Hobby Boss 1/72 Messerschmitt Bf-109E-3 [GOTOVO]

Previous topic - Next topic

Lanmi

Evo i mene.




Krenuo sam već nešto da drljam, sutra slike.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

ubermagog

zanimljivo, 'će da bude neki brzi bild ili neka filozofija ko ja sa Jakšom  :D

Sandman

3 tvoje makete na forumu za jedan dan - najavili neki silni sneg za vikend...  :zvizduc

Šalim se, lepo je videti ponovo tvoje projekte u radu na forumu.

Hoćeš li dorađivati nešto kokpit?

Meni koliko se čini jedino je spoj zadnjeg dela trupa (gornji i donji deo) malo problematičan, jer je spoj na delu koji treba da bude bez vidljive linije!

Lanmi


Evo malog izveštaja dokle sam stigao sa radovima juče i danas. Uspeo sam dosta do sada da uradim. Subo, odlučio sam da se malo vratim u retro vode, tako da ću se truditi da relativno brzo završim sledećih nekoliko maketa. Koliko će mi to ići za rukom, videćemo.

Glavni problemi u sklapanju se mogu videti na sledeće tri fotografije, to je spoj trup-krilo i usisnici za hladnjake sa donje strane krila koji su em čudnog, oblika, em zjape ove rupe sa strane. Srki, taj spoj gornjeg i donjeg trupa nije toliko strašan, čak je i laksi jer nema posle urezivanja panela po polutkama po gitu.




spoj trup krilo nije mnogo težak da se sredi, odlučio sam to da uradim rastegnutim spruom.

Pošto poklopac kabine neću da otvaram, nisam se nešto posebno trudio oko unutrašnjosti. Pojasevi od tamija trake i par sitnica na zidovima kabine, čisto da deluje da unutra ima nečega.


Na kraju palo je i gitovanje, i poklopac kabine, tako da možete da vidite dokle sam stigao. Mislim da ću i sutra imati vremena da nastavim.
Problematičan je oblik čitave makete, HB je dao preširok trup, što se može dobro videti odozgo. Svejedno dobro će doći za zagrejavanje i malo eksperimentisanje. Već sam isprobao riveter na njemu, i začudih se kako lako i brzo ide slobodnom rukom. Gomila nitni će nestati u šmirglanju, ali sa preostalim ću eksperimentisati na njihovom isticanju. Zgodna je JKRV šema za to, jer ima veoma svetlu i veoma tamnu boju.


Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Sijamski_Mrmot

Odlično se mrda Lanmi,

Kod Hobby Boss-a izgleda najbolje pregledati sadrzaj. Moj P-51 npr ima fuselage iz jednog dela a kokpit se ubacuje odozdo pre montaze krila, znaci, uopste nema tog uzduznog spoja kao kod tebe o kojem ste pricali Sandman i ti.

E taj los spoj krila i fuselage, tj potreba za popunjavanjem rupe je prisutan u komentarima gotovo svakog HB review-a na netu, decija bolest izgleda kod njih, srećom to zaista nije tesko srediti za kratko vreme :D S obzirom da su kod mene krila npr data malo previse ravna, racunam da cu natezanjem krila već da ubijem malo problem.

Naravno, pretpostavljam da si, po preporukama svih sa neta, pre stavljanja krila isekao originalne pin konektore koje je dao HB. Svi kazu da posle sečenja istih taj zazor bude mnogo manji...

Mirko

Sandman

Quote from: Lanmi on 23-12-2011, 01:27:54
Glavni problemi u sklapanju se mogu videti na sledeće tri fotografije, to je spoj trup-krilo i usisnici za hladnjake sa donje strane krila koji su em čudnog, oblika, em zjape ove rupe sa strane.

To sa spruom za dužinske zazore je odlična metoda - posle je dovoljno samo malo surfejsera da izniveliše taj spoj i gotovo.
Usisnici baš "zijaju" - to samo sa Surfejserom 500 iz jednog ili dva prolaza pređi i trebalo bi da bude ok.

