2 x Messerschmitt Bf-110 Fujimi 1/72

Previous topic - Next topic

Lanmi

Započeti pre godinu i po dana, oteglo se kao gladna godina, i na kraju jednom rečenicom da sumiram: Mnogo hteo mnogo započeo.

Ovaj hobi ne dozvoljava da se prave pauze od po nekoliko meseci. Izgubi se rutina, sve manje stvari polazi za rukom iz prve, krene nervoza.

Hajmo redom:




Crna 110-ka Wolfgang Falck. Bio je gotov još za Moshon, ali u međuvremenu su home-maid rezinski točkovi pojeli osovine tako da sam morao da vratim Fujimijeve, koji su mnogo manji za ovu verziju aviona. Dekali su Owl, koji su odreagovalli čudno posle polusjajnog laka, tako da su krenuli da se odlepljuju. Od eksperimenata sam na njemu probao šareni preshading, koji može da da zanimljiv efekat. Najbolje mi je uspeo na donjoj strani jer ova crveno-smeđa zahteva previše slojeva crne preko sebe što na kraju ubije čitav efekat. Ako je neko voljan da eksperimentiše, predložio bih umesto ove plave neku teget, a umesto crveno-smedje, neku tamno braon nijansu.
Evo tog preshadinga



Slike gotovog



Drugi je



Sve ostalo je išlo manje više ok dok nisam odlučio da probam tehniku sa lakom za kosu. Jedan savet: sa novim tehnikama prvo probajte na nekoj staroj maketi a ne direktno. Bela boja koja je prskana je Gunze Off white. Veoma dobra boja, u stvari odlična boja koja se veoma teško skida, čak i sa laka za kosu. U stvari, problem sa njom je što je polu sjajna tako da se u pokušajima skidanja još više usija na površini i onda neće da mrda. Morao sam da u pomoć upotrebim gunzeov razređivač. A to je već igranje sa vatrom. Rezultat toga je bilo ovo:


U tom momentu razmišljam ili Musculo (oba) i još godinu dana agonije, ili pucam još jedan sloj bele (ajd, kao tek su ga kamuflirali).



Kako to obično biva pojavio se u međuvremenu Airfix, sa lepom 110 kom koja je malo podgojenija i sa kudikamo boljim elisama koliko sam mogao da vidim. Novi Airfix  u nekim kutijama ima i dekale za ovog belog.


Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

rodeo

Ko zna - zna! Vrhunski rad, aj sad da razbijes maler uradi i Airfixovog :)
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

ubermagog

Velika avantura je privedena kraju  :D
Odlično su ispali!

beli inače izgleda kao da ga je uhvatio mraz, tako da bi bio super na nekoj maloj smrznutoj sceni sa par ljudi i vozilom oko njega!

ps. nisam imao pojma da si radio ovaj šareni prišejding na 'crncu'!

voja

Одлични су. Један од мојих омиљених авиона.

Чим сам их угледао на НГ купу знао сам чији су јер си их споменуо на оној бензиској пумпи на којој се сретосмо када си са екипом ишао за Мошон  :D

Имам и Фуџимијеву као и Аирфиксову макету. Аирфикс је далеко куд и камо бољи, али Фуџими има неки посебан шмек и нешто финије детаље мада многи недостају.

Стакларија на Фуџимију ми се далеко више свиђа од стакларије на Аирфиксовом Ме-110 која је дебела и некако здепаста. Делује ми као да је прениска.

.

Sandman

Quote from: Lanmi on 21-12-2011, 23:50:23
ali u međuvremenu su home-maid rezinski točkovi pojeli osovine tako da sam morao da vratim Fujimijeve,

Tripkov rezin čuda čini!  ;D

Šalu na stranu, dobar je mada šteta što se efekat preshadinga sa plavom i crvenom slabije vidi - ta tehnika zahteva više probnih uzoraka dok se ne dođe do dobitne kombinacije - možda treba probati i onu foru da se crna uopšte ni ne koristi za završni sloj nego da se nijansiranjem drugih boja dobije nešto što liči na crnu ali je mešavina drugih boja?

Quote
Sve ostalo je išlo manje više ok dok nisam odlučio da probam tehniku sa lakom za kosu. Jedan savet: sa novim tehnikama prvo probajte na nekoj staroj maketi a ne direktno. Bela boja koja je prskana je Gunze Off white. Veoma dobra boja, u stvari odlična boja koja se veoma teško skida, čak i sa laka za kosu. U stvari, problem sa njom je što je polu sjajna tako da se u pokušajima skidanja još više usija na površini i onda neće da mrda.

Hairspray tehnika je kod mene, već sam ranije pisao o tome, uspela sa MM belom akrilnom - ona je više na vodenoj bazi nego Gunze tako da možda to utiče na lakše razgrađivanje laka za kosu ispod boje.

