1/72 Hasegawa F-86D

Previous topic - Next topic

Nidza79





Ce' da vidim radi li ovo...

Nidza79

I tako ja na pravdi boga nabavim 1/72 Hasegawa F-86D i resim da ga uradim s nasim dekalima. U hobby shopy ste nedavno imali prilike da vidite "specijal" kutije ove makete. U obicnoj kutiji imacete dva izbora za stencil-ovanje i opciju da uklonite izvesne sipcice iznad malih krila. Posto LH prospekt nije davao nikakve preporuke u vezi ovoga ja sam se opredelio za prvu ponudjenu varijantu. Sam enterijer kabine se lepo sklapa ali kad to sve namestite u trup videcete da je kontrolna tabla nesto izmatknuta i da vam izmedju table i ostatka aviona zjapi par mm crna rupa. Oni koji imaju takmicarske ambicije neka obrate paznju na ovu pojavu, ja se nisam mnogo potresao. Dodavanje velikih krila nije proslo bez upotrebe gita i vodene smirgle. Izvucena FFAR konstrukcija mi se nije dopala kako je uradjena pa sam uradio sa zatvorenom. Ostatak makete je vrlo dobar i zahteva samo uobicajene intervencije. Mehanizam za lako lepljenje kabine u otvorenom polozaju je vrlo dobro osmisljen. Tokom rada sam slucajno video naslovnu stranu LH dekala za ovaj avion ali u 1/48 razmeri i tu je stajalo da avion na drugoj strani ima "beloglavog supa u obrusavanju"  ;D koji iz nekog razloga u 1/72 verziji nije ni pomenut pa sam resio da se pozabavim tim problemom. U hobby shopy su imali nemarkirani set dekala prikazujuci nekog drugog Sabre-a s beloglavim supom na sebi pa sam uzeo to da se posluzim. Taj novi set dekala je prikazao beloglavog supa nacrtanog preko low viz broja, medjutim kad sam pomenutog supa skinuo sa papira video sam da je skroz proziran, dok se na fotografijama prestavlja da je unutar belog kruga. Ovde mi je vec bilo dosta svega jer sam samo na dekale okinuo 1000 din do tog momenta, pa sam supa ni krivog ni duznog zalepio preko crnog broja, sto se iz nekog razloga mojim drugarima svidjalo.

Do kraja rada ostala je samo jos jedna nedoumica a to je zbog cega svi nasi profili upadljivo nemaju shire gunmetalizirane povrsine oko izduvnika za razliku od drugih vazduhoplovstava, ali sam resio da poverujem prospektu i nisam nista dodatno bojio u tom delu. Iskreno bio sam ubedjen da je taj deo sacinjen od nekog drugog metala ali sad vise nemam pojma sta da mislim...

Kao sto vidite maketa izgleda donekle "plasticna" jer nije primenjena nijedna tehnika weatheringa (kao da ja znam mnogo tehnika LOL). To je iz razloga sto nisam bio siguran da li na maketu treba dodati jos neke stencile pa sam hteo da maketu ostavim otvorenu za doradu. Danas sam uzeo knjigu M. Micevskog i B. Dimitrijevica posvecenu zapadnim avionima u nas pa se nadam da cu tu mozda pronaci jos neke odgovore.

Dotle neka ga ovako...


Nidza79

Eto mene, hvala na komentarima i dobronamernim kritikama, sad cu da pokusam svima da odgovorim.

Za ovu maketu kupio sam LH dekale "jets no.3" i u njoj nisam dobio beloglavog supa. Za nemarkirani set znam da nije LH naravno, to je necija kucna radinost na bazi LH setova koji su rasprodati. Za time sam u ocajanju posegnuo. Ukoliko pazljivo pogledamo set dekala LH "jets no. 3" videcemo da je samo peta opcija (F86E10 "011") prikazana iz sve cetiri perspektive (zahvaljujuci cemu znamo da avion na levoj strani (u odnosu na pilota koji sedi u njemu) nosi beli natpis "Galeb". Medjutim prethodne cetiri opcije su prikazane iz samo tri perspektive zbog cega nije prikazano da na istoj toj strani "105" s "radome tan" nosom nosi beloglavog supa kojeg u dekalima i nema. Medjutim ovde:

http://wp.scn.ru/en/ww3/f/97/111/0/1_b1

Jasno vidimo da je u verziji 1/48 LH predocio da avion sa Radome tan nosem ima supa na drugoj strani a nadam se da ga je i odstampao.

Medjutim u mojim 1/72 dekalima mi je privuklo paznju jos nesto. Umesto supa dobio sam nekog pelikana za kojeg u uputstvu ne pishe na koji avion treba da se stavi. Moj "educated guess" je da on ide na opciju broj tri koja predstavlja F86E15 koji se nalazi u depou muzeja. Posto avion nema jednu perspektivu u uputstvu ne mogu biti siguran.

Licno sam kao Srbin ponosan na ono sto LH radi i na trud ljudi koji stoje iza toga, neke korektne setove sam slao i drugarima na zapadu i odusevljeni su, zato ne bi trebalo da se desavaju ovakve banalne nedorecenosti.

Suba, ako se ne varam ti si isti Suba koji je pisao prezentacije maketa u Hobby masteru dok je postojao? Malo sam gledao forum pa mi neki nadimci deluju poznati poput Senseija. Cini mi se da sam od izgrdjenog Flankera pre koju godinu kupio neke dekale...

