Aichi B7A2 Ryuseikai (Grace) 1:72 Fujimi

Previous topic - Next topic

milogor_strashni

Odavno me nije bilo. Zabushavam. Bicu malko aktivniji, ide zima.

Elem, dobih ovu maketu za rodjendan. Nit sam je birao, nit su mi Japanci bili na pameti do sad. I onda ivuchem iz steka i kao, ajde.

Grace je avion koji bash nije imao srece.. namenjen za palube ali morao da polece s kopna jer nije imao vishe paluba koje su ostale na povrshini.. svi brodovi sa kojih je mogla da leti su bili potopljeni. kolko sam shvatio, samo 105 aparata ovog tipa je napravljeno.


O maketi:

zao mi je sto nisam slikao kad je trebalo, iz gomile plastike na ramovima jedva sam izdvojio delove. sve je stopljeno, sliveno... uzas. staklici su relativno ok, malo deblji ali ok. Paneli su urezani, ali vrlo, vrlo plitko. nisam se bavio dorezivanjem jer sam hteo da eksperimentishem sa svim i svacim, sto se , verovatno, vidi sa slika.

Izrada:
- kabina je prosta, prazna skroz. uradio sam samo pojaseve dodatno i to je to. Boja je bila licni miks i pun pogodak (po parketu i tepihu).
Posle muke oko uklanjanja vishova sa trupa i krila, sve je leglo skoro pa savrsheno.
Prvo je ishao svetli prajmer, pa Hu Aluminijum, pa pronto kao sealer. Preshade je bila neka tamnija revel akril siva.

Da bih simulirao guljenje, koristio sam pastu za zube pre same farbe, ODLICNA je fora. Dobro, malko sam negde preterao, ali nije me briga, video sam da radi :)

farbanje standardno, nista bitno. Dekali su sasvim ok, samo sto sam koristio Mr. Mark Softer - KOD NJEGA NEMA ZEZANJA! ako se dekal ne namesti u roku od 15-ak sekundi na pravu poziciju, do-vi-dje-nja!

Potom razne krede, tamiya weathering setovi i sl, i evo sta je ispalo :)

     



     



       


Eto, sve vrste komentara dobro doshle!

Pozdrav kolege maketari,
Milan



djnik

Svidja mi se ta fora sa pastom za zube, nisam cuo za to do sada. Je li ima neka posebna marka koja treba da se koristi ili? :) Maketa izgleda odlicno sa obzirom da si morao da dosta deljes plastiku. Stvarno nema niceg goreg od toga kad je npr. krilo u spoju sa ramom duzine .5 cm. Radi smirgla! :) Boje si izmiksovao odlicno, izgledaju bas kako treba.

Sandman

Ah, Grace... lepša polovina iz maketarske TV serije "Val & Grace"... :D

Šalim se malo, ovo je avion koji mi je neobično lep, a maketa spada u one starije Fujimije, fine sa detaljima, a za uklapanje zavisi verovatno od makete do makete - mene su pojedini sklopovi na Judy poprilično namučili zbog obilnog gitovanja...

Ovako na slikama deluje mi jako pristojno - zelena iako je mixovana deluje mi OK sa nijansom.
Žute napadne ivice si radio sa zagasitijom nijansom što mi lepše deluje nego "limun" žuta kako su čini mi se naveli u sastavnici.

Prljanje mi se baš dopada - svi oni prašnjavi tragovi po krilima baš odaju utisak aviona koji je non-stop poletao sa zemljanih pisti-

Međutim, nekako mi ova metoda chipinga sa kalodontom ne radi posao uvek. Za neke druge vrste guljenja je možda OK, ali za Japance chiping mora biti mnogo oštrijih ivica i sitniji - da se vide i sitni i krupni komadi farbe otkinuti sa metala. Ovako deluje previše zaobljeno.

Trebao si možda da chiping malo više koncentrišep oko linija panela i da tu ide u sitnijim linijama (da zahvati samo spojeve panela), a ispod kokpita gde se krilo spaja sa trupom da odradiš malo jače guljenje, i neravnomernije.

Recimo nešto slično ovome:

http://www.aviation-history.com/garber/images/aichi_B7A1-1.jpg
http://www.aviation-history.com/garber/images/aichi_B7A1-4.jpg

Takođe to stoji i za napadne ivice krila - veća koncentracija guljenja ide u predelu iza elise jer je elisa tu nabacivala dosta kamenčića sa piste, dok se ka krajevima krila chiping polako smanjuje.

Hinomaru oznake nisi gulio što je OK, jer su Japanci fanatično održavali oznake nacionalne pripadnosti na svojim avionima i stalno ih dofarbavali.

U svakom slučaju nije loše što si eksperimentisao, naučio si neke nove tehnike, a za nekog sledećeg Japanca ti preporučujem da probaš i tehniku chipinga sa solju - dosta je zabavna tehnika za rad :)

pozz,
S.

ubermagog

Ispao je vrlo dobro!
Šteta što ti je upao loš odlivak  :(

Mogao si možda još malo da finom šmirglom iskrzaš ivice odvaljene boje...

vlajko&marko

Odlican Japanac  :bravo
Mozda je guljenje ispalo malko (ili se to samo meni cini )krupnije ali sa obzirom da si ovu tehniku koristio prvi put na sledecoj ce biti mnogo bolje
pozzz

Kerber

Lapa maketa i dobro pogodjena boja.
Jedino mi ovaj ciping kvari utisak...Bolji efekat se postize solju ili lepljivom trakicom po tek prosusenoj boji, pa probaj na nekim krsevima da nadjes sta ti vise odgovara i kako dobijas lepsi efekat.
Generalno je veoma lep rad.

milogor_strashni

Hvala na komentarima, kolege. Apsolutno se slazem u pogledu chipping-a, to je i moje zapazanje. Guljenje je u glavnom iz vecih komada, a i mislim da bi trebao da izgleda malo prirodnije. Znaci, moracu manje paste za zube da stavim :))) 
Video sam cak da je jedan maketar stavljao maskol.. verovatno moze i s time.

@Djink - sto se tice marke paste za zube, morash da uzmes iskljucivo onu koju trenutno imash, kupovina nove u te svrhe je zabranjena!! brend kao takav nije bitan. :)

U svakom slucaju, imam jos par japanaca, najverovatnije cu koristiti i druge tehnike, da se igram, da vidim sta ce da bude. Probacu sa solju, sa skidanjem sveze farbe, sa krupnom shmirglom itd. Uglavnom , uz svaku maketu probam nesto novo, pored ustaljene rutine, pa tako to ide napred.

Toliko za sada.

Pozdrav,
Milan

Warhawk

#7
Odlično sklopljen i obojen. Guljenje je takodje OK, samo za sledeći put mali savet: poderotine bi trebalo da variraju u veličini i da se nalaze na nekim karakterističnim mestima (npr gde se gazi, puno otvara/zatvara neki poklopac; propeler i glavni usisnik, itd)
Pored toga nemam zamerke  ;D
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'