prica- kako se ne radi maketa - SH-60B

Previous topic - Next topic

Slider

Kalvarija, ili,  kako ne radit maketu !!!

Ova maketa bi komotno mogla uc u prvih pet najgorih maketa koje sam napravio.....radil sam ju tri godine, i cijelo vrijeme sam imao feeling da nesto ili netko ne zeli da ju sastavim...
Pedesetak puta je skoro zavrsila u zidu

Sve je pocelo super, italerijeva maketa, bez detalja, pravi izazov, gornji poklopac poseban dio, za razliku od hasegawe ( imao sam obe ), to mi pase....
Vec sam jednog slozio davno, cim je izasao, al rekoh, ovog cemo rasturit kao onih nekoliko helica prije ( Seahorse, Seabat, Cayuse)
Hasegavu sam poklonio kompicu za rodjendan
Krenul sam s rezanjem panela, i na kraju imao umjesto polovina trupa nekoliko velikih rupa koji su se drzali zajedno s par komada plastike.
Jos uvijek pun entuzijazna zaklao sam mu cijelu unutrasnjost, slozio sve ispocetka, elektronsku konzolu, opremu, nove stolce, lanser ''galamaca'', novi pod, novi strop.....
Onda mi je pukao i izgubio se dio plastike izmedju rupe za elektroniku i bocnog nosnog prozora...ajde, sredio sam to uglavnom....
( samo da napomenem da je cijela prica trajala skoro tri godine, kako sam dobivao volju da radim)
Onda sam slozio nove stolce u cockpitu, nove pregrade, tralalala...i konacno spojio polovice

Negdje izmedju svega sam skuzio da sam izgubio repnu nogu stajnog trapa...ne budi lijen, skinul sam ju sa stare makete, i istu bacio nesto kasnije dok sam pospremao radionu ( greska !)


Repni dio - izvalio sam mu.a dok sam slozio sve mrezice ( ajd, to je dobro ispalo) i krivo odrezao horizontalac........a stara maketa je vec bila u rukama Cistoce pa sam nasao jednog nesastavljenog blackhawka, i OPET odrezao krivo horizontalac....
Kopajuci po spare boxu nasao sam rep od JOS jednog blackhawka ( nemam pojma odakle se stvorio) i ovaj put treca sreca, ali sam svejedno srednji dio morao raditi nekoliko puta jer ima uvuceni dio s mehaniznom....

Skuzil sam i da torpeda nisu bas reprezentativna, cak ni okrugla u presjeku, i odlucio ne stavljat ih
Stavio sam vjetrobran, pokitao sve i pofarbao ( ovdje jos sve ide kako tako)
Jedino na cemu sam zadovoljan je da su boje kak trebaju bit, al to je slaba utjeha....
I tako je to stajalo.....prozori su bili maskirani,,,stavio sam jos jedan sloj sjajnog laka i krenuo stavljat oznake......joooooj....gle cuda, nema ih....pa sam opet ostavio na stranu...pa sam trazio neke papire, i nasao oznake..i krebnem ja sav veseo dekalirat, ali ne, nije drugo trajalo veselje - nestalo je cim sam prvu stavio u vodu...pucaju....stoicki stavim oznake na rep, slazuci puzle i krenem na trup.....i raspadne mi se oznaka eskadrile...pa sad imam na repu jedne kodove, na boku oznaku druge eskadrile.....( sto je za mene vec dovoljno upropastena maketa)
Sad vec totalno lud, rekoh sebi - nema stajanja...detaljiram repni spoj, napravim motor, elektroniku i skuzim da sam izgubio vakuformirani poklopac nosa, a onaj poklopac motora da sam ga previse odrezo i da je premali...pa ajde opet vakuformiraj oba...

slozim sve detalje, stavim weatjering ( ima ga al ga je blic ubio) ,lupim mat lak i ne provjerim airbrush - i okinem pol kile mat laka u jednom velikom mlazu po maketi...
Skinem maske s kabine, a ono popuca mi farba po rubovima i jos ljepse, overspray po gornjem staklu i staklu radiooperatera.
U medjuvremenu mi se ( ne znam kako ) digao dekal na poklopcu nosa, pa sam ga skinuo i opet sve prefarbao, a isto mi se dogodilo i na vratima kopilota pa tu fali strelica rescue
Ajde, idem slozit rotor, i skuzim da sam pametan odrezao krivi dio osovine, ne onaj donji, nego gornji....sreca pa je taj donji duzi pa sam ga nekako skratio...
Ofarbam krakove, zalljepim nosace, i predje mi crvena farba na krakove...pa farbaj rotore opet ( ovaj put nisam vise imao snage, pa sam samo smrljio kistom)
Jos je ostala montaza bocnih nosnih prozora - naravno ne pasu,jer sam tu radio one nove dijelove ( s pocetka price)
Upasem ja to nekako, i skuzim da sam izgubio i bocni pilotov prozor
To sam izrezao od stirena prozirnog
Kad sam potpuno pofarbao MAD ( ono sareno na boku), slozio vodilice i sajlu, i htio ga zalijepit, otkrio sam da mi je pao na pod i da sam ga zgazio !!!!!!!!
Pa sad nema ni MAD na boku ( sarena stvarcica, bas dobra za razbit sivu )


