F-4J Phantom II, ESCI 1/72

Previous topic - Next topic

zolle

 
Evo jos jedan od mene, poznata maketa, letelica iz VF-41. Nikakve posebne dorade osim kokpita (sto je na kraju ispalo nepotrebno jer sam ga postavio u letu sa zatvorenim kabinama) i opet ona kombinacija magneta u maketi i metalne plocice na stalku, da izbegnem nepotrebno unistavanje donjaka. Farbano sprejevima Happy color i nesto malo cetkica, dekali Eagle strike dobijeni ljubaznoscu mog dragog kolege Tomcat-a  :super




Dokon mozak, djavolja igracka !

Miroslav Š.

Све на свом месту, браво за фарбање :super
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

BladeRunner

Obožavam Navy Fantome! Čime si isticao panele -sviđa mi se!

dragan_mig31

Odlican.Kakva je ova maketa za sklapanje?Nisam imao prilike da je vidim uzivo.

Tomcat

Odlicno, po meni tvoj najbolji do sada! A uz to jos VF-41 ;)
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

zolle

@BladeRunner - panele sam presao grubo temperom, pa ,kad se osusila suvom krpicom skidao visak, pa sta ostane ostane. Hteo sam da mi bude nejednako, ne da se vidi svaki panel

@Dragan_Mig31 - maketa je skroz ok za sklapanje, korektna, ima prostora za doradu kao na pr. kokpit i prostor za stajni trap, ali generalno nema problema, leze sve na svoje mesto
Dokon mozak, djavolja igracka !

Goran A.

Sto se tice washa, jedan deo maketara pravi gresku. Panel linije ne smeju biti isprekidane. Wash sluzi da istakne linije odnosno da imitira senku zbog koje se panel linije vide. Nije u pitanju neka prljavstina pa da je negde ima a negde nema.

Isprekidan efekat na pravim letelicama ne postoji. Maketa zato deluje nedovrseno.

Jedino s cime se treba igrati je intenzitet i nijansa u odnosu na kamuflazu.

zolle

#7
@AG02 - vidis kolega ja na to gledam drugacije, neki paneli su skidani, neki nisu, pa se verovatno i ne vide jednako.  Tu ne mislim na istrosenost istih,  jer oko panela na koje je nanesena boja, a nisu nikad ili su retko skidani, spojevi su manje vidljivi, a mozda se i ne vide. Ako naglasim svaki panel u ovoj razmeri onda mi deluje prenatrpan i nekako mi kvari opsti utisak. Tako da se ne slazem da maketa u tom slucaju deluje nedovrseno, vec da je uradjena na jedan mozda drugaciji nacin. Svi mi imamo neki svoj stil rada kojim maketi dajemo licni pecat, naravno usput ucimo i probamo nove tehnike i materijale, tj. trebalo bi da postajemo bolji u tome sto radimo. Hobi je to, svi smo mi pomalo vizionari, pa to prenosimo na svoje makete.  Hvala na kritici, bila je konstruktivna, probacu nesto drugo na sledecoj maketi, upravo mi sinula ideja :-)
Dokon mozak, djavolja igracka !

Goran A.

#8
Quote from: zolle on 12-06-2013, 17:57:42
@AG02 - vidis kolega ja na to gledam drugacije,

Nemam nista protiv razlicitih gledista, medjutim ako je nesto kockasto, ne moze biti okruglo, uopste ne zavisi od toga kako ga mi posmatramo.



Quote from: zolle on 12-06-2013, 17:57:42
...jer oko panela na koje je nanesena boja, a nisu nikad ili su retko skidani, spojevi su manje vidljivi, a mozda se i ne vide.

Nema na avionima dva prsta boje pa da se ne vide spojevi. Spojevi su vidljivi ravnomerno po citavoj duzini nikako isprekidano a vidljivost zavisi od zazora i svetla. Razlika moze biti samo po intenzitetu. Izuzetak su poklopci ispod kojih je bilo curenja kojekakvih tecnosti i maziva i vide se intenzivnije nego ostali. Ako se vec naglasava linija onda je treba naglasiti citavom duzinom.



Quote from: zolle on 12-06-2013, 17:57:42
Ako naglasim svaki panel u ovoj razmeri onda mi deluje prenatrpan i nekako mi kvari opsti utisak. Tako da se ne slazem da maketa u tom slucaju deluje nedovrseno, vec da je uradjena na jedan mozda drugaciji nacin.

Na vecini letelica u 1/72 spojevi oplate (ili panel linije kako ih vec zovemo) ne bi trebalo da se vide ili se jedva naziru ali opet citavom duzinom nikako isprekidano. Sto se naglasavanja tice, OK je da se neke linije citave izostave ali nije u redu da se pola duzine jedne linije naglasi a pola ne.
Ako neces da maketa izgleda prenatrpano onda mozes da upotrebis blazi wash.



Quote from: zolle on 12-06-2013, 17:57:42
Svi mi imamo neki svoj stil rada kojim maketi dajemo licni pecat, naravno usput ucimo i probamo nove tehnike i materijale, tj. trebalo bi da postajemo bolji u tome sto radimo. Hobi je to, svi smo mi pomalo vizionari, pa to prenosimo na svoje makete.

Vizije sa autenticnoscu nemaju nikakve veze. Na ovom forumu ima vrhunskih maketa i na njima neces naci tragove licnog, vec samo teznju da se maketa odradi sto slicnije originalu.
Naravno da nije zabranjeno interpretirati stvari na svoj nacin, raditi po svojoj volji ali tada se cesto udaljavamo od sustine ovog hobija.








zolle

@AG02 -  o misljenjima i ukusima ne vredi raspravljati  :super Najbitnije je da se rade makete i da mi lepo saradjujemo, svako od nas ima pravo da radi onako kako voli i kako mu odgovara. Rekao si i sam, ovo je hobi, ne treba ga shvatati preozbiljno
Dokon mozak, djavolja igracka !

barbarossa

Zoki super ispalo fantomce, i ja mislim da je najbolji do sada, elem jedino mislim da sidewinderi koje si stavio on nije nosio, ovo su AIM-9L koliko vidim a oni su nosili ranije varijante, AIM-9D mornaricka verzija.

Farbanje je bas super ispalo

Goran A.

#11
Quote from: zolle on 12-06-2013, 21:39:59
@AG02 -  o misljenjima i ukusima ne vredi raspravljati  :super Najbitnije je da se rade makete i da mi lepo saradjujemo, svako od nas ima pravo da radi onako kako voli i kako mu odgovara. Rekao si i sam, ovo je hobi, ne treba ga shvatati preozbiljno

Ono sto sam napisao nije ni misljenje niti ukus vec cinjenice, ali sta ces, demokratija.   

Ćomi

Fantom mi je jedan od najlepsih jet-ova.Nisam nikada ni jednog sastavio jer se jos uvek motam po WWII ali kada vidim ovako lepe primerke-bas mi se nesto po njima petlja...
Jako lepo i uredno sem, bez zelje da raspirujem - mislim da je kolega u pravu kada kaze da bi linije trebale da budu kontinuirane...
Malo blazi wash i onda ne bi izgledale prenaglasene...
Opet kazem-to je samo moje misljenje...
Ostalo-5 !

pozz,
Comi
No signature.

FLY BY WIRE

jako lep fantom..bas mi se svidja kako je uradjen :super

Tomcat

Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...