Quote
Srki, taj spoj gornjeg i donjeg trupa nije toliko strašan, čak je i laksi jer nema posle urezivanja panela po polutkama po gitu.

Delovalo mi je problematično jer je uzdužni spoj ali nekako pri dnu bokova, a tu treba da bude baš oblina vidljiva

Quote
Problematičan je oblik čitave makete, HB je dao preširok trup, što se može dobro videti odozgo.

Baš sam juče upoređivao HB i ICM makete - HB je nekako zdepast u nosnom delu!
Kad se gleda profil na Emilu postoji blagi pad linije kapotaža od vetrobranskog stakla ka vrhu nosa - na ICM maketi je to OK (ICM je prepakovana dorađena Tamiya), dok na HB maketi ta linija je nekako više horuzontalna - razlika je možda samo delić milimetra, ali na dužinu kapotaža dovoljno da bude primetna!

Takođe izduvnici su nekako predebeli i preširoki na HB maketi kad se posmatra spreda, hladnjaci sa donje strane krila su više četvrtasti (tačnije rečeno trapezasti) a treba da budu valjkasti, a "rebrasta" struktura na kormilima dubine na horizontalnim stabilizatorima je prenaglašena i deluje veoma igračkasto - treba je obavezno šmirglanjem stanjiti.

No dobro, za "quickbuild" skroz je OK i uz lepo farbanje može jako lepo da izgleda, dok neke od ovih grešaka i mogu da se srede...

Quote
Već sam isprobao riveter na njemu, i začudih se kako lako i brzo ide slobodnom rukom.

Baš si mu ga da po nitnama :D

voja

Смањи му оне две "буџе" на капотажу испред митраљеза. Предимензионисане су.

У 1/72 би се једва и виделе.

.

Lanmi

Evo radilo se malo "krišom". Vrlo brzo sam ga uradio, pa je čučao jedno mesec dana na 99% završenosti.
@Voja: smanjio sam one budže
Prvo je pao prajmer, gde može da se vidi kako je radio riveter



Farbanje jednostavno, gunze boje su u pitanju. Demarkaciju između boja sam radio blu takom.


Na repu sam farbao trobojku.
Ispao je za nijansu sjajniji, što se na slikama može videti.

Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Miroslav Š.

Баш лепо и без непотребних компликација. Свака част :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Po meni bi morao biti samo tamniji i prljaviji ;)

Sandman

Uživo je dosta tamniji, baš onako kako i treba - na slikama je ovako blještav zbog jakog svetla u blizini.

Prljaviji ne treba da bude jer su naši Emili bili redovno održavani i čišćeni.

Inače, dosta dobro ispadoše crvene trake na krilima - za maskiranje ovako tankih detalja i njihovu simetriju odlično!

voja

Сладак малиша. Лепо је испао иако Хоби Бос није баш неко најсрећније решење за Емила.

Што се прљања тиче свако може да погледа онај упут из 1940. године па да види шта је све следило по слетању авиона, шта се и чиме се шта чистило и прало.

У задње време је постало "правило" да макета која није закрмачена и није баш нека макета. Скоро сваки други коментар је у стилу "треба то још више запрљати" и слично томе.

.

Profa

Možda je ispao za nijansu sjajniji, ali je ispao odličan!
E, sad, HB za Emila... to je druga priča...
Bogu fala što sam Lala! :)

Nemsy_29

Slazem se sa Vojinim komentarom za prljanje, meni su isto licno cistiji avioni lepsi, mada ne mozes protiv vecine  :)

Odlicno odradjen Meser za 72ci, riveti su taman kako treba, sve pohvale  :D

Kerber

Bravo mladozenjo !  :cheers
Dobro si ga ti doveo do kraja. Plus riveti...
Lepo je videti nase emile, pa makar i hobibosove...