KP MI-8T RV i PVO 1992

Previous topic - Next topic

YU-DFY

Pre skoro 20 godina, tacnije 1. maja 1992. godine imao sam priliku da letim u MI-8. To je ujedno bio i moj prvi let u zivotu. Bio je to dogadjaj za pamcenje, pa sam nedavno doneo odluku da napravim maketu ovog helikoptera. Ovo je ujedno i prva maketa nekog helikoptera koga sam napravio. Odlucio sam se za KP jer me te makete uvek vracaju u detinjstvo. Iskren da budem dvoumiuo sam se da li da napravim MI-8 koji je oboren iznad Slovenije u prvim danima rata na kome je kao pilot poginuo nas rodjak sa majcine strane Milenko Jorgic ili ovaj primerak sa prefarbanim ev. brojem i na kome sam i ja imao let. Ipak je prevagnulo ovo drugo. Dakle, tog 1. maja 1992. godine jedan primerak MI-8 dolazio je na aerodrom Ecka da baca padobrance. Jos uvek je imao rondelu sa petokrakom, sva cetiri sacasta lansera, sve sa NRZ. Dakle, spreman za borbena dejstva. Rat u Bosni je vec bio poceo. Na podu pilotske kabine bili su prostrti pancirni prsluci. Kao sto sam naveo, beli ev. broj iznad vrata je bio prefarban. Ovo su neki od detalja koje pamtim vrlo dobro. Imao sam negde i sliku ovog helikoptera ali nisam nikako mogao da je nadjem. Postoji video zapis ovog leta, ali je trenutno nedostupan, pa kad bude bio dostupan saznacu i pun evidencioni broj (crni, mali) koji nedostaje na maketi.
Inace, maketa je klasican KP. Panelizacija je u pozitivu, pojedini delovi se jako lose uklapaju. Meni se desilo da unutrasnjost kabinskog prostora uopste nije nalegla kako treba posle spajanja polutka trupa, a to je i vidljivo na slikama.
Boje za maketu su zelena HU 117 i plava Hu 89.







zivorad

Stara maketarska poslovica kaze: Na KP-u se poznaju junaci. Sasvim si se dobro izborio sa ovom maketom, samo nisi trebao da ofarbas stakla sa donje leve i desne strane vetrobrana i mogao si da popunis spoj vetrobranskog stakla i trupa ali i ovako deluje vrlo lepo.  :cheers

ubermagog

zanimljiva priča iz prve ruke  :)

taj KP je nezgodan za sastavljanje, naročito to unutra a i trbuh se loše uklapa... ja ga imam iz Italeri kutije

PELE

Браво мајсторе, свака част за КП!  :cheers

pekar

Lepo izgleda možda bih naglasio malo panele ali i ne mora.
Ja imam dva komada (kp) i sve se meračim da ih počnem ali na kraju uradio sam zvezdinog.
IL-76

YU-DFY

@Pekar
Video sam tvog Zvezdinog sa pepsikama, lepo si ga uradio.
Sto se tice KP-a, e to je izazov. Suba rece da se trup lose uklapa, sto je 100% tacno. Porebno je dosta gita da se greske uklone. Sastavnica je takodje prilicno losa, pa sam imao malo muke oko montaze nosaca naoruzanja.  :deadhorse
Ja sam se za ovu maketu odlucio cisto iz sentimentalnih razloga.

pekar

ma uklapanje trupa je najgore  :headbang
IL-76