F-14A Hasegawa 1/72

Previous topic - Next topic

DjG

Evo fotografija Hasegavinog Tomketa F-14A.

Maketa, ne bas zgodna za sastavljanje. Trazi mnogo pripreme delova i probnog sastavljanja "na suvo", kako bi se izbeglo obilno gitovanje.
Ipak je rec o tooling-u sa kraja 80-ih i pocetka 90-ih.

Avion je iz sastava VF-154, "Black Knights"

Pozdrav !




















Boki

Odličan Tomket!
Naročito mi se sviđa blago senčenje panela. Kako si to radio?
Bravo

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

ugovorac

Maketa je skoro fantazija.Ocigledno da si mnogo radio na njoj i mnogo i uradio ali dal to slika vara ili je tako,zaboravio si da ostaris horizontalce.

DjG

Quote from: ugovorac on 16-06-2007, 22:40:59
Maketa je skoro fantazija.Ocigledno da si mnogo radio na njoj i mnogo i uradio ali dal to slika vara ili je tako,zaboravio si da ostaris horizontalce.

Uslovno receno, vedering je uvek dobar, sa aspekta vremenskog trenutka eksploatacije letelice. Mi samo biramo da li je rec o pocetku ili nekom kasnijem periodu upotrebe. Najvaznije je da se ne smeju promasiti karakteristicna mesta na kojima se vedering ispoljava.

Kada je rec o Tomketu, on u principu spada u avione na kojima se, zbog ekstremnih uslova eksploatacije, u kasnijim fazama upotrebe, uocava karakteristicno "tezak" vedering. Zbog morske, veoma agresivne sredine, ekipe koje rade u odrzavanju skorto svaki put nakon servisnih intervencija prefarbavaju zone ivica pristupnih panela kako bi se zastitili od atmosferskih uticaja. Pored toga, tokom jednog operativnog krstarenja, koje traje 6 do 12 mesci, najcesce se pod palubom bar jednom prefarbava skoro ceo avion. Zato se na pojedinim fotografijama sa nosaca mogu videti avioni "glacnuti" kao da su na sajmu a ne u operativnoj upotrebi.

Ova maketa predstavlja Tomketa sa umerenim vederingom, negde u pocetnoj fazi eksploatacije. Horizontalci ne predstavljaju mesta gde se najpre i najintenzinije ispoljava vedering ali ga sigurno ima. Na fotografijama se ne moze najbolje videti vedering koji sam namerno vrlo diskretno uradio u tim zonama. Zato sam pokusao, na ove dve dodatne fotke, da to bolje fokusiram ali je pitanje koliko je to moguce zbog ogranicenja svetla i aparata.

Pozdrav !




DjG

Quote from: Boki on 16-06-2007, 16:24:02
Odličan Tomket!
Naročito mi se sviđa blago senčenje panela. Kako si to radio?
Bravo


Vedering je uradjen kombinacijom Air brush-inga u raznim svetlijim i tamnijim (blago) nijansma osnovne boje i pastelnim kredama sivih tonova.