P-38 Skoplje 1945-46 Heller 1/72

Previous topic - Next topic

gasha

Aprila 1945 godine nakon povratka sa zadatka pratnje bombardera u bazu u Italiji doslo je do otkaza turbo kompresora na desnom motoru. Pilot je odlucio da sleti na prijateljski oznaceni aerodrom u Somboru. Pilot je preko Beograda upucen nazad u bazu u Italiji a avion je posle zanimljive igre sa Rusima prebacen u Skoplje kako ne bi pao u njihove ruke. U Skoplju je leteo do 1946 godine tokom koje je i rashodovan i nazalost poslat masinskom fakultetu u Beogradu.

Maketa: Heller 1/72  pozitiv.  Nedostaje mali broj 181 ispod nosa ali na tom mestu sam ga zaprljao kako bi taj nedostatak zamaskirao. Na repu se vide ostaci crvene boje starih oznaka. Rimski brojevi 1 napravljeni od ostataka decala kao i ostale oznake. maketa jeste krsic ali je sam avion toliko lep da nisam mogao da odolim da ga ne uradim onako cisto usput kao zagrevanje za isti u 1/48.


Dobro ali ovo je F/G varianta dok je onaj bio kasni L ;)

gasha

#2
Razlika na ovakvoj maketi nikakva  :D  Mozes je videti samo po oznaci na kutiji i na usisnicima za vazduh na motoru ali realno to je to, na policu i finish.

Profa

Imam tu maketu u šteku, i pravi je primerak nitovane plastike :naughty
Dobro ovo ispalo, Gašo, sviđa mi se i prljanje sa merom :cheers
Bogu fala što sam Lala! :)

Kerber

Razlike su u usisniku ispod elise (ovde je ze H, F, G verziju), samom tim i u motorima, obliku i velicini motorskih gondola, u usisnicima na gondolama - bocnim, koji su plici no kod L/J verzije, faru u napadnoj ivico krila, pito cevi, podvesnim rezervoarima i teretu....itd. Mnogo se razlikuju, toliko da je ovo pre kategorija "What if",  no istorijska minijatura.
Inace ima Heller i trazenu veziju, dok je  ovo  njihov prepak Airfixovog H/G Lightninga , a jos ako su dali i adekvatne decale sa ajkulicama iz perioda borbi na Pacifiku...


dusko

I meni je super sve je uradjeno sa merom.