P-51 B Mustang

Previous topic - Next topic

Neca i Misko

1:72, Revell-ov mustang, super za sklapanje, jedino su problem propeler (sa kojim sam se nekako izborio) i kabina, nije mi se dobro uklopila :-\  zavrsio sam ga pre neki dan, poslednja moja maketa (za ova 2 dana sam stavio 5-6 maketa na forum i to je to do sledece makete, koja ce biti ko zna kad). Bojio sam ga, kao i sve ostale, akrilnim revell. Moglo je da se bira izmedju 2 seme: americke i britanske. Ja sam ipak izabrao ovu americku :D Nadam se da ce vam se svideti ;D


















milogor_strashni

izduvi po trupu su mi malko preterani i neprirodni, pogotovo sto sami "odzaci" na motoru nisu ni malko "garavi". imam utisak da postoji silveringa malo , prva slika recimo, na repu mada je sasvim moguce da je blic tu "pomogao" tako da ovo pisem s rezervom. kabina je loshe nalegla skroz, nemam pojma kakve si muke imao, nisam nikad radio ovu maketu.
ovaj "zubati" dekal je bash super legao, taj deo mi se bash svidja.
bez obzira na sve, ova shema olivedrab-siva mi je super. deluje mi retro i onako pravo military.

Pozdrav,
Milan

anki

Opet mi se cini da ga jako zbrzas. Na trupu se vide spojevi a i to staklo moze da se sredi - znam radio sam ovog Revela. Pogledaj i far. Uopste cini mi se da uzmes ofarbas maketu pa odozgo pljusnes staklic pa kako legne? Slobodno ga zalepi pre farbanja, naravno prvo turpijicom ukroji koliko moze a kad zalepis zastiti lepljivom trakom. Posle toga popravi gitom, klirfixom ili drvofixom sta god preferiras da bi na kraju sve lepo osmirglao i farbao zajedno sa trupom. ovo jeste pipavo ali ce staklic lepo leci na bilo koji kramp od makete (bar sam ih ja gomilu odradio). Imaj na umu da vetobran obicno ide "iz trupa" tj. ne vidi se spoj kao i kod fara i ovih bocnih prozora na Mustangu. Samo klizni deo moze da ima uslovno recenu liniju panela.

I antene - slobodno ih radi od rastegnute plastike ili jako tankog najlona. Radis fino farbanje, panelizaciju, prljanje i razne zavrsne stvari a preskocis ove osnove pa na kraju maketa ispadne onako nedovrsena. Popravi to na sledeciim radovima i bice super.

Neca i Misko


Izduvnike cu popraviti.I pokusacu da nakalemim sajlu. Staklo nisam mogao bolje da postavim, trudio sam se koliko sam mogao, znam da ne valja, bilo je nekako suvise usko u odnosu na sirinu kokpita, a far sam dobio toliki tako da fali deo plastike da bi lepo legao, ne znam da li sam ga samo ja takvog dobio ili su svi takvi. To za kabinu-znam da ne sme biti zazora izmedju vetrobrana i kabine, i ostalo, ali nisam uspeo to da sredim.

@milogor_strashni
drago mi je da ti se svidja :)


@anki
Potrudicu se da na sledicim to bude bolje :)

zivorad

Ne ustezi se da rezbaris plastiku,sledeci put uzmi polutke trupa ismirglaj ih i spoji onako na suvo,zatim ih zalepi selotejpom i onda dodaj staklic kabine vidi gde ne lezi najbolje i taj deo osmirglaj ili izturpijaj i tako na suvo dok sve lepo ne legne, ne sekiraj se ako ti negde ostane praznina izmedju plastike trupa i staklica kabine to posle ispuni lepkom kojim lepis prozirne delove(nadam se da koristis neki profi,contacta clear ili clear fix) oni ce savrseno popuniti rupice ili supljine a kada se osuse bukvalno izgledaju kao staklo prizvodjaci cak tvrde da se njima mogu praviti manji providni delovi velicine do 3mm,ja nisam pokusavao tolike delove da pravim ali milimetar,dva jesam i zaista funkcionise super.
Samo napred...

Neca i Misko

Evo, ofarbao sam izduvnike, stavio sajle, stavio lepak na far i kabinu (na rupe) i prefarbao, nije bog zna sta, ali je bolje nego sa rupama. Evo slika:














anki

Opet brzas. Za 4 sata si stigao da zamazes zazore, da se popuna osusi , da prefarbas, stavis antenu , uslikas i okacis. To ne biva ,a da bude dobro. Mora polako. Kad se popuna dobro osusi uzmi pa osmirglaj sve viskove i stepenice tako da to dobije prirodan prelaz staklo trup. Sada na desnoj strani imas stepenik trupa a na levoj nagomilanu popunu. I ovo moze pazljivim smirglanjem da se sredi. I za antenu si pozurio - rascepio si polutke vertikalca i umetnuo nit. Bolje tankom burgijom ili vrucom iglom busni, lepo osmirglaj pa umetni nit. Na kraju dobro zagrejanim metalom (ekser, turpija, noz) pridji ovoj niti i ona ce se zategnuti i nece visiti. Sto se manjeg fara tice - secnes parce providnog okvira za delove i obradis tako da legne u rupu fara. zalepis, sacekas dobro da se osusi i onda osmirglas do ravni krila i na kraju poliras i ko novo. Imas ovde i tutorijale kad ljudi rade i poziciona svetla tako (secnu ovo sto je liveno na krilu i prave sami od staklenca).

Da zakljucim - Ove makete su takve kakve su i kraj, ne diraj nista. Sledece strpljivije radi i poslusaj i Zivorada u vezi onog testiranja i podesavanja jer ti je tako posle mnogo lakse kad krenes sa lepkom. Definitivno imas tehniku u rukama samo treba da joj dozvolis da dodje do izrazaja i da je nestrpljenje ne gusi.

dusko

Dobro je nije lose iam propusta ali vremenom covek ipsravi neke stvari samo napred i bice jos bolje.

Neca i Misko

Da, stalno brzam jer nemam strpljenja da vidim kako ce to da ispadne, pa pozurim i upropastim :headbang
Kad sam popunjavao lepkom, nisam odvajao viskove, nego samo ostavio, jer sam odmah hteo da vidim kako ce da izgleda. Za sledecu necu brzati, pa makar je radio 3 meseca. Potrudicu se da sledece budu bolje :) nadam se da cu svakom sledecom maketom biti jos bolji, hvala vam :)

zivorad

Dobro je da uvidjas greske i slusas savete i dobronamerne kritike vec samim time na dobrom si putu,cak na vrlo dobrom putu da postanes odlican maketar.Samo napred,strpljivo i polako od brzanja nema goreg neprijatelja u maketarstvu,kao sto narod kaze "strpljiv-spasen".Delji sledecu ne vracaj se na stare da vidimo napredak. :super

Neca i Misko

Vazi, hvala :D Mislio sam da uzmem zvezdin mig 21, pa cu videti, ali najverovatnije je on sledeci :)

Jovac

Nije loše , ali mislim da bi se manje mućio da si radio Academy P-51B. Što se tiče Clearfix lepka ja sam njime pravio far na MIG - u 3 i to je savršeno uspelo . Ovaj Revelov Mustang je simpa , ali je Academy dosta čistiji i bolji za rad .