Ikarus Potez XXV A2

Previous topic - Next topic

anki

Cuvena Hit Kit short run maketa u 1/72. Valja li nesto na njoj - hm, pa jedina je koja obradjuje ovu temu. Sve ostalo je samo muka i patnja: lep ecovani kokpit koji je za dobra 2-3 mm siri od raspolozivog prostora, jos lepsi metalni motor ali neuklopiv u nos aviona (morao sam da odsecem cilindre i svaki zasebno da lepim) , plasticni delovi zaliveni u jedinstvenu plocu flesha, mnogi sitni delovi su u potpunosti neupotrebljivi, predimenzionisana simulacija platna, sink marks po sred simulacije platna koliko hoces, predubok trup, dekali pogresni............

Ali kao sto rekoh ipak je to jedina varijanta za kolekcionare pa posle dva meseca robije evo rezultata. Ima propusta, fale neki paneli na kapotazu ali nije bilo vise volje da se jos doradjuje. Naravno maketa cetkarena ali je nova mesavina VVKJ zelene. Ovg puta je 4:4:1 Humbrol 155, Revel 361 i Revel 76 i ova mesavina mi se najvise svidja do sada. Dekali su genericke rondele Lift Here a ostatak sam sam odstampao na TangoPapa dekal filmu. Aparat pretstavlja 28 Potez XXV A2 izasao iz Ikarusove licencne proizvodnje. Obelezavanje prema fotografiji iz stare francuske knjige sa poglavljem o nasim Potezima koje je priredio Ceda Janjic. Obelezavanje donje strane krila kao i pripadnost Novosadskom 1VP (slovo N) je spekulacija jer se to ne vidi na slici (ali postoji slika prevrnutog 122 gde se to vidi a sve ostale oznake su veoma slicne). Inace ovakva sema sa belim linijama i belim brojem na crnom kvadratu koristila se za obelezavanje nastavnioh aviona tridesetih godina XX veka. Spekulacija je i foto mitraljez, generator i udvojeni Darn mitraljez (samogradnja).

Posebno se zahvaljujem Aerpoxyu, Airsubi i Dr.Vladi na pomoci prilikom priklupljanja referenci. Na kraju da zakljucim - maketa definitivno lici na Potez XXV.






voja

Свака теби част како си одрадио ову макету а било је мнооого тога да се ради на њој. Мањи корак од самоградње. Ко није имао прилику да види како ова макета изгледа када се извади из кутије нема појма са чиме си се изборио.
Делови изгледају као да су неко време стајали на врелој рингли шпорета и требало их је довести у ред што је колико се овде види то сасвим лепо успело.

.

Kerber

Da znas da definitivno lici na nase Poteze...tu se nisi zeznuo.
Dopada mi se avionce, zbijeno i zbudzeno, taman oslikava tadasnje vreme i trendove u avijaciji.
Svaka cast na volji da ga uradis. I jos ovako - uspesno...Sta ces vise.
I kolore si mu "ugodio"...dobra receptura za zelenu.
Bravo !

gasha

Uvek volim da vidim avione sa domacim oznakama. Ako je upola tezak za rad kao sto Voja kaze onda stvarno svaka cast. Za moj ukus treba samo malo jos ublaziti sjaj.

anki

Ma u prirodi ne sija to ga je blic ''osamario". Nema vise nikakvih radova na njemu jer se cetkica ne snalazi najbolje medju ovim sajlama od sprua koje pucaju cim ih zakacis.

ubermagog

Čestitam na ovom herojskom poduhvatu  :super
Sad ga stavi pod stakleno zvono  ;D

Imam i ja ovu nesreću od makete sa ljuspastom plastikom i kojekakvim drugim užasima.... na žalost taj HitKit je jednako loše uradio i Breguet 19

Warhawk

Odlična egzotika! Deluje kao poveća maketa...  :super
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Sandman

Vala, po ovoj prichi maketa je muka ziva, ali na slikama deluje kao da se sklopila iz kinder jajeta - sve kako treba! :)

Sajle izmedju krila od sprua mozda deluju malo deblje - da li si mozda probao josh neku tehniku za ovaj detalj?
(ove sajle su inache za sada jedini razlog zbog koga se nisam upushtao u maketarenje mashina iz ranog perioda avijacije!)

Od detalja, chini mi se sa slika da kokpit izgleda dosta dobro i detaljno, a posebno mi se svidja shto si poklonio paznju prljanju gaznih povrshina tochkova kao i navigacionim svetlima na krajevima krila...

Lepo je videti kada se neko trudi oko ochuvanja nashe istorije, pa makar to bilo i u vidu istorijskih minijatura...

zivorad

Anki,fenomenalno, svaka cast  :god :god :god

medico

Ozbiljan poduhvat , bravo ! Pravo alternativno osvezejne na ovu vrucinu  ;)
Koliko vidim ne samo da si uspesno savladao maketu vec i cetku odlicno i ujednaceno farbanje , svidja mi se i mesavina za VVKJ zelenu !

Miroslav Š.

Браво Анки! Маестралан рад на стандардно високом нивоу - од припреме, истраживања до склапања и финиширања  :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Nije ni moja tematika, ni expertiza ali svakako zaslužuje pohvale.


Goran A.

Vise nego dobro, trud ti se isplatio! Ne secam se da je neko skoro radio Poteza, retka ptica.