ICM 1/72 Messerschmitt Me-109E-3 + 728-LH

Previous topic - Next topic

Sandman

Dan pred 71. godišnjicu aprilskog rata moja Emilijada je privedena kraju!

U proteklih par dana polepio sam preostale delove, odradio sitno prljanje pigmentima i razvukao antenu između kabine i repa.

Da li sam na kraju ove višegodišnje sage sasvim zadovoljan?
Pa, u neku ruku da, a opet u neku i ne.

Kako je trup delovao kao vidljiva "kifla" forma, bio sam skeptičan kako će to na kraju ispasti.
Moram priznati da sam po pitanju ovog dela makete dosta zadovoljan jer se ta falinka i ne primećuje mnogo.
Dosta je pomoglo postavljanje kormila pravca blago zaokrenutog u drugu stranu od krivine trupa, dok je dodatno tu manu "maskirao" otvoren poklopac kabine.
Ujedno, otvoreni poklopac kabine pomalo odvlači pažnju i od zadnjeg stakla koje je imalo pogrešan ugao naleganja na trup pa je ispalo nagnuto ka kabini.

Neke stvari kojima nisam baš zadovoljan su pre svega dekali iz makete koji su dosta debelog filma i stvorili su vidljiv silvering na pojedinim mestima iako sam maketu sasvim dobro lakirao Future-om pre dekala!

Druga stvar koju sam sam zeznuo su rondele na krilima kao posledica neiskustva u radu sa Begemot štampanim dekalima - kasnije sam kroz testiranje provalio koja je fora za njih pa ću to primeniti nekog narednog puta.

Finalnim lakiranjem nisam sasvim zadovoljan, o čemu sam pisao u zadnjem postu u projektima u radu...

Antenu razvučenu od kabine do repa sam zalepio uz malo više superlepka pa su vidljiva mesta gde je lepak nalegao, a pritom mi je vertikalni deo antene ostao opušten :(

Sve u svemu, maketa koju je pratilo par malera, ali eto, uspešno je privedoh kraju - verovatno bi je neki odavno zafrljačili kroz prozor... :D

Toliko od priče, evo i slika:







A evo i slika detalja...

Na poziciona svetla na krilima i repu sam nakon farbanja kanuo po kap Kristal Kleara kako bih stvorio efekat lampice. Beli prsten na repnom točku farbao sam slobodnom rukom tankom četkicom. Antenske spojeve blizu štapa antene i vertikalca sam napravio od po 2 kapi superlepka...



Na kraju evo i moje omiljene fotke - sa vernim USB flešićem :)



Do neke sledeće završene makete...  :caooo

Dada

Da probijemo led. :)

Kakve su te nedace stizale, kada se sve doda i oduzme, bla, bla, bla, bla :)

Svidja mi se malishan, zamerke znas i sam i to neka ti bude skola za dalje projekte. Sada jedan Airfix da se iskupis i to je to :d


voja

Quote from: Sandman on 05-04-2012, 21:45:54
Antenu razvučenu od kabine do repa sam zalepio uz malo više superlepka pa su vidljiva mesta gde je lepak nalegao, a pritom mi je vertikalni deo antene ostao opušten :(

Он углавном и јесте опуштен и на правом авиону.

.

PELE

Видим да нисам једини који кука говорећи да није задовољан урађеним...  :)

Мени изгледа баш супер! Радио сам макету и знам да није ни мало лака за склапање али се све муке забораве када је имаш готову у витрини. Фотке за сваку похвалу, баш су добре.

Остале су ми ронделе за још један ЈКРВ ( L-33 или L-21, можда чак и као овај твој, 11 ) и немачки ( D-IYWZ ), тако да ћу највероватније радити два комада истовремено.

Можеш ли само да ми кажеш где си набавио РЛМ 02? Има ли је од Хумброла, ММ-а код нас?

Nemsy_29

Dobar je ovaj emil, dosta detaljno za tako sitan avion, nego molim te napisi sta si radio sa begemotom, trebalo bi da na Su-24 uskoro stavljam njihove dekale a sa Migom-31 se nisam lepo proveo  :-\ Lepo sam "prontirao" i odradio standardnu proceduru sa Revell softenerom(stavim dekal na avion, preko namazem softener, dekal nabubri i ne diram dok ne legne skroz) i nista, silvering ni da se mrdne

@Pele: MM ima RLM standard boja, a mozes ga dobiti posvetljivanjem MM Olive drab, bar sam ja tako radio.


Goran A.

