanju ;)

Da, umalo da bude i poslednja  ;D Ubuduće ću više razmisliti oko Kondora, mada su mi pretekli dekali za još tri MiG-21UM, a i njihov MiG-25 mi deluje lepo dok su delovi na ramu, ko zna možda jednom padnem u iskušenje pa uzmem to  ;)

Hvala na komentarima i kritikama!

sezan

#8
Lepo je ispao na kraju!
Ne ulazim u tehnicke detalje ,to moras sam da proucis (u pripremnom periodu) a i kolege su dosta toga rekle ,sto je lakse, ali zna da bude "kasno" ,kao sto je to sad!
Ja bi ti na drugi deo obratio paznju!
To obelezavanje linija panela grafitom.Bas se vidi kad je grafitna olovka u pitanju,a  kad je nesto drugo!Umesto da direktno po linijama obelezavas olovkom ,ti narendaj(ubuduce) malo tog srca od grafita u posudicu ,dodas vode i kap deterdzenta za sudove!Sto veci procenat vode u smeshi za taj wash(vedering,ostarivanje) ,blaze ce bitii istaknuti paneli i obratno!Cetkicom mekom premazes celu maketu tim grafitom(bukvalno celu ,sem stakala) i posle 20-ak min. kad se prisusi,skidas "viskove" mokrim stapicima za usi ili nekim materijalom koji ne ostavlja dlacice(maramicom ,krpicom). Ako ti se ne svidja ucinak, mozes da skines sve(kad je prejako),pa razblazis vodom jos i ponovis do zeljenog rezultata! A kada  je slabiji efekat ponoviti ili pojacati smesu dodavanjem rendanog(skalpelom npr) grafita.Moze obicna HB ali je bolje sto meksa B ,a najbolje bas stapic grafita kupiti u knjizari ,za sitne pare(isto sto "mekseg", SOFT npr.) Mnogo ce realnije da izgleda i mozes da se igras i eksperimentises! ,do mile volje!

Druga stavka  su fotografije ,koje ces da poboljsas odmah za klasu kad kupis parce hamera SIVE BOJE, isto u bilo kojoj knjizari(kad odes po grafit taman ,takodje jeftino  :super) ili jos bolje u DVE SIVE(tamniju i svetliju) pa i tu malo eksperimentisi! Neka kamuflaza " VISE VOLI"  jednu a druga kombinacija boja na maketi ,drugu sivu(ili trecu ,zavisi koliko nijansi uzmes,ali za pocetak i dve nijanse su dovoljne). Takodje je i PRIRODNO SVETLO daleko bolje za fotografisanje od vestackog ,a pogotovo direktnog vestackog bez pripreme i obrade! Videces da moze da se dodje do puno boljih rezultata (iako i ja jos uvek ucim fotografiju,vezbam i eksperimentisem..) ! I ja sam po "namestaju" fotografisao ,pod nekim stonim lampama, pa su mi fotografije bile skromne a makete za stepen (ili vise) na njima losije izgledale jer nedolaze do izrazaja...!Fotografija je JAKO BITNA! I sada kad fotografisem, i ako se trudim ( kad se trudim  :zvizduc ..diskutabilno..)  i kao satro imam vise iskustva , opet ne uspevam da docaram izgled maketa do kraja jer uzivo deluju za klsau lepse..!  :jok
Svaka cast na trudu i hrabrosti da se uhvatis za ovu rustiku, da ne kazem KRS ( a reci cu!  :uaaa ) ,ali da sam na tvom mestu (ako jos uvek vezbas i usavrsavas se) ja bi radio malo "lakse" makete ! Kvalitetnije ,bolje uklopive ,detaljnije ,i takodje skuplje samim tim!Ali na njima se najbolje naucis i iskalis !  Imas PUNO POSTOVA i generalno i po specijalizovanim temama ovde (kao recenzije npr) ,gde ces da se upoznas sa kvalitetom neke kutije koju zelis da kupis !Ako i nema lako je raspitati se ovde!Malo(vise) sam udavio,al sve u najboljoj nameri!
Jos jednom super migic!Samo napred!Pozdrav!  :cheers
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

Slobo

Hvala sezan! Hteo sam danas da ga slikam u dvorištu, ali oće kiša - neće kiša, pa je na kraju spalo na slikanje pod lampom na radnom stolu bez blica. A stvarno bih trebao da nabavim hamer za ubuduće.