Na belom si se inače dobro snašao i sa onom osom - malo muke je bilo oko nje ali je fino legla na kraju!

Ovde ostaje jedino žal sa onim fenomenalnim motlingom koji si postigao pre bele - imaš li koju sliku pre nego si naprskao belu prvi put?

Sve u svemu, oba su na kraju fino ispala obzirom na pehove koji su ih pratili, a svi naučismo novu lekciju - ne praviti preterano velike pauze u radu na maketama - izgubi se onaj osećaj za rad tako da treba dosta vremena dok se ponovo uđe u štos...  :-\

Zanimljivo, poučno i veoma dopadljivo, mada mi je crni nekako bolje odrađen.
A i same Fujimi Bf-110 makete se dosta redko viđaju (Airfixova mi se uopšte ne dopada).

Josip

Goran A.

Dobar potez, 2 u 1! Crni je odlican, zaprljaj malo tockove cisto zbog detalja na bandazu.

milogor_strashni

Crnjac je keva. Obe makete su skroz sjajne, ali je Crnjac favorit. Mada, da sam ja radio preshadeing na ovaj shareni nacin, meni bi se verovatno tako svidelo pa bi ostavio :)))

svaka cast, odlican posao (a i ja sam opet nesto naucio).

Btw, jel zna neko kakav je revelov.. imam kuci jedan, al nemam pojma kakav je?


Pozdrav,
Milan

pekar

Ja bih mnogo bolje odradio ovu maketu :headbang
Sta da ti kazem LUDILO!
IL-76

Gusha

Lamni ja bih poludeo posle ovih muka, Gledao sam oba na NG Kupu i odlicni su...Na belom se cak vide tragovi krvi i  znoja ;D

Airfixov sam kupio na takmicenju i ima dekale za ovaj beli, palim se i ja da ga radim, narocito zato sto se prozire kamuflaza ispod bele...

husky

Meni licno Fujimi i nije toliko los, ja ga imam u 1/48.
Solidno se uklapa, jedino sto ima manje detalja nego recimo Eduard ili cak Gevell u G varijanti.

Lepe makete, svaka cast.

medico

heh ovaj zimski me vraca 2 meseca u nazad kada sam i ja imao poblema sa tehnikom laka za kosu. definitivno izgleda vrlo uverljivo na onim povrsinama gde je tackasto oguljen ali kada se lak za kosu dobro nakvasi guljenje se vrlo brzo otima kontroli. steta sto nije mogao ceo izgleda tako, mada je i ovako ponovo naprskan dobar !

Lanmi

Ljudi, hvala puno na komentarima!

@Rodeo: Ko zna, mozda opet u nekom ludilu kupim i Airfixa, od ovih jednobojnih mi nedostaje samo pustinjski,  ;)

@Subo, to sto kažeš, izgleda kao mraz, manje vise zbog ramova na poklopcu kabine koji su mnogo deblje iscrtani belom. Diorame, blato sneg i vozila, još ne razmišljam u tom pravcu.

@Vojo, u pravu si u potpunosti za staklariju, airfiksov poklopac kabine je baš nizak, isto je šteta što ne daju opciju sa otvorenim poklopcom kabine, time bi se malo i kamuflirala visina.

@Srdžo Ma, pola pehova nisam ni napisao, zdrobljeni poklopac kabine na belom, smotao mi se hamer pri slikanju crnog, pa mu pokidao repni točak, antene itd... Inače, nisam slikao osnovnu kamuflažu na belom, al ispala je dobro, časna reč  :)

@Milogor, revel verzija E-1 je monogramov kalup iz šezdesetih godina, koga je devedesetih i Hasegava pakovala. Nije loša maketa, jedini problem sa njom je zadnji deo gondola motora i onaj ETC nosač.

@AG u pravu si za toškove trebalo ih je malo isprašiti.

@Gusha forenzičari bi se iznenadili kada  bi ga stavili ispod UV svetla  ;D

@Husky, zanimljivo ali mene G varijante uopšte ne privlače da ih radim. Mada ako bi se pojavila neka nova Hasegava ili ....


I da, ono što bih preporučio svakome ko radi ovog Fujimija sem dekala koji su aftermarket,
malo treba  nabudžiti unutrašnjost kabine, jer je kompletno prazna,
quick boost bi isto dobro došao za izduve,
ako ste u mogućnosti zameniti repni točak fujimijev je premali, takođe i pozicija mu je pogrešna. Glavni točkovi dobro prolaze za C i D varijantu, ali E je imao točkove kao Me-410
obavezno antene na donjem delu trupa uraditi u samogradnji, fudžimijeve su smešno debele.


Hvala ljudi, još jednom, drago mi je da vam se sviđa.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

zivorad


cherny

Sve ti rekoh uzivo. Potrazicu po kutijama da nadjem, cini mi se da imam viska velikih tockova, pa da stavis na crnog. Odlicno izgledaju oba.