Morane-Saulnier Type N, samogradnja, 1/72

Previous topic - Next topic

menestenasli

Nove slike:
Fotoaparat koji imam nije bas najsjajniji, pa sam morao da podesim osvetljenost (brightness) u jednom programu na +100!!!

PAZNJA!!!!! Nove slike su po 200KB.





Stare slike:




Napravljen od plastike od casa za jogurt i kutija za diskove, razvucenog sprua, zica razlicitog porekla, alu folije, papira impregniranog lepkom ili lakom, aluminijumskog lima, gita...

avion Morane - Saulnier Type N (Bullet), francusko vazduhoplovstvo na pocetku I sv. rata, mitraljez Hotchkiss M1909, motor Le Rhone 9C, nema previse slika i podataka.

Najvise sam koristio planove  i slike iz Windsock DataFile 58- Morane Saulnier Types N,I,V. Mislim da su u planovima suvise zakrivili nos, trebalo bi da bude nesto ravniji.

boje: humbrol 74 (zuta), revell 302(crna), revell 36 (crvena), revel 350 (plava - mozda sam je malo posvetlio), MM insignia white, za drvene delove kao osnovu mesavina MM  RLM 04(zuta) i MM burnt siena, a preko toga, uljanom raw umber ili burnt siena. Prljano uljanom crnom i raw umber + razliciti suvi pasteli zemljanih nijansi, motor i zice MM gun metal, i na par mesta revell 9? (bakar).

Izrada:
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,9730.0.html

Svi komentari su dobrodosli!

Tockovi su sveze lakirani humbrol polusjajnim lakom (kupio sam ga pa rekoh da ga i isprobam), ako ovako ostane i sutra premazacu jedanput mat lakom.
EDIT: dodao nove slike

misa

Свака част за труд! Крајњи резултат је много бољи него што сам очекивао. Иако има недостатака, рекао бих да макета оставља добар укупни устисак овог малог моноплана. Фино мусав, баш као у ратним условима. Једино боду очи дебеле излазне ивице крила, као и плава боја која одговара Британским кокардама (требало је још посветлити).

Још једном, све похвале за самоградњу!

Поздрав,
Миша :)


menestenasli

Hvala!
Sto se krila tice, rebra su bila kako treba, ali onda nekoliko slojeva papira i git posle toga dosta doda na velicini, na sta nisam mislio pa su se krila udebljala i iz meni nepoznatog razloga malo savila na gore. Prema tome, ubuduce cu posle postavljanja kostura, prvo da ga prokuvam, a onda postavim samo jedan sloj prekrivaca.
Za plavu sam hteo da napisem komentar u prvoj poruci, ali ipak nisam dovoljno strucan pa sam ostavio da neko drugi primeti :). Kad sam trazio informacije na internetu, nasao sam uglavnom svetlije i poneku tamniju francusku rondelu (svasta se moze naci na internetu), pa posto sam tad imao samo revel 350 (bas tamno plava, tj teget) isao sam linijom manjeg otpora.  ;D
Najpre nisam hteo ovoliko da ga prljam ali je nesto krenulo naopako pa je ovo rezultat. Ali ni ovako nije lose jer izgleda da veliki broj sitnih i nepravilnih mrlja razlicitih nijansi prija oku. Mada nisam postavio sliku gde se vidi maketa odozdo... :zvizduc
Danas cu ponovo slikati na dnevnom svetlu.
Ja sam zadovoljan, lici na MS tip N, bilo je bas zabavno praviti maketu, a i lepo izgleda na polici  :D
poz

Warhawk

Heh, konačno gotov i mali Morane!

Odlična samogradnja, dosta različitih tehnika primenjeno - sve u svemu, odličan!  :cheers
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Miroslav Š.

Драго ми је да видим још једну макету направљену ,,ни из чега" :cheers Ти, AG02, Неша Миклушев, Милан... свако на свој начин допуњује део самоградње у овом нашем хобију. Мислим да је тај део најзахтевнији. Свака част на урађеној макети.
Што се тиче француске ронделе и плаве у њој, могу да кажем да сам наилазио на различите нијансе код различитих аутора. Сви се слажу да је пропис постојао али су те боје биле мешане често на самом аеродрому у радионици тако да је било и одступања у нијанси и тону...
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Sandman

Lep rad, pogotovo shto je samogradnja u pitanju - to mu daje mnogo vecu tezinu nego da si doradjivao neku postojecu maketu ;)

Poseban utisak je na mene ostavio logo firme Morane Saulnier shto si ga radio od zice - sjajno!

Mozda su samo neke od zatega malo manje zategnute, ali nije problem - ionako ovo shto vidimo na slikama je bar 2-3x vece od makete u realnosti i istaknuti su detalji koji uzivo ni ne deluju ovako!

Svakako lep dodatak forumskoj galeriji - videcemo ga nadam se uzivo na nekom od takmichenja... ;)

menestenasli

Drago mi je da vam se svidja.

Ovog puta sam nasao tanku celicnu zicu (to je zica koja drzi usijano vlakno u obicnoj sijalici - ne 2 sa krajeva nego 2 u sredini) i od nje napravio alke koje sam ubacio u rupice u krilima. Ideja je bila da samo jako zategnem zicu i da fiksiram lepkom. Celicne alke se nisu deformisale i nisu pucale sto mi pre nije dozvoljavalo da dovoljno zategnem zice. Problem je bio sto je celicna zica tanja od 0.1 mm a rupa je 0.3mm (koliko je debela i najtanja burgija koju imam), pa sam par puta cupao alke iz krila (ali se nisu deformisale i nisu pukle ;D). Takodje je problem sto je sve to (alke i lepak) pomalo elasticno, pa iako sam uspevao da vucem do tacke pucanja zatege, posle prestanka delovanja sile sve bi se samo malo vratilo i zica bi se malko opustila. Planirao sam i da zagrejem zicu lemilicom pa onda da zatezem, ali sam odustao - lemilica je vrela, maketa je veoma topljiva i zapaljiva  i trebale bi mi 4 ruke za taj poduhvat, pa nisam hteo da rizikujem. Rezultat je za mene vrlo prihvatljiv, samo jedna zica sa gornje strane je vidljivo mlitava (slucajno sam jeotkacio pincetom) , sa donje strane nesto vise, ali to je donja strana i na polici se i ne vidi.

Kad vec obradjujem slike:




modellius

e to je ono što ja godinama palamudim na našim takmičenjima, OVO je samogradnja a ne one kojekakve klocne !!!!! bravo majstore, kapa dole  :cheers
Michael Wittmann   s.SS-Pz.Abt. 101       138 kills
Maketarski Savez Srbije http://www.mss.in.rs/

komoras

prelepa maketa!

pratio sam proces izrade, svaka čast  na izvedbi, a i na hrabrosti da uradiš ovako nešto :cheers
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates


menestenasli


Milan18111

Odlicno uradjena maketa.
Uraditi maketu u samogradnji,pa jos u 72-ci ,je veliki poduhvat koji zahteva puno vestine i strpljenja.
Pokazao si da posedujes i jedno i drugo,zato ocekujem neki novi projekat slican ovom.
Jos jednom.... Svaka cast.