Videću da na nekoj sledećoj sa normalnim panelima isprobam takav wash, mada sam probavao i sa vodenom bojom i deterdžentom i mogu biti fini rezultati. Šta ću, ne volim da smrdim razređivačem bez preke potrebe  :D

sezan

#10
Nema nasta se kaze u mom selu (i sire  :hahaha ,sala -mala  ;) ) Sve za nas hobi i kolege!  :cheers

Zaboravih za urezivanje da ti kazem sta mislim!(ako ti je  to, uopste vazno..al trebalo bi da je..) ! UREZIVANJE ili produbljivanje panela , i ostali "graverski"  radovi na maketama. Ako kreces u to, nemoj da ga radis ofrlje i po sistemu " lako cemo " ,pa se onda na sve strane  vide  greske, "izletanja" i sl. Pricam to iz svog iskustva skromnog (to mi je vrlina najveca...hi-hi) ! Kada sam sa tim stavom kretao u urezivanje ,ispalo je prosecno sa upadljivo primetnim greskama! Bolje je i neurezivati ,cak i kad je "pozitiv"u pitanju ,nego to raditi po svaku cenu! Desilo mi se da mi se radi maketa ali mi se neurezuje i kad sam je zavrsio izgleda vrlo dobro pa se nevidi taj "nedostatak"Cak je ista i  nekoliko medalja osvojila !  ;D
Uz dobar SKRAJBER  (kupovni ili pravljeni),SILA  razna , " rezace"  i igle (  svako po svom izboru i navici), obavezno  koristi metakni LENJIR ( savitljivi) i SABLON po mogucstvu ,neki ako mozes da nabavis (kod nas ili preko neta gde ima proizvodjaca koko hoces .. kao npr VERLINDEN ili ACE..). I  kad je produbljivanje  "samo" u pitanju , zna  skrajber da  izleti ili  iskrivi  neku  liniju, a sve zbog opustanja i dekoncentracije .Iako se greske mogu ispraviti gitovanjem i ponovnim urezivanjem ,tesko da ce da bude linija na nivou "originalnog" a i pravis sebi dupli posao !Alat ,strpljenje  i dobre reference  ! Tu nema "fuserisanja" ,jer se greske puno  vide! Te sam greske ja pravio ,a bolje da sam ucio na tudjim!  :think
Opet sam udavio al sta cu!  :zvizduc
Pozdrav!   :violin
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

Slobo

Mali dodatak: nabavio sam danas hamer papir i napravio par novih fotki.

Prvih nekoliko su rađene u sobi, na dnevnom svetlu, pokušao sam da usmerim svetlo blica ka plafonu priručno sklepanim reflektorom preko blica (e da to tako može, ne bi se pravili aparati od par stotina i kusur evrića  :headbang), ali su mi nešto tamne:



Ove su rađene u dvorištu na dnevnom svetlu, bez blica, deluju mi bolje:



Pozdrav!

sezan

#12
DA bolje su na dnevnom svetlu!Lepo. Sad eksperimentisi i nadji mu "meru"!

ps-kazi koja razlika sad kad se uporedi sa prvim setom slika na pocetku koje si radio../  ;)
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

Slobo

Pa mnogo su bolje, još i da je maketa bolje urađena gde bi nam bio kraj  :hahaha

Čini mi se da je najjednostavnije slikati na dnevnom svetlu i to napolju, pošto je kod mene u kući prilično senovito. Bez velikog cimanja oko rasvete i ostalih briga mogu biti solidne fotke, ali opet: fotografija je poseban zanat, treba ispeći ovaj maketarski prvo  ;)