1/72 KP MiG-21MF Ribljikrevet J 17. lovacka eskadrila, kraj 1980

Previous topic - Next topic

Nidza79

Evo posle 4 meseca sazidah ovaj Skadar na Bojani... O maketi i proizvodjacu ne treba trositi reci. Ako niste bas zapeli da imate MF varijantu ustedite sebi nerve i dajte je Draganu Makedoncu (on ce vec znati sta ce s njom) a vi radite Revell ili Zvezdu.

Maketa je kao i uvek radjena cetkama i kao sve moje nije lakirana, malo je isprljana izmrvljenom minom od crne bojice. Skoro sam ustanovio da su fotografije na mom monitoru daleko tamnije nego kad se gledaju na monitorima mojih poznanika. Sad tek mogu da zamislim kako su vam izgledale slike mojih maketa do sad jer sam izvodio ocajnicke akrobacije da ih posvetlim. Jedna od fotografija koju cu da prilozim je uradjena pod blicom i halogenom lampom dok je aparat gledao u prozor tako da se vidi silvering na dva dekala preko olive drab (jer maketa nije lakirana). Pod normalnim svetlom ove pojave nema. Nisam siguran da sam do sad uspeo da napravim dovoljno dobru sliku koja bi predstavila kako to u prirodi izgleda tako da sam resio da pokazem ovo sto imam.

Hteo bih da iskoristim priliku da pozdravim diskutanta "capritim" ako je jos uvek tu, od njega sam kupio svoje prve iracke dekale koji su mi dosta pomogli u izradi ove makete. Naime, MiG21 na jednoj strani izmedju malog i velikog krila ima sinu oko koje treba da se obmota trouglasta nacionalna oznaka a njegovi su dovoljno kvalitetni pa sam to uspeo bez ikakvih omeksivaca. Iranski kill marking koji stoji pored Davidove zvezde sam takodjer preuzeo s njegovih dekala  :caooo






drakii

Iako su ti fotke takve kaqkve jesu, ovaklo izdaleka bih ti preporuchi da zbog chetkarenja bojidh malo razredjenom temeljnom ili najzastupljenijom bojom celi avion, tj maketu, a potom josh za nijansu razredjenijom sledechu boju, kako bi se eliminisali tragovi chetke i slojchichi, , uz malo truda i chetka moze da postigne rezultat vrlo pribliznog kvaliteta koji dasje erbrash, pozdrav

ubermagog

Ovo ti je Mastercraft, nije KP - različite makete :)
Obavezno lakiraj ako hoćeš da maketu sačuvaš, a i dekali onda bolje izgledaju.

Nidza79

Iskreno od 2001 kad sam kupio prvu u Shangri -la pa do danas na svim kutijama je pisalo i mastercraft ali se iznutrica i sastavnica obavezno razlikovala sem sto je kod ove cini mi se malo uljudjen poklopac kabine. Sve su pak imale jedno zajednicko, sediste je uvek bilo sire od "kade"  ;D sta god da je drago mi je da je gotovo.

Strah me da nanosim lak cetkom, pa to i dalje izbegavam da radim, momenat cuvanja stoji - mada su moje makete zakljucane u njihovoj vitrini i svi dekali su im i dalje na mestu jer belezim mesta na njima bez stencila gde se mogu slobodno uhvatiti.

Goran A.

@ Airsuba

Nisam siguran, cini mi se da sam primetio dva kalupa kod Mastercrafta i to za istu kutiju, jedan od njih daje upadljiv radijus odnosno suzavanje na usisniku. Bio sam ubedjen da je drugi klonirani KP i lici mi na ovaj sa slike. Ne znam da li je doradjivan u odnosu na KP.