Resio si se muke. Kako je islo sasvim dobro izgleda.

flanker

Lepo. Cenim istorijske momente na ovim prostorima, ali afrička šema mu najbolje leži.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

matilda

dobro je ispao, lepo je finisiran pa se pomenute falinke same makete i ne vide toliko.
jako pametno si to sakrio.
ostatak je realizovan odlicno, dosta detaljno za tako malu maketu.
ovo sto kazu za begemot dekale, mogao bi da nam malo razsvetlis slucaj, jer i ja imam krs tih dekala a nikada ih jos nisam koristio paaaa...

stevan

Sandman

Hvala na komentarima :)

Quote from: Dada on 05-04-2012, 22:16:58
Sada jedan Airfix da se iskupis i to je to :d

Nisam nešto mnogo razmišljao o još jednom Emilu, ali ako padne neki Airfix, znam samo da ću mu tražiti neku živopisniju šemu farbanja ;)

Quote from: voja on 05-04-2012, 22:38:17
Он углавном и јесте опуштен и на правом авиону.

A pa ok onda... možda je samo taj deo antene trebao da bude opušten na drugu stranu, ovako deluje savijen ka napred  :-\

Quote from: Pele on 05-04-2012, 23:39:05
Видим да нисам једини који кука говорећи да није задовољан урађеним...  :)

Kad te saleti gomila malera na jednoj maketi ne preostaje ti ništa drugo :D
Mada je opet tu i onaj lep osećaj što maketu nisi bacio/skucao čekićem već je ipak priveo kraju - koliko toliko uspešno da izgleda pristojno.

Quote
Можеш ли само да ми кажеш где си набавио РЛМ 02? Има ли је од Хумброла, ММ-а код нас?

Na ovoj maketi sam koristio akrilnu Lifecolor RLM02, mada sam sitne popravke na mestima gde se farba ogulila koristio Gunze RLM02.

Lifecolor sam nabavio preko Hanicha još pre par godina, a RLM02 se ne sećam - ili preko Lucky-ja ili u Mošonu.

Obzirom da i ti koristiš Gunze, preporučujem ti je - i nijansa je OK, a o kvalitetu same boje ne treba pričati, znaš i sam već  ;)

Quote from: Nemsy_29 on 06-04-2012, 00:02:50
Dobar je ovaj emil, dosta detaljno za tako sitan avion, nego molim te napisi sta si radio sa begemotom, trebalo bi da na Su-24 uskoro stavljam njihove dekale a sa Migom-31 se nisam lepo proveo  :-\ Lepo sam "prontirao" i odradio standardnu proceduru sa Revell softenerom(stavim dekal na avion, preko namazem softener, dekal nabubri i ne diram dok ne legne skroz) i nista, silvering ni da se mrdne

Na ovoj maketi sam te Begemot štampane dekale zeznuo jer sam ih radio kao i sve do sada - upravo ovako kako si i ti napisao da radiš. Dekali su baš pažljivo zalepljeni i istisnut sav vazduh. Kada sam naneo Microscale Sol, dekal se očekivano skvrčio, međutim, ostalo je dosta hemije na dekalu ili ispod njega, i nije isparila u potpunosti, te je skvrčenost ostala na pojedinim mestima. Ovo se desilo samo sa rondelama koje su velike - ostali sitniji dekali su OK ispali.

Kasnije sam testirao Begemot štampane dekale (isto LH ali neki drugi set) sa Gunze hemijom.
Nakon što sam ih premazao sa hemijom, odmah sam krenuo da ih utrljavam sa štapićem za uši, iako to nije preporučeno. Nakon pažljivog utrljavanja primetio sam da dekal malo omekša ali se definitivno i uvlači u panele kako treba! Samo pažljivo treba raditi i nema brige.

Mogla bi nekom prilikom da se uživo odradi demonstracija ove tehnike - veoma je korisna za problematične i tvrdoglave dekale...

Lep rad i dosta detaljan za tako malu razmeru ali kad ga vidim odma si čestitam što sam  prestao da se ubijam sa takvom malom 1:72 prćkarijom i prešao u 1:48.
Puno je zahvalnija razmera kada su u pitanju tako mali avioni.

Nego donja plava mi deluje skroz pretamna ili se varam?

Josip

Sandman

Quote from: JŽ on 06-04-2012, 09:28:46
Puno je zahvalnija razmera kada su u pitanju tako mali avioni.

Nego donja plava mi deluje skroz pretamna ili se varam?

Jeste, 48-ica je zahvalnija zbog detalja za većinu lovaca, ali mi zbog manjeg prostora 72-ka pruža mogućnost kompletiranja i vazduhoplova i vozila u istoj razmeri, tako da se držim nje :) no, možda napravim koji izlet i u veće razmere ponekad, zašto da ne?  ;)

Donja plava je na ovoj slici malo tamnija - senka se napravila pošto je slikano odozgo.
Boja je inače Gunze RLM65, koju sam po sredini panela posvetljivao sa kap-dve bele.

Pozz,
S.

dusko

Pogledaj samo koliko je mala maketa ,tako da zaista nemam reci sjajno majstore.

Goran A.

Video uzivo, izgleda odlicno, ne primecuje se nista od pomenutih greskica. Dopalo mi se prljanje odozdo, istaknut je svaki detalj.

Miroslav Š.

Браво, одличан "Емил"!
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!