Su-27 1/72 Hasegawa

Previous topic - Next topic

Suhoj

Evo da otvorim kampanju sa Su-27 jos jednim kojeg cu raditi paralelno sa Ukrajincem  :)
Hasegawa maketa plus Eduard eceraj. Nadam se da ce biti uzivanje.
Radicu naravno Sovjetski/Ruski Su-27.
P.S. Ako neko oce ove dekale, na prodaju su, nek mi se javi na PM, ne radim taj.

komoras

ooo biće ovo zanimljivo pratiti  :pilot

pošto se rešavaš viška (dekala) imaš li možda i višak usisnika za neki flanker a da nisu zvezdini?  ;D
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Suhoj

Imam samo 2 Zvezdina, nista drugo nazalost  :P

Suhoj

#3
Evo nastavka, odustao sam od ukrajinca pa tu maketu radim dalje ovde jer cu raditi u 1/48 ukrajinca a ovaj ce da bude ruski sa onom zastavom Rusije sa Sv. Djordjem
U medjuvremenu je preshade-ovan uskoro ce i farbanje  :)
Evo link za sam pocetak rada na maketi
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,12760.0.html
A evo i fotki trenutnog stanja



Suhoj

#4
Evo nastavka
Cammo ofarban, doduse ima jos tu da se sredjuje.
Na vertikalcima mi se iz nepoznatog razloga cepala boja katastrofalno sto se vidi i na fotkama pa cu morati da sredim a ovo druge je uglavnom sve proslo perfektno, osim jos jedne sitne ogreboine iza kanopija
Freehand nisam hteo da radim jer mislim da nije za ovu razmeru pa sam zato ovako ofarbao a i radim Su-27 iz nekih "srecnijih" dana dok boje jos nisu bile toliko izlizane
Uzivo sve izgleda prirodnije i manji je kontrast izmedju boja, ja ne znam da uslikam ko covek  :D
Sledece sto radim su izduvnici i bare metal pa cu da okacim nove fotke kad zavrsim i to


ubermagog

trebalo je neki prajmer da se stavi za svaki slučaj, a odlepljivala se boja najverovatnije jer je ostalo masnjikavo od pipanja prstima ili još od kalupa...

Nemsy_29

Pre farbanja uvek brisem celu maketu sa 70% alkoholom i nikad mi se nije cepala farba... Inace ja budala sto prskam prajmer a?  :naughty

Suhoj

Nemsy, uljane boje se u 99% slucajeva ne cepaju.
Meni barem se nikad nisu pocepale osim kad sam jednom maskirao posle 2-3 sata od farbanja pa se nije dovoljno osusila boja.
Ovo je radjeno akrilom sve.
Najverovatnije ovo sto Suba kaze il je ostala masna plastika od kalupa ili prstiju.

ubermagog

Sa 'fabričkom' masnoćom se nikad nezna - nekad sve može, što se kaže, direkt iz kutije da se sastavi i ofarba, nekad će da se cepa boja i sa najslabijim lepljivim trakama i najkvalitetnijim bojama.
Sa 'ljudskom' masnoćom je još gore, jer inače kažu ljudi da je masnoća koju mi proizvodimo/lučimo jedna od 'najgorih' i životinjskom carstvu  :D

Moja preporuka je da se svaka maketa kad se kupi lepo potopi i opere u toploj vodi i jačem sredstvu za pranje sudova.
Pred farbanje da se prebriše alkoholom.
Dok se prska treba imati latex rukavicu na ruci kojom se drži maketa (ako se nekoristi neko postolje). Dosta maketara kod nas nekoristi rukavicu pa se onda boja slabo uhvati po napadnoj i izlaznoj ivici krila gde se obično pridržava. Posle se tu providi plastika ili boje nisu dobro definisane.

Takođe dok se maketari dobro je da se povremeno operu ruke kvalitetnim sapunom, kad se oseti da su se malo više oznojile.

Nema goreg osećaja nego kad se digne boja  :uaaa

PELE

Оно што увек радим са маскирном траком пре него што је залепим на површину јесте да пар пута залепим о одлепим траку о длан, како бих уклонио а и ослабио лепак.

Цепкање/"дизање" боје сам имао на свега пар макета и то давно јер сам радио са креп/молерском траком која је прејака. Као што Немси рече, ја исто обришем макету пре фарбања влажном марамицом или пређем алкохолом.

По мени је најбоље имати прајмер пре него што се боја нанесе.

sezan

#10
MEni se desavalo i da oprano i prebrisano alkoholom i prajmovano ,traka skine...Rukavice ,nisu bas zgodne ni prijatne za nositi ali pred farbanje (prajmovanje) ,prisejding i fabranje samo, trazi ciste ruke. JA sam poceo da ih koristim(hiruske obicne) i zadovoljan sam rezultatima...

"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

Suhoj

I napokon sam zavrsio verovali ili ne svoj prvi Su-27  :)
Ovo je dakle Su-27 iz 611-og IAP
Prezadovoljan sam jer sam pogodio lepo boje i jer su dekali odlicno legli.
Prvi put sam koristio Begemot dekale i pokazali su se fenomenalno, na kraju sam muku mucio sa Revelovim dekalima koji su valjda od starosti bili problematicni.
Begemotove su zvezde, brojevi i zastava sa Sv. Djordjem na vertikalcu, stensili Revel.
Maketa je farbana sa AKAN bojama.
Posle osnovnog farbanja sam zamesao svetlo sivu i plavu i presao ceo avion kao filter da ublazim kontrast a kasnije kad su postavljeni dekali i uradjen wash jos jedan filter sam uradio sa svetlo plavom da ubijem kontrast dekala i wash-a.
Weathering nisam hteo preteran jer sam izbledeo boje taman tim filterima i na nosu je malo jaca boja s razlogom. Proucavauci fotke primetio sam da dosta Su-27 ima svetliju boju pri nosu jer je taj deo uglavnom pokriven zajedno sa kabinom dok je avion na pisti a ostatak aviona je otrkiven.
Sve u svemu ja jako zadovoljan a evo fotki   :)



















sezan

FEnomenalno mi izgleda!BAs kako treba.Svaka cast.  :cheers
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

dragan_mig31

dobar suhoj.koje su ove boje koje si koristio?

Suhoj

@dragan
Hvala, boje su AKAN