Academy A-10A Thunderbolt 1/72

Previous topic - Next topic

Miroslav

Za pocetak da pozdravim sve kolege maketare i da predstavim svoj prvi rad radjen AB-om. Dakle, jedna sasvim solidna maketa za pristojan novac. Problema sa uklapanjem skoro da i nije bilo, sem sto je bilo ipak potrebno utrositi malo gita na polutke trupa i slicne detalje. Kokpit je pokriven dekalima i sasvim korektan za ovu razmeru. Prozirni delovi poklopca kabine su lepo odradjeni i nemaju tzv. "seam line". Linije panela su odlicne dubine i nisu presiroki, a na nekim mestima su predstavljeni i riveti, i pomalo je cudno da maketa nije komplet izrivetirana, vec samo delimicno. Ono sto bi moglo da zanima kolege koji nameravaju da sastavljaju ovu maketu, a nije navedeno u sastavnici je da sam u nos makete stavio 25gr tereta. Licno mislim da je moglo i sa 20gr da prodje, ali neka vam to bude neka referenca.
Od farbi za kamuflazu sam koristio preporucene Humbrol 126 i Humbrol 127. Wash je radjen sa Promodellers weathering Wash - Dark Dirt.
Dekali su za ocenu 3,5 na skali od 1-5. Dakle, mogli su biti i bolji. Medjutim, celokupna pokrivenost makete dekalima je na zavidnom nivou.
U konturnu tacnost ne bih mogao da ulazim. Deluje da je OK.

P.S. Rad na ovoj maketi sam posvetio mom prijatelju Sezanu, zahvaljujuci cijem nagovoru sada i koristim AB i kompresor. Druze, hvala ti na svemu.  :cheers


flanker

Avion deluje lepo odrađen, možda tu i tamo još po neki detaljčić, ali sasvim je dobar i ovako.
Ono što ne valja na njemu je izbor naoružanja iz kutije jer je skroz zastarelo za ovu maskirnu šemu i dekale koje si stavio. Tu je Italeri mnogo bolje odradio posao. U ostalom, ovo je prepak makete iz 80ih sa novim dekalima.
http://1.bp.blogspot.com/-5eMsdB-0HaE/TamTedAh0gI/AAAAAAAAFqA/WebWjfAmFVQ/s1600/A-10+Thunderbolt+II+by+asian+defence+%25286%2529.jpg
http://cielotech.files.wordpress.com/2012/11/a10_thunderbolt_ii_wallpaper_eil6k1.jpg
Znam da na njemu postoji problem uklapanja trupa sa krilima, tu je verovarno palo malo više gita i šmirgle.

U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Ćomi

Meni, koji ne volim baz modernu avijaciju, je ovo jedan od najlepsih ruznih aviona.
Fino si ti to uradio..."Nalij" malo wash-a u motore,da se dobije dubina i eto...Sve ok.
I da, daj malo napisi razliku u radu cetkom i prskalicom...Da probamo jos nekog cetkara da navucemo na komprimovani vazduh... ;)

pozz,
Comi
No signature.

nenobl

generalno jako lijep rad! samo, sta ti je ono crno na pozadini lijevog izduva... kao da ti je malo pobjegla boja..

dragan_mig31

lep rad :) ubuduce pripazi na spojeve.Odozdo ti se vidi spoj polutke.

Sneni

Svaka čast :) baš volim da vidim kad je maketa natovarena naoružanjem
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Miroslav

Hvala na komentarima. Evo da odogovorim svima.

Flanker: Nisam imao probleme sa uklapanjem krila i trupa. Bili su najveci problemi sa uklapanjem polutki trupa.

Comi: Nemam nameru nikog da nagovaram da predje na AB, verovatno je mnogima i finansijski faktor problem, ali mogu da kazem da sam razmisljao da olupam AB dok se nisam privikao i dok nisam ukapirao kako sve funkcionise. Posle malo vezbe sam shvatio koje prednosti donosi. Neke stvari je potrebno videti ipak uzivo. Na ovoj maketi sam radio preshading i mogu da kazem da me je prvo taj momenat odusevio, a zatim jako tanki i ravnomerni slojevi boje i laka zahvaljujuci kojima je wash ispao skroz lepo...

Nenobl: Jeste malo pobegla boja na tom mestu. Narocito se na fotki vidi, a manje uzivo.

Dragan_Mig31: Vidi se na tom mestu spoj polutke, ali uzivo skoro da ne. Senke ipak ucine svoje i mozda malo wash. Moram povesti malo vise racuna iduci put.

Sneni: I ja isto volim sto vise detalja.