Bf-109G-10 1/48 Revell

Previous topic - Next topic

airbamby

Stara ali fina i jeftina maketa koja se jako dobro uklapa ali ocigledno sa veoma istrosenim kalupima,na kojoj sam isprobavao rad sa suvim pastelima.Uljani wash mi nikako ne ide! >:(
Kokpit je u velikoj meri doradjen,uradjena je kompletna struktura,instrument tabla,siberi,rucice gasa i trimera,radio kutija,kuciste za foto aparat,kutije sa prekidacima....
U svim hladnjacima su mrezice,topovi i pito-cev zamenjeni su iglama.
Maketu sam dobio  davno i bila je bez dekala,pa sam kopajuci po restlovima iskoristio Fujimijeve dekale(tesko ispucale) ali posto nisam imao strpljenja da jurim druge....
U pitanju je Bf-109 G-10 Reich Defence Industrie-Schutzstaffel Germany 1945 u neobicnoj 74/75/76 kamuflazi (verovao sam Fujimiju na rec pa nisam kopao dalje). ;D

Imam jedno pitanje za sve,prilikom lakiranja desilo mi se da su se pojavile neravnine na maketi kao kapljice laka (posebno izrazene na levom flapsu i levom elevatoru.Sta je uzrok tome? Probao sam da vise i manje razredim lak i sa manjim i vecim pritiskom) ima li iko bilo kakvu ideju u cemu gresim

Evo i fotki











http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Kerber

#1
Oho !
Moj omiljeni !
Alal vera za rad !
E samo si izgleda malko slabije razredio matt-lak....zato se meni javljaju ponekad kapljice, onda hoce to od previsokog pritiska u AB, i cak se sjaji...kao da je saten...A i primecuje se sloj onako malo deblji, na zadnjem desnom, cini mi se, horizontalcu....samo prelakoraj razredjenijim slojem, pa ako treba i tri puta.
Kazu da je MM mat sa nitro razredjivacem dobra kombinacija za matiranje, a ja sam probao Revell mat, sa Revell razredjivacem za mog Do217n, i odradio je poso super.
Sad za bojenje - videh negde ovakvu ISS shemu za Me.109G-10 i tamo kazu da je kamuflaza 82/75/76...medjutim, posto su svi G-10, pravljeni od delova drugih aviona, ili sakupljanih po svim krajevima i budzacima, moguce je da je kamuflaza i ovakva...bas za sve ne mogu da se pronadju prave reference. I ovako deluje prilicno verodostojno...mozda bih ja malo uostrio splinter na krilima - nisam ih nesto bas ovakve vidjao, tu su bili ili ostri ko zilet ili poluostri prelazi, ali veoma, veoma retko bas ovako meki....
SAmo napred !
I ja cu ovoga uskoro na sto !

airbamby

Hvala na komentarima,iskreno ako ikad naletim na ovu maketu ponovo cu je praviti.Za prelaze sam jurcao da nadjem Tackit ili Blutak ali nisam uspeo,probao sam sa gumicom gnjecom(Faber castell)ali nisam bio zadovoljan rezultatom (boja se skorila na prelazu a tanji slojevi gumice su se jedva skinuli) pa sam umeksao prelaze.
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

milanco

kada tako radis kamuflazu cim zavrsis farbanje skini zastitu koju si stavljao da ne budu ostri prelazi to je i mene jedno zeznulo, ali nece vise :D
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Kerber

meci poklopac kabine, posto je izmatiras jos jednom, i slikaj opet, pa da ide u galeriju... :D

medico

#5
decko, polako se vracas u formu  ;)
sto se laka tiche moguce je da si koristio neki stari lak ...probaj sledeci put za nitrom on je bolji organski rastvarach od uljanog pa i bolje razredjuje  bajate boje - lakove , mozda je bio i nizak pritisak...mada bi tada pre zavrshio sa efektom narandziine kore ili smirgl papri povrshinom, takodje mozda je i boja ispod bila u istom fazonu  pa se taj efekat sada duplirao !?

overshading si malo preterao ...uvek se trudi da radish sa tamnijom nijansom osnovne boje ...znaci u npr RLM 76 dodas malo crne ili tamnoplave ili jednostavno nadjesh neku boju koja je malo tamnija i prskati u vise prolaza...sa crnom ili sivom uvek morash jako razrediti i raditi u vise prolaza bar 5-6 pa tek onda da vidis blagi efekat zatamnjenja ja ih koristim uglavnom za tamne nijanse . Inace mozes probati i sa tusevima u boji lepo se razredjuju sa vodom uz dodatak 1 ili 2 kapljice tecnog deterdzenta ( Fery ili sl ) u 1-2ml rastvora, takodje over shading uvek bolje 'leze ' na matt povrshinu za razliku od wash-a koji bolje pliva po gloss boji

djnik

Veoma lepo odradjen Messer! Kao sto je Medico rekao polako sa tim overshadingom. Kad radis sa pastelima crna boja uvek ostaje posle laka u skoro istoj kolicini koju si naneo dok se ostali pasteli vise skidaju. Treba naci neku meru ali to je sve stvar vezbe.

Imam primedbe na dve stvari, poziciju guma jer su suvise povijene ka unutra kao i efekte skidanja farbe srebrnom bojom. Kad Najbolje je da isprskas delove gde hoces da farba bude "oguljena" srebrnom bojom i da potom naneses vlaznu so na te delove. Kad preprskas avion kamuflazno lagano vodom speri tu so i videces efekar ce biti bolji. Takodje mozes ubrzo nakon prskanja makete pedandto selotejpom da skidas boju i efekat takodje nije tako los i srebrna farba stvarno izgleda kao metal ispod kamuflaze.

Bravo!

Goran A.

Ja bih to prelakir'o par i vise puta sa lepo razredjenim veoma gloss lakom kako bih izravnao povrsine, pa onda prematir'o. Cista optika.

Kerber

Samo pronto u par slojeva, nerazblazen, cetkom mekanom iskljucivo....Posle matiraj normalno sa AB....i ne bi trebalo da bude frke. Jedan premaz prontom i dobices saten-finish, a svaki novi premaz dodaje na sjaju...pa ukoci kad hoces, a lepo ce da ti ovo zaravna i izgladi.

airbamby

#9
Evo i krajnjeg rezultata,to je to vise necu nista doradjivati na njemu,spakovan je u vitrinu... ;D






http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

husky

Ma nista mu ne fali!
K'o bombonica je!

Boki

Super izgleda. Što se overshading-a tiče, je uvek s nečim preteram pa nemam prava ništa da ti kažem ;D .
Sviđa mi se.

Quote from: airbamby on 28-09-2007, 01:30:20
...iskreno ako ikad naletim na ovu maketu ponovo cu je praviti.
Baš sam hteo da te pitam kakva je maketa za rad, ali mi je tvoj komentar dovoljan odgovor ;) ;D

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

airbamby

Quote from: Brodski mali on 10-11-2007, 11:50:51
Bambi, kako si uradio spiralu na nosu? Imamo par nemcova takvih. Izmedju ostalih i Revellovog g-10 u 72ci, ali ih ne pocinjemo jer ne znamo kako bismo uradili spiralu.

PS. Maketa je mnogo, ali mnogo lepa
Hvala vam drugari,u pitanju je dekal,tako da i nije bilo problema sa spriralom,naravno moguce je uraditi i bojom(iseci od trake i maskirati spiner pa farbati mada je to  ???).
Jedino sto vam mogu obecati je da cu preturiti svoje restlove u 1/72 pa ako nadjem neke spirale  0:)
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj