Hobby Boss A6M Type52 1/72

Previous topic - Next topic

olakazanja

Predstavljam vam moju 5. maketu po redu,prva koja se meni svidela i za koju mislim da je zasluzila da se nadje ovde.Maketa u kojoj sam isprobao tehnike drybrush-a,chiping,maskiranje canopyja,weathering itd...citao sam dosta o svemu ali posto sam pocetnik nisam stigao sve da isprobam.Radi se o Mitsubishiju A6M Zero Type 52 od Hobby Bossa.Potrudio sam se da ga uradim u semi 203-ce letece grupe W.O.T.TANIMIZU KAGOSHIMA Jun 1945,samo sam malo izmenio semu farbanja.Vise mi se svidelo ova druga kamuflaza ispod zadnjih krilaca(ako se uopste tako zove).Znam da to nije po pravilima ali oprostite mi sad za pocetak ;D.Cela je maketa uglavnom radjena cetkarenjem sem ovog zutog detalja na krilima,to je airbrush i dobro maskiranje,boje su revell i humbrol.Chiping sam radio uz pomoc srebrnog tankog markera i cetkice.Lak nije bas za makete ali posluzio je,pisalo je da je matt mada nebih rekao da jeste,previse mi sija.2 stvari koje za sigurno znam da su greske,jedna je ispod canopy-ja,napred nije ofarbano lepo,mislio sam da ga ne prekriva canopy vec se sve to farba kad bude isla boja trupa a druga je to sto fale 2 decala pri dnu krila,crveni okviri,to je zato sto sam jedan lepo zalepio a drugi se izmigoljio,pokusao da ga ispravim ali je pukao pa sam na zalost oba skinuo.Eto toliko od mene i evo ovim radom bi da se predstavim,Marko Milosevic iz Subotice








Dada

#1
Kao prvo, dobro dosao na forum.

Kao drugo, svaka maketa zasluzuje da se nadje na forumu :) znaci samo bez tenzije i predrasuda :)

Sto se tice makete, prvo sto mi zapada za oko je malo veci sjaj nego sto bi trebalo. To se lako sredi sa lakovima, rekao si i sam, pa necu razglabati mnogo.

Chiping, po meni suvise si ga ravnomerno rasporedio.
Po pravilu, najjaca ostecenja na zmaju aviona se javljaju u polju elise, tj. kruznice koju ona opisuje.
Prve stradaju napadne ivice krila. Dalje mehanicka ostecenja farbe mogu da nastanu i po gaznim povrsinama aviona. Tamo kuda pilot ulazi u kancelariju, mehanicari i ostalo osoblje gacaju.

Takodje pokrivke naoruzanja i kapotaz motora duz svojih linija panela imaju bar suptilna ostecenja zbog stalne demontaze (popravke, punjenja, odrzavanja)

To su ti samo neke male smernice koje verujem da ces brzo usvojiti.

Samo glavu gore i neka svaka sledeca maketa bude bolja od prethodne.

Pozz,
Dalibor

EDIT:

Topine je bolje da ofarbas gunmetal bojom nego srebrnom-aluminijum. (ako nemas gunmetal, pomesaj crnu i srebrnu)

I da, lepo si je ocetkario :)

olakazanja

Hvala na svim savetima Dalibore.Slazem se da trebaju i ostale makete da se nadju tu ali imaju dosta gresaka kojih sam i sam svestan pa cu svakako dobiti vise kritika za koje znam da su tu a sa ovom sam se malo vise pomucio i vise stvari ukljucio u pricu pa ocekujem vise detaljisanja,saveta,kritika itd...vecu raspravu  ;)
Lak je bas los i to sam tek shvato kad sam isprobao na ovoj maketi ali sam postavio neka pitanja pod forumom "Saveti i prva pomoc" pa ako te ne mrzi i imas vremena pogledaj, verujem da imas jos po koji dobar savet.Za boju mitraljeza ni sam nisam bio siguran a video na kutiji da su sivi pa i ja roknuo tako,za sledecu obavezno menjam.Svi ovi saveti su jos bolje dosli jer je sledeci F4U corsair Revell pa taman da primenim bolji ciping,weathering itd...I da,da ne zaboravim,fali garez od mitraljeza i kod izduva motora,to sam video da rade brushom ali nisam smeo da se upustim u to jer jos ne rukujem makinom bas najbolje,postoji li jos neka fora kako to da odradim?

KuKLiNsKi

ovako bi reko da je super al za petu maketu... savršen! 

Dada

#4
Sto se tice prljancije, savetujem ti da kupis pastele...
Imas ih u svakoj malo bolje snabdevenoj knjizari. (u obliku su krede, nikako masne-vostane boje)
Zatim "izrendas" taj pastel i cetkicom na vec zavrsenu-matiranu (po volji) maketu, blago nanosis na mestima koja zelis da "prljas"
To obicno bivaju mesta gde chadj ostaje iza izduvnih grana, barutni tragovi iza streljackog naoruzanja.
Ako zelis da simuliras tragove slivanja raznih fluida(gorivo, ulje, glikol na koji se nalepila prasina itd.) samo u jednu posudicu taj izrendani pastel stavi par kapi vode i jednu kap deterdzenta za pranje sudova. izmesaj i suptilno namazi na zeljena mesta. PAZI!!! Postae skroz vidljivo, tek kada se osushi, pa obrati paznju da ne preteras!

Nadam se da te nisam previse udavio piskaranjem. :)
I da, za sve je potrebna vezba. Za eksperimentisanje sa hemijom, odnosno lakovima i drugim smrdljivim stvarcicama predlazem da vezbas na nekoj staroj maketi ili komadu plastike.

Pozz,
D.

EDIT:
Sada se setih, postoji i zamena za pastele, a to su "crkveni pigmenti u prahu" imas ih u radnjama SPC (srpsje pravoslavne crkve)
Sa njima nemas muke oko "rendanja"

E, da, za rendanje koristim metalnu cetku-cediljku, koju stavim iznad posudice i vozam pastel po njoj.

olakazanja

E da tu foru sa pastelima sam video kod Japanca na youtubu,ne normalni su covece.Cak i panelne linije tako prljaju...rendan pastel i voda,posle stapicima za usi skidaju visak ili salvetom.Znaci kad pravim garez i tako zaprljane delove samo rendam i nanosim a kad pravim tecnu prljavstinu(da je tako nazovem) onda mesam sa vodom i deterdzentom?
Reci mi za panele,pre farbanja,kako da ih najbolje iscrtam skalpelom,nekom testericom ili necim trecim?
Danas odma idem po taj blu-tack,bez toga mi je velika muka.Poklopac motora isto sa tim mogu da fiksiram,kuglica blua na kraju stapica i zalepim je iznutra,ofarbam spolja i koliko uspem iznutra pa kad se osusi samo skinem i predjem jednom unutrasnjost?
I slobodno sibaj sa idejama,svaka sugestija je dobro dosla...a i vidim da se mnogo bolje razumes nego ja ;)

Dada

Predlazem ti da odvojis malo vise vremena, sednes za komp i iscitas dobar deo podforuma "Mala skola maketarstva", tu su ti objasnjene vecine tehnika.

milogor_strashni

Za petu maketu, zakon...
Napomene koje si video od iskusnijih kolega maketara stoje. Meni upala u oci ova plava za kutije stajnog trapa.. izgleda da je boja malo tamnija nego sto treba, i da si je ti razredio vishe pa se vidi ispod i boja same plastike.. trebao si naneti josh koji sloj, mada mislim da to mozes i naknadno. Ali, opste uzev, nije to neka frka.

Fali malo prljanja, malo vishe chipping-a i to je onda skroz super. Dodatno, mislim da "cufte" nisu skroz lepo legle, tj, trebala je da radi hemija da bi dekali upali u panele lepshe. ali ok, ovo je skroz pristojno.

sto se tice cetkarenja, sasvim pristojan posao, samo napred.

Pozdrav,
Milan

olakazanja

Hvala Milane za savete,dobro ce doci za sledecu maketu.Sto se tice te revellove,metalic plave,boje imao sam bas dosta problema a stavio sam minimalno razredjivaca,dozirao sam medicinskim spricem pa sam pazio da ne preteram(ali ko zna mozda i jesam,za druge sam stavljao i vise u pocetku pa su bile dobre) ali opet kad sam je nanosio jako se cudno ponasala boja,nije bila kao druge.Nekako se lepila za cetkice posle par sekundi iako cetka nije suva,tesko se kacila za plastiku itd...3 puta sam presao tu unutrasnjost i reko necu vise,dosta je bilo ;) E sad sto se tice dekala nisam stavio nista da ih omeksam a i pola fora jos ni ne znam,pa evo sa prvim postavljenim radom prikupljam informacije ;) Tako da ako imas jos koji savet samo sibaj,u napred sam ti zahvalan!