Bleriot XI, srpska avijatika

Previous topic - Next topic

airsuba

Napravljeno na bazi Eastern Express makete tj. starog Froga, a pošto ta maketa predstavlja originalni tip koji je preleteo Lamanš bilo je potrebno mnogo samogradnje i dorade da bi se dobio ovakav 'vojni' jednosed...
Pošto nisam imao nikakve detaljne crteže za ovakvu verziju maketu sam radio uglavnom prema slikama, tako da mu ovo dođe nešto poput aproskimacije Blerioa  :D

Dorade i prerade:
- trup je celom dužinom prerađen i podignut par milimetara, a bočne strane kao i 'hauba' ispred pilota je u samogradnji
- rebra u 'repu' su sva zamenjena u samogradnji i doteran im je raspored
- sa originalnih krila iz makete je potpuno ošmirglana imitacija rebara, pa je onda svako produženo za oko 1.5 cm
- kompletan horizontalni rep kao i vertikalac su u samogradnji
- motor je u samogranji, kao i njemu pripadajući elementi a propeler je dorađen onaj iz makete
- stajni trap je u samogradnji, dok su točkovi od makete
... ima još nekih napravljenih ili dorađenih elemenata i detalja ali da ih sve ne nabrajam...

Na žalost imao sam veoma veliki problem sa razvlačenjem plastike ramova od maketa (tj. 'sprua') od kojih sam planirao da radim 'ožičavanje' konstrukcije unutar repa i baš nikako nisam uspeo da isteram dovoljno tanke niti... dal mi nije bio dan ili mi je sva raspoloživa plastika bila ona sa šupljinama unutra - ne znam... ostalo je za neki drugi put kao i da se onda dovrši ostatak žica i utega po konstrukciji (sad su tu samo one koje drže krila sa gornje i donje strane)

Blerio je otišao u jednu veliku zbirku maketa, i nije više kod mene tj. nije moj  :)
Pošto je zamišljen kao neka vrsta 'displej' primerka onda nije odrađeno prskanje završnog mat laka kao ni senčenje i prljanje.

Prilikom fotografisanja je 'kvrcnut' i blago odvaljen gornji nosač utega pa je zato ovako malo nakrivljen prema pilotu...





Sandman

Kakva je cepanica bila u startu, odlično je ispalo na kraju!
Produžavanje krila je skroz uspelo, a rebra od Tamiya trake skoz lepo izgledaju.
Ako se budu naknadno uradile i utege biće ovo odličan dodatak, a meni se posebno dopada i ona specifična "omega" drljača.

Šteta samo što je bilo potrebno mnogo više dorada da se uradi ona atraktivnija verzija sa srpskim zastavama na krilima, no, i ovaj je lep.

Verujem da je vlasnik ovog Blerioa veoma zadovoljan prinovom u kolekciji  :)

flanker

Lepo. Platno na krilima deluje malo plastično, ali to je do makete. Možda neka zaprljancija za realniji izgled?
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

medico

#3
Odlicno je priveden kraju, radio si pedantno i bez zurbe (eufemizam za extra sporo) kao i sto smo navikli od tebe . Vazno je ipak kad se podvuce crta da je gotov i to vrlo uspesno. Buduci da je otisao u zbirku i da je predvidjen kao displej maketa ispravno je sto nisi radio extra prljanje.

Inace prosto je neverovatno da ne postoji ni jedna smislena, plasticna maketa ovoh avona sem te Frogove , neracunajuci Eastern express prepake.

Takav je leteo iznad Skadra, zar ne?
Možda 2. ili 3. borbena upotreba aviona u celom svetu do tada.

Izvrstan i pedantan rad.
Ipak, drago mi je, da se ne prćkam više sa tako malim stvarčicama u 1:72 ;)

Josip

voja

Одличан Блеријо Субо.

Не знам зашто би свака макета морала да се запрља како би имала реалан изглед. Ваљда су сви ти авиони у једном тренутку били нови, испод чекића, па је реално и да су чисти исто колико и прљави.

.

airsuba

Maketa je rađena nešto preko dve nedelje, usput sam uspeo da polomim par stvari pa da ih radim ispočetka  ::)
Nešto je pravljeno na zajedničkim seansama u BMK radionici a nešto kod kuće  ;)

Samo je preprskan Prontom, kad budem radio svog 'rezinca' biće matiran i musav  0:)

maketa iz kutije je ovakva

Miroslav Š.

Nema šta, vrlo studiozan rad. Posebno mi se dopadaju "sajle" :super
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!