Heller 1/487 Airbus A300

Previous topic - Next topic

Sandman

Vecheras sam zavrshio ovu minijaturu od aviona...  :D

Napravio sam par greshaka  >:( :-[ po pitanju simetrichnosti dekala sa leve i desne strane trupa, pojedini dekali su mi se malo "zguzvali" pri prenoshenju sa papira nosacha na maketu, na repu se dekal malo oljushtio a i ostali uglavnom po desnoj strani (uticaj drzanja dekala pri potapanju u vodu pincetom za samu ivicu dekala - mnogi od njih su bili veoma maleni - 2x1mm!! - a zeleo sam da film dekala shto je moguce vishe obrezem oko same ivice dekala!).... No, motore sam dogradio, tj. izbushio sam gondole motora sa prednje strane jer su bili zatvoreni tj. izliveni, tako da sada deluju mnogo realnije nego shto bi bili da su radjeni out_of_box ....

Dekali su napravljeni u domacoj radinosti - uz pomoc Photoshopa i Corel DRAW-a, a odshtampani na mashini za digitalnu shtampu  XEROX DC12 koju koristim na poslu... Papir na kome su dekali shtampani je nabavljen preko firme Gremlin models, tj. brace Ilic iz Zrenjanina.. kako sam na kraju shvatio to je tzv. Tango papa papir... Film je malo deblji nego komerfcijalni dekali koji se dobijaju uz vecinu maketa, i malo su osetljiviji na grebanje... to vishe zavisi chini mi se od same mashine na kojoj su odshtampani! Mozda ne bi bila losha ideja da se preprskaju gloss lakom kao zashtita pre samog isecanja sa tabaka... probacu to nekom drugom prilikom! Najbolji nachin za njihovo fiksiranje na maektu je kombinacija tehnika Aleksandra Ilica i Gushe.... prvo se podloga namaze providnim lepkom za papir malo razredjenim vodom, a zatim se nakon pozicioniranja samog dekala dekal pritisne par sekundi krpicom zamochenom u kljuchalu vodu!! kad se sve to osushi, preprskati ga gloss lakom i sve ispadne OK  ;)

A sad, evo i slika gotovog fiktivnog JAT Airbusa:















poz,
S.

Gusha

Ej, pa ovo izgleda odjicno.Tehnika sa kljucalom vodom ima samo jedan nedostatak.Posle toga ne mozes da pomeris dekal, ukoliko si pogresio pozicioniranje.Zato oprez i koncentracija!

Sandman

Quote from: Gusha on 03-10-2006, 09:09:18
Ej, pa ovo izgleda odjicno.Tehnika sa kljucalom vodom ima samo jedan nedostatak.Posle toga ne mozes da pomeris dekal, ukoliko si pogresio pozicioniranje.Zato oprez i koncentracija!

Da znam za pomeranje, tj. NEpomeranje dekala nakon pritiskanja!  :D mada sam npr. onaj YU-AMU na levoj strani trupa bio malo ukrivo "zalepio" sa vrucom krpom, ali sam nekako uspeo da ga vratim nazad... ali JEDVA!
Cuti, ovo je zaista bilo za chelichne zivce - zastavica na kraju trupa je ~2x1mm!!! dok sam je zalepio koristio sam sva moguca uvelichavajuca stakla!!  ;D ;D
Hvala na pohvali! ;) Videcesh ovaj Airbus uzivo za koji dan.... nosim ga u KV... ;)

Sijamski_Mrmot

super rad s obzirom da je avioncic tako mali :) jedva cekam da ga vidim uzivo :)

jedino si malo namackao zakrilca na glavnim krilima (belom bojom) sto ih ne maskira trakicom da bar bude ravno  ;D


svejedno odlican rad na tako maloj maketici + sto ces nadam se u KV imati prilike da razmenis iskustva sa Sivcevim koji je vec odradio nekoliko fenomenalnih "civilnjaka"  :D

vidimo se u "kombi zurci" u subotu  ;)

Sandman

Quote from: Sensei on 05-10-2006, 00:49:30
super rad s obzirom da je avioncic tako mali :) jedva cekam da ga vidim uzivo :)

strpi se do subote ;)

Quote
jedino si malo namackao zakrilca na glavnim krilima (belom bojom) sto ih ne maskira trakicom da bar bude ravno  ;D

mishlish "flapsove i zakrilca"??  ;D ;D ;D
znam  :( maskirao sam sa Tamiya tape-om... ali.. rad chetkicom sa belom (gloss!) bojom je odvratan!!! nisam hteo da raspakujem AB za par kvadratnih santimetara  :D .... da sam malo razredio boju bilo bi bolje, ali bih morao iz 15 slojeva da farbam  :-\ ::)
posle sam slobodnom rukom bez maskiranja doradjivao sivom... bice bolje na nekoj sledecoj maketi ;)

Quote
svejedno odlican rad na tako maloj maketici + sto ces nadam se u KV imati prilike da razmenis iskustva sa Sivcevim koji je vec odradio nekoliko fenomenalnih "civilnjaka"  :D

ako Sivi dodje bice mi uzivanje da gledam one njegove airlinere - fenomenalni su!!! ;)

pozz,
S.

Lanmi

Fino je ispao, mozda si mogao da stavis pored njega nesto sto bi nam pomoglo da steknemo utisak koliko je maketa velika (u stvari mala). Sta ispade na kraju sa onom stvarnom nabavkom A319, nema se kinte ili Ameri stavili sapu? Znam da je neka kapara data svojevremeno.
S druge strane ova sema farbanja Jatovih aviona mi ide opasno na nerve, mnogo mi orijentalno deluje. Jaje rulez! Mada jos gori su mi fantomski neobelezeni avioni. Naravno ovo nema veze sa tvojom maketom.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Sandman

Quote from: Lanmi on 06-10-2006, 11:31:09
Fino je ispao, mozda si mogao da stavis pored njega nesto sto bi nam pomoglo da steknemo utisak koliko je maketa velika (u stvari mala).

da to zaboravih....okachicu mozda sliku ovih dana josh jednu....
recimo samo da staj ekomplet u CD spindlu (ona kutija za CD-ove u obliku diska) za 25 komada!! ;)

Quote
Sta ispade na kraju sa onom stvarnom nabavkom A319, nema se kinte ili Ameri stavili sapu? Znam da je neka kapara data svojevremeno.

ne znam u vezi toga shta ce biti.... ali verovatno nishta :(

Quote
S druge strane ova sema farbanja Jatovih aviona mi ide opasno na nerve, mnogo mi orijentalno deluje. Jaje rulez! Mada jos gori su mi fantomski neobelezeni avioni. Naravno ovo nema veze sa tvojom maketom.

slazem se sa tobom da je JAT elipsa bila najgotovinija oznaka nasheg avioprevoznika ikada!
ali nisam hteo da ga pravim u toj shemi jer u to vreme chini mi se nije postojao A300....
A ovi novi nisu bash skrosz fantomski - imaju one tri tachke na repu  :D
neko mi reche da su te tachke (plava-crvena-plava) iz razloga "hocu da letim JAT-om i TACHKA!!"...  ;D ;D ;D
zzasu totalni ....  :D

Sivcev

#7
Nemaju te tri tacke na repu. to je imao samo B737 yu-anj

a i on je prefarban\zafarban i sada je overal beo sa onim sitnim natpisom "jat airways" na trupu iza kojeg slede te tri tufne u horizontalnom polozaju.
O.T. pitanje, jel ima neko dobru sliku YU-ANI kad je dovezao SMrada u sanduku? Imam jos jednu maketu B737 1/200 pa da napravim moju prvu dioramu  ;D

klinac

kolika je razmer stavi pored novcic pa da vidimo

Sandman

slikacu jednom prilikom uz neki referentni objekat (USB? :D) pa cu postaviti slike....

u svakom sluchaju avionche bez problema upada u specijalni "hangar" - spindlu tj. kutiju za 25 diskova! :D

djnik

Srdjane ovde se prodaje neki Testorsov dekal papir i uz njega se dobija takozvani "decal sealer" koji zasticuje dekale tako da se ne bi izgrebali. Sve u svemu lepo avionce!

Sandman

Quote from: djnik on 12-11-2007, 18:55:54
Srdjane ovde se prodaje neki Testorsov dekal papir i uz njega se dobija takozvani "decal sealer" koji zasticuje dekale tako da se ne bi izgrebali. Sve u svemu lepo avionce!

hmm...jel postoji mozda BELI dekal papir tu da se nadje?

imam ideju da radim Revellov B-737 kao Aviogenexov ali mi treba ili beli dekal papir da uradim Aviogenexov logo, ili pak da na kateru sechem maske za prskanje bele boije za logo  ::)

za ove homemade dekale je reshenje da se mozda preprska gloss lakom tabla dekala pre njihovog nanoshenja, no nisam to isprobao do sada, ali bice prilike...

Nemsy_29

Avion kao avion nije lose ispao za svoju razmeru  :) dekali su malo losiji al sve u svemu nije lose

A ono za stvarnu nabavku a319:
1.Airbus je Francusko-Nemacko-Engleski proizvodjac(nisu Ameri  :))
2.Kada su avioni poruceni vlada se promenila i otkazala porudzbinu(na nasu veliku zalost)
3.Izgleda da ce ti avioni do 2012 biti isplaceni i uci u sastav Jata(glasine)