P 51 D-5 Mustang

Previous topic - Next topic

Zoki969

Evo jos jednog Mustanga ... Ponovo ICM u 1/48, s tim da je dobio rep bez dorsala od B Mustanga (koga cete videti uskoro). Na fotografijama je nazalost tesko videti, obojen je u cetiri nijanse aluminijuma (Alclad) + silver (model Master) za krila + aluminijum (repne komandne povrsine). Tek da napomenem, krila su na Mustanzima bila prefarbana srebrnim lakom, tako da nisu imala tzv. natural metal finish. Cinjenica je i da su bila pregitovana pre toga tako da su se videli samo paneli poklopaca za pristup naoruzanju i municiji, ali to nisam hteo da radim jer bih, cini mi se, umrtvio maketu. Ponovo, sve je stvar ukusa ...

Dakle ...


































airbamby

Jos jedan specijalitet iz tvoje kuhinje.Sjajno izgleda jako mi se svidja suptilan weathering,a wash(upustanje panela) je prica za sebe.
Sta reci osim skidam kapu majstore...
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Zoki969

Quote from: Night fighter on 25-11-2007, 20:36:38
Odlicno izgleda!
Kako si "razbistrio" poklopac kabine (koliko sam video u pakovanju, prilicno je mutnjikav bio)?
Vetrobran je vakumski (Squadron) i koriscen je zato jer je original bio otkinut sa rama i nepovratno ostecen na mestu spoja sa ramom.  Sam poklopac kabine osim sto je mutan imao je  i nepravilnosti zbog loseg odlivanja (cini mi se da su svi takvi).  Treba ga lagano osmirglati finom smirglom (2000), a nakon toga ga dobro ispolirati, i to sa obe strane. I tako nekoliko puta dok se ne dobije  zadovoljavajuci izgled. I to je to ...

ugovorac

Maketa mi se izuzetno svidja.Jedna od retkih maketa koja se pojavila u zadnje vreme a na kojoj su naglaseni peneli i preko dekala i to izuzetno lepo.Sta si koristio kao poslogu za silver boje?

Zoki969

Quote from: ugovorac on 25-11-2007, 22:41:14
Maketa mi se izuzetno svidja.Jedna od retkih maketa koja se pojavila u zadnje vreme a na kojoj su naglaseni peneli i preko dekala i to izuzetno lepo.Sta si koristio kao poslogu za silver boje?
Ako mislis na podlogu za Alclad, koristio sam Mr. Surfacer 1000 (tek sam nedavno nabavio 1200). Sto se tice podloge za nalepnice, cela maketa je pre nalepnica lakirana Future-om, koji inace koristim kao sjajni lak. A nakon toga klasika (Mr. Mark Setter). I lakiranja kao i za bilo koju drugu maketu.

djnik

Imam jedno pitanje, kojom tehnikom si radio panele? Predpostavljam nekakvim wash-om.

Sto se tice Alclada, zar ne treba da koristis kao osnovu gloss crnu boju? Mislim odlicno izgleda i sa surfacerom ali proizvodjac kao preporucuju crnu boju.

Zoki969

Quote from: djnik on 26-11-2007, 07:13:33
Imam jedno pitanje, kojom tehnikom si radio panele? Predpostavljam nekakvim wash-om.

Sto se tice Alclada, zar ne treba da koristis kao osnovu gloss crnu boju? Mislim odlicno izgleda i sa surfacerom ali proizvodjac kao preporucuju crnu boju.
Panele sam radio temperom, a shading slikarskim pigmentima (post shading).
Sto se tice Alclada, crna gloss boja se koristi kao podloga za boje visokog sjaja (Polished Aluminium, Chrom).  Za ostale boje moze se koristiti bilo koja akrilna podloga, Alcladov Grey primer (u medjuvremenu sam ga nabavio), Mr Surgacer, a sam Alclad , izmedju ostalog preporucuje cak i Future (nisam probao).

Goran A.

Autenticnosti radi trebalo je da ublazis linije panela na krilima. U sustini su te linije blago vidljive na avionima u eksploataciji i to duz napadne ivice, terminezoni i deo ramenjace do trupa.

tripko

p-51 nuke , mnogo si se svidja taj zavrsni mat-semi gloss sjaj, dekali su super legli ko guza na nosu.
nego reci mi sta koristis za zavrsni sloj neki lak?

Zoki969

#9
Quote from: AG02 on 26-11-2007, 09:39:00
Autenticnosti radi trebalo je da ublazis linije panela na krilima. U sustini su te linije blago vidljive na avionima u eksploataciji i to duz napadne ivice, terminezoni i deo ramenjace do trupa.
Sve je to stvar ukusa.  Ako bi govorili o autenticnosti, linije se ne bi ni videle na maketi (o tome su vec napisani eseji). A na krilima Mustanga ne bi bilo ni jedne linije osim linija poklopaca mitraljeza i municije (vec sam napisao par reci o tome).  A sto se tice vidljivosti linija panela, iznenadjujuce je koliko  na avionima u eksploataciji (pogotovu iz Drugog svetskog rata) mogu biti vidljivi.
Znaci, sve se svodi na licni izbor i zadovoljstvo onoga ko pravi maketu (bar sam ja pobornik te price). A ako se jos nekome svidi ... Super. Ako ne ... Opet super. Na kraju krajeva, svi ovo valjda radimo iz ljubavi, a ne zato sto moramo, zar ne?

Zoki969

Quote from: tripko on 26-11-2007, 10:37:23
p-51 nuke , mnogo si se svidja taj zavrsni mat-semi gloss sjaj, dekali su super legli ko guza na nosu.
nego reci mi sta koristis za zavrsni sloj neki lak?
Za zavrsni sloj koristim Model Masterov Mat lak (onaj u okrugloj flasici-na nitro ili celuloznoj bazi), s tim da ga nanosim u izuzetno tankom sloju, tek toliko da malo ubijem sjajni lak ispod.
Znaci, lagano (ali bas lagano)  prskanje dok se ne dobije zeljeni nivo sjaja (polusjaja, mata).
Probao sam i sa polusjajnim, ali verovatno zbog navike koriscenja mat laka, nista posebno nisam dobio. Sto ne znaci da nije dobar ...


Goran A.

Quote from: zoki969 on 26-11-2007, 13:46:21
Znaci, sve se svodi na licni izbor i zadovoljstvo onoga ko pravi maketu (bar sam ja pobornik te price). A ako se jos nekome svidi ... Super. Ako ne ... Opet super. Na kraju krajeva, svi ovo valjda radimo iz ljubavi, a ne zato sto moramo, zar ne?

Pa jes' vala! Mada... autenticnost treba da se gadja tamo gde je to zaista izvodljivo, naravno bez preterivanja ipak su to samo makete... Komentara radi a nevezano za tvoju maketu i pricu, veliki sam protivnik "what if" kategorije. U svakom slucaju Mustang je dobar i meni bi pasovao bas ovakav jedan!