KP 1/72 MiG-21 R & Zvezda 1/72 MiG-21 bis

Previous topic - Next topic

Sandman

Konačno da se i lično oprobam u tematici MiG-21.

U pitanju su dve makete urađene kao poklon, te je to razlog za manji nivo detalja.

Započete su sa idejom da budu brzo odrađene u "out of the box" maniru, ali mi đavo ipak nije dao mira te sam neke detalje dodatno dorađivao jer sam smatrao da bi na kraju sve to lepše izgledalo sa doradama.

Obe makete su farbane uglavnom Gunze akrilima (kamuflaža) i metalajzerima (izduvnici), dok su neki delovi farbani enamelima (mešavina boja za kokpit, ruski chromate za prostor stajnog trapa, kao i za dielektrike).

Makete nisam previše prljao - trudio sam se da se zadržim na nivou prljanja relativno novih mašina (znači koliko je moguće čistije), a opet da odaju utisak pravih letelica. Na KP maketi, obzirom da je u pozitivu, linije panela sam istakao grafitnom olovkom pre finalnog lakiranja, dok sam na Zvezdinoj maketi linije panela istakao dosta svetlijom wash mešavinom nego inače (zbog svetle kamuflažne boje). Izduvnici su blago tonirani Tamiya šminkom.

U oba kokpita sam dodao i ručke za katapultiranje napravljene od žice, mada se ovaj detalj ne vidi na slikama. Takođe sam na obe makete dodao jedan specifičan detalj za ovaj avion, a koji je izostavljen - poluge koje vraćaju noge stajnog trapa u prostor na krilima.

Na maketi MiG-21 R sam tankom četkicom docrtao oznaku "Д-06" koja stoji na levoj strani izviđačkog podtrupnog kontejnera.

Točkovi na maketi MiG-21 R su zapravo oni koji su dati u Zvezdinoj kutiji jer su to točkovi za tu verziju, dok sam točkove za MiG-21 bis napravio modifikacijom onih sa KP makete - samo sam im dodao odgovarajuće prstenove i diskove od stirena kako bih napravio odgovarajući oblik felne.

Unutrašnjost izduvnika na MiG-21 R je takođe napravljena od neke stare izduvne cevi, a po uzoru na onu iz Zvezdine kutije.

Na MiG-21 bis sam "perajca" na pito cevi napravio od tankog lima iz Nescafe kutije.

Dekali za obe makete su Lift Here, s tim što su ovi za aparat 26105 iz nove serije štampane kod Extratecha, i odličnog su kvaliteta i po pitanju tankoće filma i njihove reakcije na Microscale Set i Sol hemiju.

Makete su urađene u periodu maj-jun 2012, i obzirom da sam ih paralelno radio, ne obazirući se previše na detalje, zadovoljan sam krajnjim ishodom.

Zahvaljujem se posebno AG02 na pomoći oko informacija o detaljima na ovom avionu!
Dosta toga sam saznao i naučio o MiG-21, što će svakako dobro doći prilikom izrade budućih maketa, na kojima ću se više potruditi oko detaljisanja i weatheringa.

Prelazimo na slike...

MiG-21 R (26105)





Detalji:



MiG-21 bis (17126)





Detalji:



A na kraju evo i zajedničkih fotki - obavezno mora i sa Kingston flešićem :D





A sad, mala pauza pa na neke nove/stare projekte koji čekaju...

Pozz,
S.

PELE

Срђане, одличан посао, браво!  :cheers

Да будем искрен, ово од тебе нисам очекивао... МиГ-21, и то два + су домаћи!  :mjetal

;D

dragan_mig31

Lepo si se izborio.Mada ovaj Kp je uzas i krsh ali nije to tvoja krivica :)

zivorad

Odlican posao  :bravo :bravo :bravo  pa jos moj voljeni migonja  :love

Miroslav Š.

Mislim da si postigao odličan rezultat u radu na ovim maketama, lepi radovi.
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Sandman

Hvala. Biće još Migova od mene u nekom budućem periodu, kad naiđu momenti inspiracije  ;)

matilda

super makete ispadose, pogotovo bis, ovaj kp-ov mi bas nesto i ne uliva poverenje kao maketa...
jako je grub.
kako god, ti si napravio dve jako lepe makete, a to da od tebe nismo ocekivali da ti radis ovako nesto, to stoji.

stevan

Tomcat

Lepo su ispali, ali meni se uvek slosi kad vidim KP-om canopy  ;D
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Goran A.

Treba ga raditi ili sa otvorenom kabinom ili srediti hrbat kod kabine. Obavezno neka maskirna sema pa ce biti podnosljiv. Krila i horizontalci su mu dobri, ostalo se ne isplati ispravljati.

medico

srki, kao sto rekose i ostali za tebe i od tebe potpuno ne ocekivana tematika za razliku krajnje fotke gde obavezno uleti i Kingston  :lol
lep rad , a i taman zaprljan buduci da ide kao poklon. za KP mozda si mogao da probas ad zaostrenom 0.5 tehnickom olovkom napravis 1 ili 2 prolaza neposredno uz panele da simuliras senku ili upustanje panela .

Sandman

Quote from: medico on 28-06-2012, 11:41:09
srki, kao sto rekose i ostali za tebe i od tebe potpuno ne ocekivana tematika za razliku krajnje fotke gde obavezno uleti i Kingston  :lol

Kingston fleška forever!  :mjetal :D

Inače, imam dosta domaćih letelica u planu, ali jednostavno mi uvek uleti neka zanimljivija egzotika, pa se zato stekao utisak da ne radim domaću tematiku...  ;)

A MiGovi... pa.. bilo je malo zatišje sa maketama ovog aviona, pa je uletelo u pravom momentu - da se nastavi kontinuitet :D

Quote
za KP mozda si mogao da probas ad zaostrenom 0.5 tehnickom olovkom napravis 1 ili 2 prolaza neposredno uz panele da simuliras senku ili upustanje panela .

Išao sam grafitnom olovkom samo blago preko linija panela, tako da su uz preshading linije panela (p)ostale vidljive.

No, probaću nekom prilikom i to da idem uz liniju panela, samo da se opredelim za istu stranu linije za celu maketu - kapiram da bi na taj način bio postignut efekat "prirodne" senke u zavisnosti od tačke osvetljenja?  ::)

Hvala još jednom na lepim rečima.  :)

Sneni

To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Jedina zamerka koju imam je da su dosadni ;)
Ali domaće je domaće :)

Kerber

Mani se bre od Mizi...stancuj nesto drugo.  ;)
Odlicni su, vidi se majstorska ruka u akciji. Ne sumnjam da je poklon bio 100% pogodak!

Sandman

Quote from: Kerber on 02-07-2012, 11:54:44
Mani se bre od Mizi...stancuj nesto drugo.  ;)

Nastavio sam već započete radove od ranije  ;)
Nadam se da će "Eileen" da bude prva na tapetu za završavanje!

Quote
Odlicni su, vidi se majstorska ruka u akciji. Ne sumnjam da je poklon bio 100% pogodak!

Hvala - poklon je bio i više nego 100% pogodak  ;)