Airfix Dassault Mirage F-1AZ 1/72

Previous topic - Next topic

flanker

Ovaj naslov sigurno čudno deluje, ali osnova je Airfix, nos aviona sam dobio, a dekali su Esci :uaaa. Inače Airfix daje CZ dekale-ne bejaše u mojoj kutiji.
Prerezao sam u kontru još pre 5-6 godina i tako ostavio do prošle godine. Rad spor...kao i uvek manjak vremena.
Najlošije od svega na maketi su prostori nogu koji su praktično dvodimenzionalni. Prednji sam delimično otvorio. Takođe, kočnice su očajno debele,
pa sam ih ostavio zatvorene. Nisam dobio originalne bombe, pa sam postavio sa Airfix Jaguara sve četiri. Mislim da su to sa kočionim padobranima.
Matra Magic je original i čini mi se vrlo lepa, neka od prvih verzija. U kabini dorade spram verzije, inače malo kvalitetnih slika sam uspeo da nađem.
Boje, hmm, zelena je Revell 363SM, a svetlo braon i svetlo plava su mix. Za aluminijum korišćen Revell 99, zatim nezaobilazni Pronto, mat lak MM.
Koliko sam video na fotkama uglavnom su bili prilično čisti, ali radi interesantnosti sam ga zaprljao malo više.
Inače piloti SAAF-a su bili pravi majstori za brišući let na velike daljine sa oskudnim orijentirima za navigaciju. Bili su vrlo zadovoljni verzijom AZ jer
su najčešće pogađali ciljeve iz prvog naleta i prošli su kroz "Bush war" sa minimalnim gubicima.





U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

ubermagog

Vrlo lepo izgleda!
Paneli i prljanje taman kako treba  :)

jel ovaj nos neki rezinski ili iz nekog drugog F-1 (Heller, ESCI,..?)

flanker

Dao mi drugar nos, nije rezinski, možda od nekog Mirage III, varijanta 5/50.
Pito cev i laserski daljinomer sam morao da napravim.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

asimetric

Bravo Flankeru, dobar rad!
Boje izgledaju spot on.
Istina je da su ih držali u tip-top stanju, prljanja praktično nije ni bilo.

Lepa mašina

:cheers


djos & filip

Jedan od mojih omiljenih aviona, malo staromodne linije ali uvek "opasnog" izgleda.

Sjajno uradjena maketa sa merom i svime na mestu

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Goran A.

Zasto nisi mogao da iskoristis origialni nos? Duzi, kraci ili nesto drugo?


ubermagog

Quote from: AG02 on 29-08-2011, 20:56:15
Zasto nisi mogao da iskoristis origialni nos? Duzi, kraci ili nesto drugo?

Različiti profili i različite verzije pa su i nosevi različitog profila - Airfix pakuje 'lovačku' CZ dok je ovde rađena jurišna AZ!
Zato sam i pitao, vrlo zanimljiva konverzija, nos je možda sa Hellerovog Miraža III?

Dassault Mirage F-1AZ

http://www.saairforce.co.za/the-airforce/aircraft/33/mirage-f1az

Dassault Mirage F-1CZ

http://www.saairforce.co.za/the-airforce/aircraft/34/mirage-f1cz

flanker

#8
QuoteZasto nisi mogao da iskoristis origialni nos? Duzi, kraci ili nesto drugo?

Pa originalni nos je za radarsku varijantu  CZ, a dekali koje sam dobio uz maketu su Esci za varijantu AZ.
Inače taj radarski nos mi se činio i nešto preterano uskim pa je varijanta sa francuskim dekalima otpala.
Sem toga, preturajući po internetu, naišao sam na tekstove o dejstvima SAAF pa sam se dodatno zainteresovao,
a i sama kamuflaža je neuobičajena i zanimljiva. Što se tiče kamuflaže, koliko sam skapirao ovo je bila prvobitna,
a uz nju pasuju baš ovi dekali. Kasnije su kamuflažu menjali, koga interesuje naći će sve na netu, veoma zanimljivo.
Od naoružanja su bacali sve francusko i britansko (i BL-755?), a pomalo i amersko (i Rockeye).
SAAF se pokazao kao odlična organizacija sa sjajnim pilotima i stratezima.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Goran A.

@ Suba

Cini mi se da Airfixov nos moze da se iskoristi za preradu pa sam zato pitao. Na pravim avionima je nos za obe varijante istog oblika samo sto je za AZ vrlo malo kraci zbog premestene pito cevi i ima pristupne otvore sto se i vidi na slikama. Slicna prica kao za nos na VBA i VF.
AZ takodje ima mali radar AIDA 2. F.1 ima duzi nos nego Mirage V/50

Nos za VF odnosno Nesher ne daje niko, Heller daje za VBA koji je dobar i za neke juznoamericke miraze


zivorad

Konacno i ti nesto da zavrsis ;D ;D ;D odican je  :super

flanker

Da čini se da su istog profila. I o tome sam razmišljao, ali sam odustao jer mi se Airfixov učinio nepravilnim.
Najbolje je da se uzmu rezinski delovi ako neko pravi, ali da obuhvate i kabinu i prostore za točkove, tu je ovaj model najtanji.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Goran A.

Maketa mi se dopada! Airfix/Heller zahteva dosta truda da bi maketa licila na nesto a ne uspeva cesto.
Kamuflaza koju si dao je prva od tri koje su bile u upotrebi. SAAF F.1 je prvi avion koji je imao potpuno operativan integrisani nisan na kacigi pilota i avioniku koja je cak i za dobar deo zapadnih aviona bila pojam, pogotovo opcije uredjaja za kontrolu vatre. Njihove verzije Matrinih raketa su bile daleko bolje od francuskih. 

Sneni

Jako dobar Miraž, volim ovu SAAF kamuflažu :super
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Kerber

Jako lep avion i maketa.
Pogodio si mu "dusu".  A i razbio si monotoniju na "odseku za let lampe". :D
Bravo !