Grumman F4F-4 Wildcat (Academy 1:72)

Previous topic - Next topic

milogor_strashni

Gotova prva macka. Par dana posla. Unutrasnjost kokpita.. nikakva. Stalici kabine predebeli. Uklapanje ok, osim stajnog trapa, jer je unutrasnjost bukvalno prazna pa mora da se pazi... prvo uklapanje na prazno, pa ako ide, onda lepljenje :) Jaci paneli, super za preterivanje sa wash-om. Doduse, za maketu koja kosta 4-5eur... nemam zamerki :)

Farbano skroz (i prvi put) freehand bez sablona i maski  sa posvetljenom Hu 144 i belom MM flat, antene od konca za zube.  Rupa za stalak ostavljena, mozbit cu da je poklonim.

Uglavnom, zadovoljan sam, malac izgleda super.








Toliko za sada. Komentari dobrodosli. Idemo dalje.

Pozdrav,
Milan

Warhawk

Simpatična maketica, lepo mu stoji ta Severnoatlantska šema...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

EMIL

Meni je super. Jednostavna, vrlo lepa maketa i odlicno uradjena. Cena je stvarno smesna, pogotovo na hobbyeasy-ju... Unutrasnjost kabine i stajni trap joj jesu mane, ali  mislim da vise vredi nego sto bi se to po ceni zakljculio...

djos & filip

Lepo si ga uradio, moram priznati da mi se svidja ova sema i sam planiram da uradim istu maketu.
Ono sto mi malo smeta su prejaki paneli i ja bi licno malo manje (uze) zaprljao trag od mitraljeza. Ali ovo je stvar ukusa.
Maketa je u celini stvarno prijatna za oko :)
Stvarno mi se svidja kako je ispala kamuflaza i prelazi.

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Goran A.

Atlantik sema razbija monotoniju kod mornarickih aviona.Sledeci put moze malo bledja panelizacija a ostalo deluje fino, pogotovo za prvo prskanje bez maski.

vlajko&marko



Profa

Meni dopada, sem možda blažeg prljanja panela i previše blagog prelaza između bele i plave... plave ???
Plava je trebala da bude čista siva: ANA 621 Dark Gull Grey / FS 36231 / Humbrol 140.
Fotka ovog aviona, FM-1 (a ne F4F-4, kao što je Academy dao) BuNo. 46776 može da se vidi u knjizi Monografie Lotnicze 020 - F4F Wildcat na strani 49.
U svakom slučaju, rad je odličan :super, a u obzir se uzima i umetnička sloboda ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

Goran A.

Bilo je ponekad i ovako: ANA 620 sa belom za Atlantik ali i ANA 607 sa belom, pa ako uzmes u obzir so,  vetar i sunce tesko ih je razlikovati. Negde kazu da je to FM-2, a ima polemika i oko boje.

Profa

#9
Spoljašnje razlike F4F-4 / FM-1 / FM-2:
Broj mitraljeza 6 / 4 / 4
Hladnjak za ulje u korenu krila: da / da / ne
prozor ispod krila: da / da / ne
usisnik iznad motora: da / da / ne
položaj antene: ukoso prema napred / isto / vertikalno
Krilca poklopca izduva: 4 / 4 / nema krilaca
vertikalac je kod F4F-4 i FM-1 širi i niži, a kod FM-2 povišen i sužen, zaobljen pri vrhu... FM-2 ima potpuno drugačiji izduv, bez krilaca, i kraći poklopac motora.

Broj mitraljeza se ne vidi na fotki, kao ni donji pendžer i hladnjak za ulje, ali se vide vertikalac, usisnik iznad motora i poklopac izduva koji odgovaraju F4F-4 / FM-1. Po tragovima gareži na krilu bih rekao da ima 4 mitraljeza (nema ništa na spoljašnjem panelu), ali to može da bude i varka...
Zanimljivo je da položaj antene odgovara FM-2 :think
Bogu fala što sam Lala! :)

dusko

Milogore veoma lepo eto malo jace linije panela upadaju u oci ali mozda je to i do fotki :cheers

djnik

Veoma lepo! I ja sam svojevremeno uradio Akademca! Kao sto je vec napomenuto ublazi malo panele i vise nista ne diraj!

milogor_strashni

Drustvo, hvala na pohvalama, primedbama i objasnjenjima...

Sto se tice panela, slobodno mogu reci da su presiroki na samoj maketi, pa je izazov napraviti ih uzim nego sto jesu. Wash je radjen sa mesavinom svetlo braon, tamno brano i malo crne krede tako da je prava boja panela braon siva, a ne crna, ali s obzirom na bele nijanse na trupu i kontrast na fotografijama, stvarno izgleda kao da je cela maketa iseckana crnom bojom, sto u realnosti nije slucaj.
Sto se tice prelaza, mozda su stvarno mogli da budu malo ostriji, po knjigama sam video razne verzije. od potpuno ostrih prelaza do ovakve izvedbe. Bilo kako bilo, umro bih da nisam pokusao da uradim sve slobodnom rukom, jer , iskreno, ubi me maskiranje, skidanje, susenje i sta vec sve... znate vec sami.. kapiram da bi bilo super da naucim da sve radim slobodnom rukom, pa sam stoga ovo probao i rezultat mi se bas svidja.

Isto vazi i za pitanje: da li je siva ili plavo siva nijansa odozgo. to bih i ja voleo da razresim skroz...znam da ima deo na sajtu koji se bavi semama u WWII ali bi bilo super kad bi se nalazilo sve detaljno, od modela do modela, koriscene boje, i po standardu i po proizvodjacu, da bi ljudi mogli lakse da se snadju.. naravno, neki ce reci, imaju net, nek nadju... pa i ovo je net :) ... Ali to je neka druga prica.. sto bi rekao drug Konan  :hahaha

Idemo dalje, previshe je maketa na stoku, vishe nemam gde da zivim, ugrozavaju mi zivotni prostor :)

Pozdrav,
Milan


Profa

Eh, najlakše bi bilo kad bi se sve nalazilo samo na jednom sajtu - fotke, standardi bojenja, profili, pa sve to po avionima/periodima/proizvođačima maketa/boje/aftermarketa, sa sve linkovima na referentne knjige ili, još bolje, direkt na stranu na kojoj se to i to spominje... :zvizduc
Ja kopam kroz 620Gb knjiga, pa mi ni to nije dosta te još tražim po netu slike, standarde bojenja za pojedini avion, odgovarajuće boje...
Ukratko, za moj post o razlikama između verzija sam potrošio cca pola sata - nešto iz glave, a nešto iz knjiga i sa neta, pa onda sve to složio. Za tvoj avion ??? Ne, nego da pomognem i ostalima koji tek planiraju da ga rade, ja sam sa Grumanima za neko duže vreme završio ;)
Fotka ovog tvog postoji, tako da bi se pitanje prelaza odatle lako zaključilo, pod uslovom da radiš baš taj avion i baš onako kako je izgledao. Što se tiče tvoje umetničke slobode i zadovoljstva urađenim, potpuno podržavam :super, to je poenta hobija. Ovim stavljam tačku.

p.s. Preksinoć sam proveo skoro celu noć tražeći odgovarajuću fotku određenog aviona, da vidim sumnjiv detalj poklopca motora - jes' da sam za to vreme maltene mogao i da ga dovršim po sastavnici, ali mi nije to bila poenta... :zvizduc
Bogu fala što sam Lala! :)