Fw 190 A8 Walter Dahl

Previous topic - Next topic

Zoki969

Za kraj price o Focke Wulfovima, moj omiljeni ... Kao i prethodna dva, ponovo je u pitanju Dragonov FW 190 A-8 u razmeri 1/48 ...








Out of the box ...

Hartmann

Super maketa.
Sta ti znace ove crvene tacke na bokovima? Jel to krpljene rupe od metaka  ;)
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Kerber

jok more....tu se "kachi" oklopna ploca. Externa.
Dal je skidao svoje oklopne ploce zbog tezine aparata...i jos neki malo hrabriji piloti su to isto radili, da bi dobili na pokretljivosti aviona. Rupe su posle toga, zbog korozije, kitovali i mazali primerom - crveni minijum.

Dada

#3
Quote from: Kerber on 19-08-2007, 18:00:28
jok more....tu se "kachi" oklopna ploca. Externa.
Dal je skidao svoje oklopne ploce zbog tezine aparata...i jos neki malo hrabriji piloti su to isto radili, da bi dobili na pokretljivosti aviona. Rupe su posle toga, zbog korozije, kitovali i mazali primerom - crveni minijum.

Je to beshe pancirna ploca od 5mm ???

Kerber

#4
Tako nekako... ;D
Ovaj Dahlow je FW.190A-8/R.7, sa skinutim oklopima, ali i sa osnovnim naoruzanjem od 4 topa 20mm u krilima i 2 mitraljeza 13mm.
Radili su ih u 2 verzije : R7 i R.2
R.2 je znacilo da ima u spoljnom delu krila 2 topa 30mm umesto 20mm.
FW 190 A8/R.2 ili Sturmbocke, kako su ga zvali nemacki piloti je u stvari sluzio za prodor u grupaciju bombardera, medju "boxove", da bi onda svojim mocnim topovskim naoruzanjem lako oborio B-17 ili B-24.....
Kasnije su probali da im ojacaju i napadne ivice krila, da bi ih iskoristili i kao avione za tarane, ili direktne sudare sa bombarderima, sa skinutim naoruzanjem, a cuvali su ih Me.109G ili K, i Me.262A, koji su trebali da diverzionim napadima "odvuku" lovacku zastitu. Zabelezena su dva masovna napada tih "ratnih ovnova", i od 72 aviona koja su ucestvovala u prvom napadu, oboreno je nekih 60-ak, plus desetak iz zastite (od kojih 3 Me262). Oboreno je desetak "letecih tvrdjava" sto od sudara, sto od flaka i ostalih lovaca u klasicnoj borbi. Nije se isplatila takva zrtva.
Sam Walter Dahl je za dlaku izbegao da vodi jedan od tih napada, jer je nesto ranije prekomandovan na drugu duznost...
Znamo sami kako je to zavrsilo...
Da bi preziveo ubitacnu uzvratnu vatru sa 10-ak mitraljeza jednog, a kamo li sa 12 aviona u boxu, morao je da se dodatno oklopi.
Osim dodatnog ceonog oklopnog stakla, dobio je oklopne plocice sa obe strane kabine i to - ispod bocnog ceonog stakla, trouglasti deo, do ivice pokretnog dela poklopca kabine, i ispod ruba kabine 2 cetvrtasta oklopna lima, debljine 5 ili 6mm.
Takodje je oklopljen i posebno ojacanim "prstenom" rezervoar ulja u samoj napadnoj ivici nosa.
Na pokretni deo poklopca kabine su ponekad stavljali "Dahlove usi" - ili dodatno oklopno staklo, sa obe strane, u drvenom ramu, pricvrscenim za ram kabine.
Takodje je i "stolica" pilota bila dodatno oklopljena.
E, ali se onda javila teskoca, ili vise njih....
Tezina....zbog ploca i dva topa od 30mm u spoljnom delu krila...i ovog na kabini....
Resavali su donekle taj problem skidanjem prvo 2 mitraljeza od 13mm u nosu, a kad i to nije pomogleo, skidali su redom ove ploce, ili kako je ko od pilota vec zeleo i mogao.
To se radilo samoinicijativno...nije bilo pravila.
Ovi pak, dodatni oklopi ili oklopna stakla na poklopcu kabine su se ponasali tako da su izazivali tresenje, kabina je imala tendenciju da se otkaci, a na vecoj visini se kondenzovao vazduh, to se maglilo toliko, da se nista nije videlo, pa je i to skidano...
A bez oklopa, FW 190 je jedino mogao da dobije po nosu...

Zoki969

Izvinjavam se sto nisam sam dao odgovore na postavljena  pitanja,  bio sam odsutan izvesno  vreme .  Ziveo ODMOR  !!!
Sve receno je tacno. Hvala Kerberu na odgovorima i odlicnim objasnjenjima.