_____

Sabirajuci vase komentare vidi se da vecina vas zeli da vidi istaknute panele na ovoj maketi. Ne sporim ociglednu estetsku vrednost isticanja panela, medjutim posto sam ja maketar koji ne stremi takmicenju s drugima odlucio sam da naustrb estetike forsiram realnost. Ja iz zezanja panele na 1/72 maketama zovem "rovovi" jer kada im izmerite debljinu a onda uvelicate 72 puta postane ocigledno da bi se takav avion u stvarnosti raspao. Ne ocekujem da bilo ko usvoji ovakav pogled ali se nadam da cete moci bar da ga tolerisete. Medjutim u nekim slucajevima (npr crni italerijev Ka50) realnost zahteva da se (zutom olovkom) izvuku neophodni paneli bez obzira na ovo sto sam gore rekao. Steta sto kad sam radio Ka50 nisam imao blage veze kako se paneli rade.

Sto se tice weatheringa, posle citanja Senseijevih clanaka u Hobby masteru sam isprobao na par modela kad bih u njihovom slucaju imao sliku u glavi kako bi to trebalo da izgleda, sto se ogranicavalo na dosta grube tehnike jer sam isuvise smotan za one naprednije.

Od jos nekih stvari video sam da se spominje neki lak za "ubijanje" silveringa kod dekala, ja sam magarac mislio da se to radi omeksivacem za dekale i posle se cudio sto nece  ;D   Takodjer imam veliki problem sa reagovanjem zelene boje s vodom prilikom stavljanja dekala sto cete videti ako vam pokazem Zeroa.


Kerber video sam ti odlican Ki43 a posebno me je zainteresovala metoda za "ljustenje" farbe sto cemo u detalje preci kad dodje vreme. Ja sam hteo da gulim iglom ili noktom....  :D

Evo i Bokija u medjuvremenu sa pitanjem:

Ja kuci imam Revell kompresor Alpha ali ga nikad nisam otpakovao a kamoli isprobao jer ljudi u uputstvu sasvim fer kazu na moguce nezeljene nuspojave prilikom koriscenja ovog modela. Takodjer rezervoar moje prskalice nije gore pa da gravitacija vuce boju sto znaci da bih morao sipati vise boje za male 1/72 makete sto je u ovo doba kad je Humbrol u teskocama potpuno neracionalno. Iz tog razloga sve moje makete su radjene cetkom pa i ova. Posto znamo da "metalne" farbe grebu dlacice cetke bilo je potrebno zaista intenzivno i dugotrajno cetkanje da bi se taj efekat minimizirao i dobilo ovo sto ti se dopalo. Neke druge moje "metalne" makete (J6, I270) imaju panele uradjene u razlicitim nijansama ali u ovom slucaju jednostavno nisam imao snage da se + s tim drndam.


Sandman

evo samo josh malo da se nadovezem na Subin post....

ako si hteo da radish F-86D sa "supom u poniranju" trebao ti je set B-72LH i to je ustvari avion br 094!

http://lifthere.cogia.net/B-72LH.htm

ovaj set je jako davno shtampan i sada ga je skoro nemoguce naci - jedino ako je neko voljan da ti proda - u slobodnoj prodaji ga nema i pitanje je da li ce biti doshtampavan!

ali u svakom sluchaju ne ustruchavaj se da trazish pomoc oko nechega shto ti nije jasno ili ako ti se reference ne slazu sa uputstvima maketa ili dekala.... tu smo da pomognemo jedni drugima, i sigurno se medju nama moze naci bar neko ko moze da ti da odgovor na pitanja koja te muche ;)

imash li josh neki jet u planu koji smo koristili u vreme SFRJ?
ako te zanima ta tematika, preporuchujem ti da nabavish Academy F-84G u 1/72 - odlichna maketa - a za nju takodje imash dekale od LH....

pozz,
S.

Nidza79

Evo me,

Suba, jedini razlog za pisanje netacnih stvari je nepisanje onih tacnih. Kao sto obojica znamo LH sheme ispod "colur guide" imaju odeljak sa razjasnjenjima profila i savetima za proces gradnje, na primer dekali za 7 Bf109E3 imaju 8 dodatnih objasnjenja dok "Jets no. 3" nemaju nijedno. Iz tog razloga ja mogu da posaljem "seven royal yugoslav..." dekale coveku koji nit' zna da je Jugoslavija koristila ove avione niti je ikad video ijedan a da mi ne stigne nijedno pitanje tipa "a kako/sta/gde" vec pohvale za LH. Kada sam kupio "jets no.3" nisam bio clan ovog foruma niti sam znao da on postoji, objasnjenja sam potrazio na poledjini i kad ih nisam nasao izvukao sam neke pogresne zakljucke na osnovu onoga sto sam video. U ovoj temi ja sam opisao izradu makete i dekale onako kako sam ih ja doziveo ne pretendujuci na apsolutnu istinitost, sto mozes da iskoristis kao "feedback" za stampanje sledece serije uputstava za jets 3 a opet i ne moras...

Sandman predlozi za doradu deluju primamljivo, trenutno je problem sto se bojim da bih maketu upropastio jer takve stvari nikad nisam radio. Vec duze vreme imam u planu da napravim neku krdzu od makete (Esci MiG29 npr) i da ga koristim kao poligon za vezbanje raznih efekata koje bih kad budem siguran sta radim uradio i na postojecim maketama. Moja nevolja je slicna nevolji Dragan_MiG31, ja imam vec oko 40 maketa na lageru i stalno sam pod pritiskom da ih pravim da bih pravio mesta za nove. To je nazalost slucaj kad izrada postaje vise industrijski nego hobisticki proces (npr ne radim stvari koje zelim vec one iz najvecih kutija da bih ih se oslobodio). Morao bih na ovo da pocnem da obracam paznju...

Academy F84G vec imam skoro godinu dana i dan danas nemam tri blage sta zelim od njega. Predlozeni dekali su sasvim privlacni s jedne strane a s druge imam kucnu radinost "titova stafeta..." i LH srebrno crvenu shemu.