Aichi D3A1 Val (Airfix 1/72)

Previous topic - Next topic

Skyrider

Dakle, Arifix-ov Val. Maketa je prilicno losa i siromasna detaljima,ali i stara je tako da joj oprastam. Kupljena je na 5. NG-kupu :) Kokpit je jedna solidna 0 - nista nema a imajuci u vidu kakav "kavez" ide iznad, nisam se preterano stresirao oko toga, niti pokusavao da nesto sam napravim. Na Valu je klasicna japanska kamuflaza, sa prilicno neuspelim chippingom(prvi pokusaj istog). Bilo kako bilo, Vala sam zavrsio prilicno brzo, za nekih meseca dana. Farbano Humbrolovim uljanim bojama, cetkicom. Ovoga puta wash sam preskocio, i umesto njega probao vec pomenuti chipping. Lakirano Humbrolovim matt lakom. Recimo da sam zadovoljan kako je ispao :) moglo je bolje, ali uvek moze bolje zar ne :D ?




Warhawk

Uvek je dobro napisati razmeru i proizvodjača makete da bi ljudi znali o čemu se tačno radi.
pretpostavljam da je ovo Airfix u 1/72?
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Skyrider

To sam i uradio al izgleda da mi nije priznalo promenu... :P nema veze

Hawkeye

Šta si koristio da ih sačuvaš i naneseš?

'Уживај младићу за младости своје!'

aircobra

Mislim da si trebao da obratis paznju na gitovanje i obradu pojedinih delova,vidim da se vidi spoj izmedju dve polutke suknjica tockova.Zatim oni dekali na repu,kazes da su bili veci pa si imao problem sa secenjem...e tu si trebao gde se raspao dekal po ivicama da obojis u crvenu ili oranz gde se providi zeleno.I mislim da ti je pregusta farba po celoj maketi.Imam i ja ovu maketu u steku pa me cekaju iste muke.Samo napred sa maketama :)

boom.boom

kobra je to već rekao, ali ima stvari koje moraš s mnogo više pažnje da radiš. prvo što mi je upalo u oči je gustina/debljina farbe. za četkicu, farbu slobodno razredi dosta, dosta. farbanje radiš u 3-4 sloja a nekad i više. između svakog sloja sušenje najmanje 24h. kad farbaš nemoj četkicom više puta preko istog mesta. jednom-dvaput je sasvim dosta preći, pa kad se sve fino osuši novi sloj. i tako koliko god je pta potrebno. spojevi su ti takođe problematični. spojevi donjaka sa trupom i spojevi leve i desne polutke na gaćama D3A1 su jako vidljivi i mogu/moraju se išnirglati i ako ima potrebe izgitovati. ljušćenje farbe nije loše prošlo ali ipak ostavlja utisak farbanja četkicom umesto pravog ljušćenja. probaj idući put npr zaoštrenom čačkalicom ili finijom četkicom da uradiš taj efekat. manje farbaj a više tupkaj. probaj na fotgrafijama pravih aviona da vidiš kako izgleda ljušćenje farbe.
ovo ne izgleda loše ali da si malo više truda i vremena uložio konačni rezultat bi bio mnogo finiji. poz :caooo
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

Skyrider

Imajuci u vidu da sam prvi put koristio git i da sam imao ovo da popravim, mislim da su krajnji rezultati donjeg dela rezervoara krajnje upsesni :)
Naravno, dekle sam mogao bolje da uradim  :headbang ...

Slider

Ja cu samo prokomentirat malo chiping ako smijem, za drugi put i za ostale koji ce radit taj avion
Mornaricki avioni imperijalne mornarice bili su, barem tamo do kraja 43ce, izrazito jako i pazljivo odrzavani
Crveni primer je bio obavezan, pa je ljustenje do metala bilo skoro nemoguce, pogotovo na masinama s nosaca
Druga je stvar na masinama baziranim na kopnu, npr Lae ili Rabaul
Sto se tice Pearl harboura, tamo su svi bili kao novi jer su ih cijelo vrijeme glancali, pazili i mazili, sto se da citati u knjigama, a i vidjeti na slikama
Opcenito, mornaricki avioni su u pocetku bili jako dobro odrzavani, a kasnije u toku rata nisu stugli biti jako uprljani, jer im je vijek trajanja bio prilicno kratak
Avioni bazirani po otockim aerodromima( a bili su i mornaricki i od zracnih snaga) su druga prica- tu ima  svega, pogotovo pred kraj rata, kad vise nisje stavljan primer prije farbanja
Tak da treba malo koristiti slike, i smjestiti svaku masinu u njen vremensko-prostorni kontekst
Evo, ispricavam se na filozofiranju, cisto mali osvrt na bojenje japanskih aviona
ak je neprimjereno, molim admine da obrisu