Profa

Što rekoše prethodno, vide se tragovi četkice, a nije nužno da se boja nanosi razređena kako bi sve bilo OK - važnija je vežba ;)
Što se tiče lakiranja četkicom, ni ja to ne volim i našao sam idealno rešenje u vidu spreja - imaš u papir coloru Humbrolove sprejeve koji daju sasvim lep finiš, samo budi obazriv kod primene - obavezno preko enamelki nanosi onaj za enamelke a ne akrilke, inače ćeš se prilično neprijatno iznenaditi (kao ja :headbang).
Kod njih je bitno i redovno čišćenje dizne posle prskanja - mogu da ti poklonim jednu konzervu kojoj nisam čistio diznu (i jopet :headbang)
Bogu fala što sam Lala! :)

Goran A.

Za lakiranje cetkicom sam par puta koristio Humbrol akrilni lak, razredjuje se vodom i radi kako treba, mora da se razredi. Lepo se razliva i tragova cetkica nema. Lak susi malo sporije dok mat to radi jako brzo.

@Profa
Mislim da klasicno farbanje cetkicom nerazredjenim bojama nije za pocetnike. Uspeva jedino tvojom tehnikom a na uobicajen nacin rezultati mogu biti veoma losi, pogotovo ako je boja starija i gusca.

Nidza79

Hm, jeste sigurni za te tragove cetkice, ja kad ga ovako gledam skoro i da ne vidim sem naravno kod poklopca kabine gde nisam znao za Boga. Naime koliko god bojio kabinu kad bi iza makete stajao prozor poklopac kabine bi bukvalno sijao do prozirnosti. Tako sam iznerviran tu sa unutrasnje strane nanosio zutu bukvalno "u balama" sto naravno nije pomoglo i i dalje izgleda bezveze. Ne kazem da dibiduz nema tragova po trupu ali mi deluje dosta manje i bolje nego na prosloj gde sam jedno krilo nepaznjom prilicno zeznuo. 

Profa

@AG02 (Goran): Složiću se, zato sam i napisao da vežba čini čuda - iza mene je, naime, 35 godina vežbe - ove godine slavimo jubilej :cheers
@Nidza: vidi se, ali će lak po Goranovom receptu odraditi posao - ako i onda bude silveringa, nitro rešava problem ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

Miroslav Š.

Могу да предложим премаз Пронтом, импрегнираћеш макету, заштити све а појавиће се и задовољавајући сјај тј полусјај... четкицом, слободно.
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

anki

Ma mora da se lakira. Ako ne verujes cetkici i svojoj ruci, a nemas para za maketarske lakove u boci, mozes da koristis i sprej boce sa lakom iz farbara. Moj favorit su Dupli Color mat i sjajni. Samo kao i sa bojom preporuka je u vise tankih prelaza sa dobrim susenjem izmedju. Imaju dve prednosti - ekspresno lakiranje i poravnaju manje tragove od cetkice. Mana je da mozes lako da preteras sa slojem laka, u nekim slucejaveima toliko da nagrize plastiku.

Goran A.

@Anki
Moje iskustvo je da ako lakiras sprejevima po toplom vremenu i prvim tanjim slojem koji susi ekspresno onda nema nagrizanja boje i plastike. To se desavalo kako ti rece, posle debljeg sloja i kada je hladnije pa nitro ne ispari na vreme. Prvi tanki sloj kada osusi predstavlja i zastitni.

Sa Humbrol akrilom nemozes da pogresis, nanosis ga redje i u par slojeva, razlije se odlicno.

Pop

Veliki pozdrav Svima,

Pohvala za veliki trud...krv,muke,suze i znoj...znam koliko je bilo tesko i borbeno...Maketa je ispala super...Verujte mi ,da su kritike u vezi tragova cetkice,dobro namerne u to nesumnjam,zaista "prenaglasene"...posebno iz tog razloga jer sam imao  to zadovoljstvo da maketu vidim i uzivo.Zao mi je sto su Vas fotografije zavarale i sto se stekli pogresan utisak...Jos jednom pohvale za rad,pedantnost,strpljenje...Maketa je toliko dobra uzivo, da sam odmah dobio inspiraciju za jedan takav model u svojoj kolekciji... :mjetal


komoras

@Nidza79 slobodno prelakiraj maketu uz pomoć četkice i Pronta, neće se primećivati nikakvi tragovi nanosa
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates