Author Topic: ICM 1/48 Supermarine Spitfire Mk. VIII (UP-F)  (Read 190 times)

Offline Sandman

• (SrkiRad)
  • Administrator
  • U ime Erbraša, Četkice i Beloga Duha, aDmin! :)
    • Beograd, Savski Venac
    • Beogradski Maketarski Klub
ICM 1/48 Supermarine Spitfire Mk. VIII (UP-F)
« on: 15-07-2017, 21:08:17 »
Pošto smo skoro pokrenuli SIG Spitfire, bio bi red da se u ovom podforumu započne malo i sa samim maketama  :)

Pre par meseci u okviru našeg kluba pokrenuli smo interni "group-build" radi razbijanja zimsko-prolećne maketarske letargije - radi se desetak ICM Spitfajera u razmeri 1/48 koje smo međusobno raspodelili, i radili skoro isključivo na našoj radionici. Većinu početnih radova smo radili združenim snagama - svako je radio po neki podsklop na svakoj maketi tako da smo dosta brzo odradili taj deo sa kokpitima i sklapanjem trupa... kasnije smo nastavili kako se kome radi.

Moj primerak predstavlja australijski Mk. VIII (UP-F) iz 79. skvadrona RAAF na kome je leteo poručnik Norman Smithells.

Kamuflaža na ovom avionu je standardna RAF za lovce (Dark Green/Ocean Grey/Medium Sea Grey), s tim što su RAF rondele (i pojedina polja na trupu) prefarbane nekom od boja koje su koristili za RAAF kamuflaže. Obzirom da su fotke ovog aviona malobrojne, ta naknadna boja je nagađalica, te sam rešio da za nju koristim RAAF Foliage Green.

Na par slika koje sam uspeo da pronađem vidi se da je avion bio jako ofucan, tako da će biti materijala za žestoki weathering.

Bele repne površine na slikama deluju kao da su namalane bojom koja se lako skida, tako da ću za ovo koristiti hairspray tehniku.

Maketa se inače sklapa veoma specifično, ne po sastavnici jer ćete tako doći u situaciju da se neki delovi veoma loše uklapaju.
Motor se izostavlja za varijantu ako avion ne prikazujemo otvorenog kapotaža, jer sa svim tim delovima nosni deo jednostavno ne može da se "upakuje"!

Moj primerak je zahtevao nešto dodatnog stirena u spoju trupa sa krilima oko izlazne ivice, kao i na zadnjem spoju polutki trupa i na gornjem poklopcu kapotaža motora.

Na žalost nisam fotkao te početne radove, prosto sam uživao u radu pa se nisam ni zamarao fotkanjem, tako da prve fotke kreću nakon prajmerovanja Mr. Surfacerom.

Zatim sam odradio preshading crnim Surfacerom, kao i farbanje napadnih ivica krila u žutu boju.

Nakon maskiranja žutih napadnih ivica ofarbao sam donje površine trupa i krila, Gunze H335

Spiner je po nekima bio svetlo plav, a po nekima svetlo zelen, ja sam se odlučio za ovu drugu varijantu jer mi se svidela nijansa koju navode - koristio sam Gunze H26.

Stajni trap i felne točkova sam ofarbao u aluminijum, poklopci točkova su u boji donjih površina trupa i krila.

A danas sam naprskao i sivu boju na gornjim površinama - Gunze H75

Sledeće na redu je seckanje maski za gornje površine...

Offline medico

• Global Moderator
  • Drž - ne daj !
    • Medico's modeling practice
Re: ICM 1/48 Supermarine Spitfire Mk. VIII (UP-F)
« Reply #1 on: 15-07-2017, 21:38:32 »
Odlično.  Lepo i pedantno. Jedva čekam nastavak sa DG

Offline Lanmi

• Global Moderator
« Reply #2 on: 19-07-2017, 13:51:05 »
Dobro izgleda, vidim ipak si se odlučio za parcijalno prskanje gornje kamuflaže. Zbog problema sa prethodnom maketom ja se nekako kod Britanaca uvek odlučim da ofarbam celu gornju površinu uniformno pa da onda maskiram za dark green.
Milan Vukovic

Offline Sandman

• (SrkiRad)
  • Administrator
  • U ime Erbraša, Četkice i Beloga Duha, aDmin! :)
    • Beograd, Savski Venac
    • Beogradski Maketarski Klub
« Reply #3 on: 19-07-2017, 14:16:59 »
Pa jeste da sam imao identičan problem sa Štukom (gde sam na par polja baš omašio ovu prvu boju), ali ovde sam nakon prskanja detaljno pregledavao slike i upoređivao sa naprskanim poljima. Trudio sam se da proširim ova siva polja koliko je više moguće, kako bi ih kasnije Dark Green pokrila. Žao mi je bilo da sivom skroz pokrijem preshading, jer za razliku od tebe prskam ipak malko deblje slojeve boje. Videćemo, valjda sam ovaj put odradio kako treba...  :-\