ICM 1/48 Me Bf109-F2

Previous topic - Next topic

Dada

Konacno je gotov... >:D
Posle ko zna koliko loshih slika evo i slika sa digitalca...





Pa da cujemo komentare... ;D
Necu mnogo pisati o tome kako sam ga radio...jer sam ga opisivao u projektima u radu ;D

Dada

To je ono sra..e od humbrolovog saten coata... Znaci povrsina je bila skoro mat... Sto je bilo super... On se osusio nakon nanosenja za malo jache od pola sata, sto je isto ok... Ali tusu krenule nevolje... Lak je poceo da otpusta u roku od 3-4 sata i da se pojavljuje narandzina kora po avionu... A o sjaju da ne pricamo >:D :P A na trupuse vide tragovi od gnjece koja je zatopila plastiku... Ma nije strasno ovo je samo jedna vezba...

Marko M

Za vežbu izgleda odlično. Jedino što umanjuje realnost ove makete je način na koji su simulirao oštećenja na krilima. Obično su ova oštećenja manjih dimenzija i sa oštrijim ivicama. A što se sjaja tiče, net je pun rasprava o tome da li su avioni, po izlasku iz fabrike bili sjajni ili mat. Meni i dan danas smeta kada u sastavnici vidim da su date boje mat, a na raznim fotografijama novih aviona se vidi odsjaj sunca sa sjajnih površina krila i trupa.

Lanmi

Sjaj na maketi mozes da ispravis dosta razblazenim matt lakom koji ces iz daleka da prskas malo jacim pritiskom. Moguce da nisi dovoljno dugo cekao da se prethodni slojevi boje i laka osuse, pa je zato nastupila reakcija.
Sto se ostecenja tice, Luftwaffe masine nisu imale toliko puno guljenja boja. Kupi drvenu srebrnu bojicu koju naostris i onda na zeljenim mestima pravis ogrebotine. Nikada cetkicom i srebrnom bojom nisam uspeo da "nanesem" realna ostecenja.
Samo napred, cepaj i vezbaj. Odlicno si maskirao za kamuflazu, takodje i poklopac kabine, sastavljanje makete je korektno, spojevi na trupu se sa gornje strane ne vide.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

medico

#4
za pocetnicki rad sasvim pristojno !
zestoko si ga brate , preterao sa ovim chipping-om, sto rece lanmi srebrna olovka je odlicna i to pre lakiranja na mat farbu.
Sto se humbrol saten-a tice mozes ako zelish zescu mat, da odlijesh ( recimo spricem izvuces onaj gornji slooj laka ) pa tek onda dobro promuckash bocicu ...
takodje sledeci put probaj sa prontom nema sansee da bude 'narandzina' kora a daje sasvim diskretan sjaj  koji mozesh postepeno da pojacavas sa nekoliko slojeva ( sa kratkom pauzom izm. svakog....5-6 min )

Dada

Evo zaboravio sam da ostavim sliku glavnog dela makete...


Pozdrav drugari i hvala na savetima ;)

Boki

  Bravo! Prelepa 109-ka.
Što se čipinga tiče, ako nemaš srebrnu olovku, možeš da probaš tehnikom sličnom drybrushing-u.
Malo tvrđu četkicu umočiš u srebrnu ili sivu boju, obrišeš je kao za drybrushing, i samo pipneš tu i tamo po ivicama panela.
I ja još uvek eksperimentišem sa ovim (onaj jadni Hurricane MkIIC) i za sada sam zadovoljan.

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Kerber

Sa' da ti kazem....nisam gledao ranije da imas pitanjce.
Moze, ako je ovo osuseno dobro.
Sad, kako znam?
Ja sam radio Do.335 i lakiran je Revell lakom, pa dosli decali, pa opet lagani Revell lak, pa decali strcali ko da su kartonski...malo podgojeni bili. Pa mu strcnemo matt testors, pa se opet vidi, pa ga ubijemo prontom u tri sloja i preko matt lak... i nema frke. Maketa je meni bar odliccno ispala, nema nikakve hemijske reakcije, a i uze sad na Ikaru 3. mesto za klipnjake u '72......
A inace Revell je dao odlican lak, gloss, i sa ssvojim razredjivacem, imas u Dexiju i mozda kod gazda Milana, daje veoma finu i sjajnu povrsinu, i ne zuti.... I brzo se susi, samo lak za drugi sloj, preko decala treba da bude bas redji nego prvo spritzanje....
Ovo su moja iskustva.
A kako vidim i stranci ponekad imaju probleme sa raznim lakovima i farbama, jer, kako oni kazu, koristi onaj razredjivac samo za tu marku farbe, za drugu uzmi njen...i no frx. I, kad se pomesta tamijina farba (na primer) sa revell razredjivacem, moguce su nezeljene dobitne kombinacije....
Ali ono sto za sada dobro pali je akrilna boja, uljani lak i obratno....I kod prljanja i ostarivanja takodje to pomaze, jer ces suprotnim razredjivacem da cistis washowane delove.... 8)

Kerber

ja pronto nanosim cetkom direktno iz flase....meka cetka i samo na papirnu maramicu skupim malo ako krene da se sliva, ako sam vise sibnuo....
Gusa je prskao, ali mislim da je bolje cetkicom...

Dada

Jos nesto sto bi popravilo njegov upropasten  :'( :'( :'( :'( izgled...

Kerber

meni malo bode oci ono gulenje boje na krilima.....Germanci su imali vrlo kvalitetnu farbu u tom periodu, tako da su ostecenja mala, probaj da prefarbas to i da iglicom i ostrom cackalicom nanosis po malo srebrne, i da tako simuliras ostecenja. Ona se kod messera javljaju malo u korenu krila, na napadnoj ivici, oko panela koji se svaki dan otvaraju - motor, pristupni otvori i malo u korenu krila kod zadnjeg hladnjaka gde mu je stepenik i ispod kabine, gde se ulazi u avion. Svi avioni imaju ostecenja na donjoj strani krila, od kamencica, peska itd...ali to su vise ulubljeni metal, no totalno guljenje boje. I oni su stavljali minijum kao primer - crveni.