1/72 Italeri F100DNA10

Previous topic - Next topic

Nidza79

 ;D,

Davno vam se nije smucio zivot na ovim stranicama pa evo jos jedne moje makete da se ne opustite isuvise  >:D

Iako je gorenavedeni prvi serijski borbeni avion ikada koji je u horizontalnom letu mogao da ide brze od zvuka na nasim prostorima je slabo zastupljen. Prvi put sam ga video u Marulicevoj kao derle, drugi put proletos kod Ace iz Makedonske kad sam ga i kupio. Radi se o obradi drevnog Esci-jevog kalupa za cime je jedno vreme vladala prava pomama pa su Italeri, Revell i Tamya jedno vreme zatrpavali trziste svojim kutijama koje su mahom varirale po oznakama i naoruzanju. U slucaju Italerija nude vam se dva "supersonic capable" rezervoara, LAU10 rakete i par M117 bombi kao i oznake za Dansku, USAF i Francusku. Maketa ne zadovoljava standarde savremene "injection" makete i bilo kome ko ima ozbiljne namere s njom savetujem da naknadno kupi sve sto je Aires izbacio za nju.
Ljudi koji vole da shkrabaju panele ce verovatno biti ozlojedjeni cinjenicom da paneli cesto volsebno nestaju kako se blize kraju dela (dobar primer je prvi panel odma' iza kokpita). Prisutna je i zaboravnost proizvodjaca pa su samo dve od 4 topovske cevi detaljisane. Unutrasnjost kokpita je blagi uzas a kokpit je nemoguce nagurati u maketu kao sto je nacrtano pa cete morati da iznadjete svoj nacin. Stolica je isto nerealna pa cete imati problema sa delovima 3a i 5a koji se lepe sa strane stolice i ne mogu da stanu na pod kabine. To je zato sto je stvarna stolica uza a ta dva dela se nalaze iza stolice a ne sa strane. Svakako "najjaci" deo je nisansko staklo koje je ni manje ni vise nego 4 puta vece nego sto treba tako da ne zaboravite da ga umanjite inace necete moci da zatvorite kabinu. Kartografovi dekali na prvi pogled deluju atraktivno ali i tu treba biti oprezan i proveriti da li USAF dekali odgovaraju krivinama delica. Problem je i sa dekalom "ajkuline celjusti" za francusku verziju jer prekrivaju dva topa posto kartograf nije ostavio proreze. Najbezbednija za rad je Danska verzija koja se nalazi pred Vama.

G-206 je na sastavnici prikazan za vreme boravka u Karupu 1963. U Dansku je stigao 12 Aprila 1961 gde je i boravio do 10. juna 1981 kad je poslat u Tursku. U Turskoj je sluzio do 1987 kada mu se gubi svaki trag. Entuzijasti su ga 1992 pronasli na deponiji Turskog grada Konya. Maketu sam uradio s zamenjenom komorom za dodatno sagorevanje koju je USAF sprovodila od 1970 uzimajuci nove komore s motora povucenih Convair F102A stoga i zestok weathering jer je tako ispao da je iz perioda pred odlazak u Tursku. Radjen je na moj "asketski" nacin cetkom, bez ikakvih lakova, weathering je uradjen shmirglanjem mine drvene bojice.






dragan_mig31

uuu lepo izgeda,ali mogao si da ga radis turski maskirni ili neki vijentamski :)

mutayu

Mnogo si strog! ;D
Primerak ove makete radio sam jos u ESCI-jevom izdanju i tada mi je delovala izuzetno lepo. Kalupi su bili novi pa su linije panela laserski precizne i ostre. Moracu da vidim kakav je sada Italeri, lepo bi stajao pored F-104. ;D

Vizant

Svaka cast za rucni rad cetkicom !

Sandman

Nidzo, Super Sejbr ti je sasvim OK!

svidja mi se kako si tonirao razlichite panele sa nijansama metala...

deo oko izduvnika je takodje jako lepo odradjen!

ovo je jedan od lepih aviona iz perioda 60-ih, i uvek sam zeleo da i njega dodam u svoju kolekciju, pa, nadam se da cem ga jednom prilikom negde tapnuti ;)

a za Mutu...hmmm.. el mi se neshto nazire josh jedan quick-build??  ::) ;) :D
il' si reshio da potroshish onu bocu metalik auto spreja? :D

Boki

Slažem se. Odlično izgleda. Naročito mi se sviđa nijansiranje panela.

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

mutayu

Quotea za Mutu...hmmm.. el mi se neshto nazire josh jedan quick-build??   
il' si reshio da potroshish onu bocu metalik auto spreja?
Nece da bude Quick-build, nema vise Revellovih setova u prodaji a i uskoro cu kuci. Cela bocica spreja je otisla na Starfajtera! Doduse veci deo je otisao u atmosferu ali sprej je potrosen! ;D
F-100 ima vrlo karakteristicnu oplatu zadnjeg dela trupa koja je cesto izgorela i zahteva pazljivo toniranje osnovne boje metala nijansama plave, narandzaste i tamno crvene. Pravi izazov za ljubitelje NMF (natural metal finisha).

Nidza79

Hvala drugari, bas ste fini  0:)

Zadnji deo je u principu isti kao ostatak aviona ali posle dugotrajnije upotrebe odredjeni broj panela pozadi izgleda glazirano zatamnjeno zbog visoke temperature (videti isti avion spoljnim pogledom u igrici wings over vietnam). Taj proces je nemoguce sakriti jer i na ofarbanim avionima farba na datim panelima ode dovraga. Probao sam ovom mojom jadom od airbrusha da uradim to sto Muta kaze ali bice da sam ja pretup za te stvari.

Nidza79

Evo jos nekoliko slika za Kerbera, hvala na lepim recima.