1/72 Zvezda MiG-3

Previous topic - Next topic

Nidza79

Evo zadnji put ove kalendarske godine imate priliku da "uzivate" u mojim rukotvorinama.

Maketa je tuga bozija sto se tice realnog predstavljanja MiG-3, cak ni prosti delovi kao pitoova cev nisu izliveni dobro (ne zadebljanje na pocetku vec suzenje na kraju). Trup je preuzak pa cete morati da stavite unutrasnjost blago iskoseno a iza sedista je rupa jer nema delova za radio uredjaj. Posebnu draz daju delovi A19, A20 i A18 koje morate namontirati pri nosu aviona koji je zakrivljen a ti delovi su izliveni pravo k'o strela pa cete ih morati preko palca savijati dok ne dobiju zeljene konture. Rupcaga radijatora nema blage veze sa realnim izgledom. Ne postoji uputstvo za bojenje pa cete morati da boje tumacite sa poledjine kutije. Ukoliko radite ovaj kao moj, prsten oko spinnera je srebrn a ne beo. Ukoliko radite onaj drugi boja je srednje zelena i crna a ne zelena i pesak kao na slici. Uzmite poklopac kabine i uocite da nedostaju dva prednja vertikalna luka i onaj sto ide od poslednjeg luka simetricno do zadnjeg dela kabine pa ih izvucite samostalno. Kad pokusate da namontirate propeler na trup videcete da ne moze lepo pa izvedite sami neophodne prepravke. Dekali su svetla tacka makete, lepi su i bez silveringa. Ja sam cak uspeo kroz strele i 4 sloja bele da zalepim izduvne cevi bez da su se dekali strela raspali. Dobicete jedan jedini stencil u vidu natpisa "redukcija". Pogledajte sliku na kutiji da vidite gde ide, beli naravno ide na kamuflirani avion a crni na beli. Posto na belom avionu strela ide preko mesta za taj dekal, koristeci nerealnost delova A18 i A19 nalepite redukciju na prostor koji je ostavljen. Repne zvezde sam raspolovio i postavio s svake strane panela krmila da skinem ugovorca s vrata. Na donjem delu makete pri zavrsetku glavnih krila se blago vidi crta dokle ide trup a dokle krila. To je zato sto je krila nemoguce namestiti pa je zljeb isecen a samo krilo spojeno ogromnom masom gita sa trupom (git je posle oblikovan). Gore je sve perfektno ispalo ali dole se vide obrisi linije jer je krilo predebelo u profilu. To nisam pokusao da popravim vodenom smirglom jer linija prolazi kroz vrlo plitke komore za tockove pa bih ih smirglom i potpuno unistio. Unutar usisnika nisam nalepio deo A21 jer je pogresnih dimenzija i skroz smesan. Repni tocak je svetla tacka makete, moze se ugraditi u trup bez koriscenja lepka. Delove A27 i A29 savijte preko nokta po datoj ivici i ostace savijeni  taman koliko je potrebno. Potom ih namestite na tockove. Mala krila su solidno izradjena. Oblina zavrsetka velikih krila je skroz pogresna pa otprilike nanesite panele taksi svetala i obojte ih.

Sad je vec mrak pa slike nisu sjajne, ali stecicete utisak sta je uradjeno.









Dada

Alo chovek, sto uvek pljujes po svojim radovima ???
Znajuci kakva je ovo maketa, extra izgleda! stvarno se vidi ulozen trud da se sastavi!
Super poslic odradjen!!!
Keep up the good work!

djnik

Ja mogu samo da primetim da si ti maketu odradio pristojno, sve si lepo ismirglao da se ne vide spojevi i ofarbao. Ne brini se ako je neka maketa njesra, pogledaj onaj moj Mi-2. Mozda ovako vizuelno izgleda dobar ali ima mnogo gresaka jer je maketa sama po sebi losa a ja nisam hudini :) Prasina sa unutrasnje strane stakala, losi paneli, rotor je pretanak pa je pukao... ne brini se, radi nesto za svoju dusu i isprobavaj nove tehnike. Nastavi sa odlicnim radom!

ugovorac

Lepo se ti isplaka.Neuobicajno si dobro dao komentare o problemima sa radom na maketi.To neko ubuduce ko bude radio ovu maketu moze dobro da iskoristi.Inace,meni se maketa svidja.

Nidza79

Hvala drugari, ja iskreno mislim da moje makete "nisu nesto" uzevsi u obzir ko ovde sve pravi i izlaze, ali evo necu vise da pekmezim :)

Djnik taj Mi2 mora da se pojavio pre mog dolaska ovde pa cu da kucam u search.

Ne verujem da cu do kraja godine stici ista vise da zavrsim tako da zakljucujem kalendarsku 2007 sa 6 uradjenih maketa.

Zoki969

Potpuno se slazem sa djnikom ... Maketa je potpuno Ok, a s obzirom na opisani kvalitet same makete ... Samo respekt za ulozeni rad i trud.
I, nemoj misliti o svojim maketama da "nisu nesto" ...
Postuj svoj rad i stil ...
I, kao sto moj kum Jova (padobranac na forumu) rece, najlepse makete su uradjene makete.
Samo shibaj !!!!

Sandman

Nidzo, mogu samo da konstantujem ono shto je vec recheno - da zaista preterano omalovazavash svoj rad i trud :(

Makete su ti sasvim pristojne i nemash chega da se stidish, a moram priznati da mi je zabavno chitanje tvojih projekata u radu jer imash duha da stvorish zanimljivim celu tu prichu kako si radio maketu ;) :D

predlazem ti, da sad polako predjesh na sledecu stepenicu i da uzmesh neku kvalitetniju maketu od ove, kako bi uvideo i sam da ne mora svaka maketa da bude "hodanje po trnju" ;) ako do sada nisi nabavio, uzmi recimo Zvezdin La-5FN u 72ci, nije losha maketa generalno, za uklapanje nisam siguran kako ide, ali cu je svakako raditi jednog dana ;)

a mozesh i nekog revella da uzmesh da deljesh... ;) samo nemoj da gubish vreme, trud i energiju u shortrun tehnologijom proizvedene makete poput Skyhigh, Gran, i slichnih... veruj mi, samo cesh se namuchiti sa njima!  >:D :D

ajd uzdravlje pa da zapochnesh josh neshto do NG ;)
S.

La

Ево ја могу да препоручим
Ла 7 у 1:72 од "Едуарда"...нећеш имати никаквих проблема при склапању.
Такође,као што рече Срђан,можеш узети и "Звездин" Ла 5 ФН.
Има и "Ревелових" одличних макета ..."Месер","Штука" и "Фоке Вулф".

djnik

Kao sto je Sandman rekao polako predji na kvalitetnije makete. I tebi ce biti vece zadovoljstvo a i kvalitetnije ces ih odraditi. Pogledaj kako ostali maketari rade makete, tj. koje tehnike koriste i ako imas pitanja slobodno ih kontakriraj, svi ce ti pomoci. Niko nije naucio da maketari sam bez pomoci i saveta, to je normalno. A za svakog maketara ma koliko bio dobar postoji uvek nesto novo sto moze da nauci.

Sto se tice Mi-2 evo ti link http://maketarskikutak.com/index.php?topic=2410.0 . Mi-2 je loseg kvaliteta ali sam ga ipak odradio jer je jedina maketa Mi-2 u 1/72 koju sam magao da nadjem.

Profa

Neću ništa da ti kažem što se komentara tiče - svi su ti već ponešto rekli i apsolutno su u pravu  D:)
Ima samo jedna stvar:

Quote from: Nidza79 on 30-11-2007, 22:34:07

Ne verujem da cu do kraja godine stici ista vise da zavrsim tako da zakljucujem kalendarsku 2007 sa 6 uradjenih maketa.

Do kraja godine još mesecak dana => ima vremena, ima vremena   ;D
Pročitaj ovo ovde - imaš vremena za još 30-ak komada  ;): http://ipmsstockholm.org/magazine/2006/02/tech_aircraft_in_a_day_01.htm
Bogu fala što sam Lala! :)

Nidza79

La, bas si me obradovao jer nisam imao blage veze kakvog je kvaliteta taj La7 kojeg vec 6 meseci imam. Ako se ne varam nisam ga nikad otpoceo jer sam hteo od dole da ga bojim sa humbrol 165 koju i dalje nemam. Imam ja raznih maketa i fensi a i kratkotrcecih i nisam gadljiv da smirglam i gitujem ako se maketa uspe sastaviti na kraju. Secam se letos kad sam uzeo od gazda Milana Yak9P i krenuo da ga radim maltene pre nego sto sam izuo cipele. Maketa je tako neverovatno grdna (montiras pilotsko sediste za krila, potom krenes da ugradis krila u trup i shvatis da ce lik da sedi u rezervoru umesto u kabini) ali sam ga sa velikim elanom preradjivao da bih shvatio tek na kraju da poklopac kabine ne mogu nikako da namestim :(. Ovaj MiG3 jeste bangav ali je u odnosu na Yak-a isp'o fer.

Pocecu nesto da radim nadam se vec u ponedeljak ali nisam siguran 'ocel' biti gotovo do praznika.

Hvala svima jos jednom i profi za tekst  ;D :o