boom.boom

Jako koristna primedba/napomena, pogotovo za one koji se nisu bavili japancima i koji nisu potkovani znanjem o IJN i IJA. na žalost u obe grupe se i ja ubrajam. u svakom slučaju meni ok napomena.
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

Skyrider

Znam Slider ali gde da nadjem japanske slike iz ww2 u boji... a i ovih/crno belih ima jako malo  :P

aircobra

#10
Po meni totalno nebitno u celoj prici...oko ove makete.Bitno je da maketa bude sto kvalitetnije odradjena.Svakako, svaka cast o detaljima o japanskim avionima i korisnom podatku ;)

anki

Quote from: Skyrider on 01-02-2013, 22:11:38
Znam Slider ali gde da nadjem japanske slike iz ww2 u boji... a i ovih/crno belih ima jako malo  :P

Pa na Internetu naravno. A uostalom sta ce ti u boji? Kontrast izmedju IJN zelene i srebrne koja predstavlja oguljenu boju je toliki da su CB fotke vise nego dovoljne. Evo mozes krenuti odavde, ima sezdesetak slika Vala:

http://www.ijnafphotos.com/jbwd3a1.htm

Evo i par okohodaca u boji olupina Vala. Kao sto se moze videti cak i na njima nema oguljotina tog tipa (u zoni hodanja) iako su 60-70 godina stari:

http://www.j-aircraft.com/walk/walkarou.htm

Inace preporucujem ovu WWW stranicu svima koji rade Japance WWII - ima jako korisnih analiza i fotki.

Za kraj, ovo je zavrsena maketa. Stavi je na policu i baci se na sledecu ali na njoj upotrebi preporuke koje su ti kolege dale i bices jos zadovoljniji krajnjim rezultatom.

Slider

Quote from: aircobra on 02-02-2013, 00:38:12
Po meni totalno nebitno u celoj prici...oko ove makete.Bitno je da maketa bude sto kvalitetnije odradjena.Svakako, svaka cast o detaljima o japanskim avionima i korisnom podatku ;)

naravno, zato sam i napisao - ''za iducu maketu i za one koji ce radit ovu...''
nije mi bila namjera rec kolegi da mu je maketa losa- nema lose makete, u svaku je ugradjena gomila truda i ljubavi( isto tako, nema ni savrsene makete)...
ali taj chiping me je ponukao da malo objasnim problematiku, jer cesto vidim japance s pretjeranim chipingom

ustvari, sve ovisi koliko svaki maketar brine o autenticnosti
netko malo , netko ( kao ja) puno
ponavljam, ako je neprimjeren komentar- nek se obrise
ja se nadam da ce nekome pomoci to malo objasnjenje da mu iduca maketa bude jos bolja
@ Skyraider - tesko je nac slike bas tog kojeg radis, to znam
ali nadjes par knjiga, slika s neta i steknes neki generalni dojam kako bi stvari trebale izgledati
jos i dan danas nitko sa sigurnoscu ne zna sivu boju kojom su bili bojeni zeroi na pocetku rata...bilo je teorija da je vukla na smedju, sad ide nova terija da je vukla na zelenu..sve na osnovi nekoliko oksidiranih ostataka
za mene je tu draz istrazivati, kopati...i napraviti u najboljoj vjeri da si se priblizio originalu
al opet, sve ovisi koliko tko ima volje upustit se i istrazivanje, kopanje po knjigama, netu...
mala napomena- slike restauriranih aviona po muzejima nemojte uzimati kao referancu za bojenje jer tu ima svega
opet sam se raspisao, idem na posao....:-)