Skoro gotovo, idemo slagat podlogu....
Zalijepim brusni papir, busim rupe za tie dovnove, papir se guzva...uzmem novu plocu plastike, i samo izgrebem grubim smirglom...
Da, naravno, WEMovi tie downovi su premali ( 2,5 umjesto 3,5mm u promjeru)


Slozim i to i skuzim da u pe setu imam samo sest lanaca, a po slikama treba barem 12...i slozim te lance, od kojih su tri nezategnuta....
Nasao sam i traktor, na kojem nisam ni skuzio da mu gume nisu matirane , poljepio, al sam se sjetio da trebaju retrovizori...nije mi se dalo ic doma iz radione po slike na komp pa sam ih slotio otprilike samo da vec jednom zavrsim....i na kraju, kad sam slagao zadnji retrovizor, stisnuo sam maketu, i pukla mi je noga desnog stajnog trapa ( unutra na srecu pa se ne vidi), pa sad maketa visi 1,5 mm na desno......
Slegnul sam ramenima ( sad vec totalno otupio ) poslikal, i to je bilo to....

Zakljucak - ne radite makete kad imate problema, kad vam klinac ima temperaturu, i nikako ne radite maketu prilikom cijeg rada se iz oblaka cuje grmljavina i neki glas vam veli - ostavi tu maketu vec jednom.....
evo i slika














Pedja

Sada kada sam pročitao celu priču ,ja bih je razbio da mi je bliže. Medjutim, da sam prvo pogledao slike a onda pročitao priču ili da nisam pročitao priču, ostao bi utisak sasvim dobro odradjene makete.

zamlatuljko

jos jedan dokaz da ovaj hobi smiruje zivce i odmara telo na psihickom planu , da si radio bio koji drugi posao verovatno bi batalio posle 2 kruga nervoze...sto se tice makete izgleda odlicno posto je toliko godina smiljala kako da te zahebe ....

Slider

on, s jednog metra daljine izgleda cist ok, al kad pridjes blize... :headbang

pouka- ima maketa koje jednostavno ne zele da ih se sastavi :deadhorse

zamlatuljko

Quote from: Slider on 31-01-2013, 14:16:50
on, s jednog metra daljine izgleda cist ok, al kad pridjes blize... :headbang

pouka- ima maketa koje jednostavno ne zele da ih se sastavi :deadhorse

pa te su najbolje imaju dusu i sopstveni um :D sta da ti kazem sastavio si posle toliko nedaca mozda je dobra ona narodna pametniji popusta ;)

nenobl

jbga... sta reci nakon ovakve price! :) ili da si ti traljav kad toliko gubis, rezes pogresno, pa sve to opet jos jednom ili da su se bogovi jednostavno urotili protiv tebe tokom rada ove makete jer, ne vjerujem da je klinac imao temperaturu 3 godine! :) naravno, bez uvrede ali takvu sam sliku stvorio citajuci tekst! maketa je poodavno trebala zavrsiti zajedno sa onim starim, u rukama cistoce! ali na kraju, nije lose ispalo... poslije ovakve odiseje! :)

flanker

Nije ti poklopac napred otvoren pod pravim nagibom.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Bastardo

Ali ima ova maketa da ti izvuce osmeh svaki put kada je pogledas u vitrini... ;)

Problemi gore ili dole - ovo izgleda super ;)

KuKLiNsKi

hehehe =)  nasmijo se i zaplako čitajuči jednu tragikomediju
što je najgore... meni je svaka druga maketa takva i to uglavnom kad dođe na red farbanje... il puca donji sloj boje il traka ne maskira kako treba il airbrush pljune pa se po mogučnosti počnu prsti ljepit za sve i tako polako đumbus...

boom.boom

Da se ja pitam, ja tu ništa nebi dirooo...
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"