Messerschmitt bf-109 F 1/72 {Zvezda + italeri + Hobby boss}

Previous topic - Next topic

maestro

Pozzz svima...
Priveo sam kraju jednog mesera kog sam - imam čak i zapisano - započeo 21. 6. ove godine, konačno finiširan, uz mnoge prekide pre jedno pola sata :).

O maketi mogu reći da se sve lepo uklapa sem staklića (koji će mi docnije doneti najviše muke) - mora dosta da se kasapi da bi lepo legao, a zatim gituje i popunjava nastao zazor. Takođe, na krilima Zvezda nije dala par panela koje sam urezao + pojasevi u kokpitu. Uglavnom, sklopio sam maketu, prajmovao i ostavio...  kako sam u međuvremenu nabavio air-brush, rešio sam da je završim. Mogu reći da mi je ovo prvi avion odrađen ab-om (pre ovoga sam samo farbao jedan tenkić u 1/76...). Odlučio sam se za Jabo iz JG 2, Fransucka 1942. + italeri dekali za isti (kod označavanja i rasporeda kamuflaže sam se vodio italerijevom sastavnicom - nisam na netu našao dotični avon) + bomba i nosač iste iz italerijeve kutije.
Staklić sam maskirao mešavinom drvofixa i vode - koja nakon farbanja nikako nije htela da se skine (farbao sam enamel MM autentik i revell farbama)... Poklopac sam sačuvao za slučaj krajnje nužde, a upotrebio sam rezervni iz Hobi Bosovog G-6 (HB daje 2). I opet kasapljenje... I opet nije legao kako treba (vetrobran i zadnji deo su viši od srednjeg, na makro fotkama se nazire i spoj staklića sa trupom...) al' ja ga, vala, više ne pipam. Tu sam već neprecizno maskirao staklič pa posle tankom četkicom i čačkalicom vadio stvar...
Uglavnom, da ne davim više, to je istorija ove makete kojom sam zadovoljan...
Komentari dobrodošli!
P.S: Fotke sam morao malo u PS-u da doradim... zato boje deluju malo "življe", inače su taman :)

aircobra

Da ne ispadnem drndadzija,fali ti poklopac levog stajnog trapa,a i gitovanje od dole nije bas odradjeno...ostalo je ok...ono sto sam video sam prokomentarisao :)

Sandman

Quote from: aircobra on 03-09-2013, 21:33:44
a i gitovanje od dole nije bas odradjeno...

Ako misliš na liniju duž zadnjeg donjeg dela trupa (od krila ka repu) - treba tako - paneli su na Messeru bili tako napravljeni da modularno mogu da se zamene.

aircobra

Eto...nisam ni znao,a glumim strucnjaka...ko mi je kriv sto nemam ni jednog Bf 109 u kolekciji

Warhawk

Pošto verujem da Photoshop tek počinješ da savladavaš, evo kratkog tutorijala za brzu popravku fotki.
Samo levels i oštrinu kad podesiš, imaš fotku profi izgleda.
Naravno, što su fotke veće rezolucije, lakše se obradjuju (podesiš max veličinu na aparatu)

http://cs.finescale.com/fsm/modeling_subjects/f/2/t/113751.aspx

Mali dodatak: ako su ispale previše živo (drečavo), to se lako sredjuje komandom ctrl+U i odgovarajućim podešavanjem zasićenja (saturation)

A Meser je fin i uredan, jedino RLM02 pobeže malo u zeleno previše, ali to je stvar ukusa  ;)
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

voja

Quote from: Sandman on 04-09-2013, 08:33:58
Ako misliš na liniju duž zadnjeg donjeg dela trupa (od krila ka repu) - treba tako - paneli su na Messeru bili tako napravljeni da modularno mogu da se zamene.

Панели јесу били из леве и десне половине па се зато при њиховом спајању мора видети та линија како доле на трбуху тако и горе на леђима.

Међутим то са мењањем панела је стара заблуда коју је неко некада давно провалио па се само преписује из публикације у публикацију.
Замена је немогућа из простог разлога што су панели нитовани. Рамови који држе те панеле на себи немају рупе за нитне а те рупе немају ни панели. У фабрици се панел штипаљкама причврсти за рам и онда се на панелу и на раму буше рупе за постављање нитни. То се ради слободном руком а размак између рупа је одокативан, негде већи, негде мањи, тако да када би се панел скинуо и хтео поставити на други авион распоред рупа не би одговарао.

.

Sandman

Quote from: voja on 04-09-2013, 11:29:54
Замена је немогућа из простог разлога што су панели нитовани. Рамови који држе те панеле на себи немају рупе за нитне а те рупе немају ни панели. У фабрици се панел штипаљкама причврсти за рам и онда се на панелу и на раму буше рупе за постављање нитни. То се ради слободном руком а размак између рупа је одокативан, негде већи, негде мањи, тако да када би се панел скинуо и хтео поставити на други авион распоред рупа не би одговарао.

Onda bi morali i ramovi da se menjaju kako ne bi imali već zabušene rupe od prethodnog panela?

maestro

Društvo, hvala na komentarima, drago mi je da vam se sviđa :)
U međuvremenu sam našao kako bi trebal oda izgledaju dekali.... Ialeri je bogme omašio http://www.hyperscale.com/2008/reviews/decals/iliad48017reviewse_1.htm rep je žute boje kao i deo kapotaža, amblem jedinice je neko žućkasto mače, ne crveno... Italeri   :uaaa :o
aircobra - tačno, falio je poklopac trapa.. ja nisam ni skontao. Tek posle tvog komentara progalsim vanredno stanje u kući i krenem u lov po tepihu (o, koliko mi je taj delova "pojeo"!), nađem i zalepim...
warhawk - ja sam onaj najgori amater u Ps-u, a kao dorađujem fotke  :zvizduc hvala puno, već sam počeo da iščitavam. Primedba za RLM 02 stoji, al' ne da mi se da popravljam sad...
QuoteЗамена је немогућа из простог разлога што су панели нитовани. Рамови који држе те панеле на себи немају рупе за нитне а те рупе немају ни панели. У фабрици се панел штипаљкама причврсти за рам и онда се на панелу и на раму буше рупе за постављање нитни. То се ради слободном руком а размак између рупа је одокативан, негде већи, негде мањи, тако да када би се панел скинуо и хтео поставити на други авион распоред рупа не би одговарао.

Onda bi morali i ramovi da se menjaju kako ne bi imali već zabušene rupe od prethodnog panela?
Verovatno... Ili grešim(o)?!?
Još jednom, drago mi je da vam se dopada, daću sve od sebe da sledeća maketa bude još bolja  :)

Warhawk

Quote from: Mr.Moon on 04-09-2013, 13:38:34
Ialeri je bogme omašio - rep je žute boje kao i deo kapotaža, amblem jedinice je neko žućkasto mače, ne crveno... Italeri   :uaaa :o

Ne mora da znači, u pitanju je stari problem "dešifrovanja" boja sa crno-belih fotki. neke boje (ovde za primer žuta ili svetloplava slova) prebačene u crno-belu fotku daju jako sličnu nijansu sive.
Možda su oba pogrešna (slika ispod)?
U svakom slučaju sa slike je nemoguće utvrditi boju, već samo njen valerski odnos, tj da li je tamnija ili svetlija od nečeg drugog. Recimo, 100% znamo da slova nisu bela, jer je tamnije od bele na krstu.
Takodje, boja repa mnogo je svetlija od slova, pa sigurno nije iste boje kao ona.
Iako je nijansa repa malo tamnija od one na krstu, to sugeriše žutu... a može biti i jednostavan slučaj novije bele boje na krstu, ili je rep malo skrenut, pa je drugačije osvetljen.

Komplikovano? Dobrodošli u svet diskusija o tačnim bojama za makete


http://www.asisbiz.com/il2/Bf-109F/Bf-109F-JG2.10-Blue(1+c-)-Liesendahl.html
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

KuKLiNsKi

sviđa mi se što nije izfugiran cijeli sa nekim crnim washem, ovako izgleda realno

maestro

Izvinjavam se na zakasnelom odgovoru...
@warhawk - hm, deluje komplikovano cela diskusija oko boja... ali i zanimljivo!
@kuklinski - ustvari... ja sam je "ubio" sa crnim wahem (ali pretereano razblaženim) pa se i ne primećuje.
Najviše sam lupao glavu oko krila - boje nisam posvetljivao (a izgleda da sam trebao?) pa se crni wash nije video...

Goran A.

Ako samo panel treba da se menja, raznituje se pa mu se uzme mustra, isece i precizno obeleze stare rupe. Ako je ogromno ostecenje, u tom slucaju obicno ode okvir i vise uzduznica. To je ozbiljniji zahvat.