1/48 ICM P 51C Mustang

Previous topic - Next topic

Zoki969

Evo jos jednog Mustanga, kao sto sam i obecao. Rep sa dorsalom dobijen je ukrstanjem  sa P51 D-5 Mustangom koji ste vec imali prilike da vidite.
Poprilicno nezgodan posao s obzirom da makete nisu iste debljine i sirine u repnom delu, ali isplati se ... I, naravno, cetiri Alclad nijanse + MM silver i aluminijum ...

Pa, evo ga:




























djnik

Bravo, odlican natural metal finish! Maketu si odradio bas pedantno kako treba. Posto planiram da radim dva nasa jeta i P-47 u boji aluminijuma da li bi mogao ukratko da objasnis kako si koristio Alclad itd? Hvala unapred!

Zoki969

Quote from: djnik on 07-12-2007, 02:09:02
Bravo, odlican natural metal finish! Maketu si odradio bas pedantno kako treba. Posto planiram da radim dva nasa jeta i P-47 u boji aluminijuma da li bi mogao ukratko da objasnis kako si koristio Alclad itd? Hvala unapred!
O Alcladu samo najbolje ... Jednostavan je za koriscenje, a izgleda savrseno ...
Nema nikakve posebne mudrosti. Ono sto je bitno je da se  prvo nanese osnovna boja (prajmer), jer sam Alclad deluje agresivno na plastiku. Za prajmer mozes koristiti bilo koju akrilnu boju, a postoji i original Alcladov sivi prajmer. Takodje mozes koristiti GSI surfacer, a sam proizvodjac kaze da moze da se koristi i Future ... Pa ti sada vidi ...
Ova prica vazi za standardne boje. Ukoliko se koristi boja visokog sjaja (Chrom, Polished Aluminium i sl.) za osnovu se koristi akrilna gloss crna (obavezno).
Naravno, pre nanosenja prajmera bitno je da podloga bude savrseno pripremljena ... I najmanja ogrebotina je jako vidljiva na natural metal finishu. Mislim da to i jeste najozbiljniji deo posla. Znaci, dobra priprema, prajmer, a onda ...
Pesma  ;D
Alcladom se farba kao bilo kojom drugom bojom. Uz napomenu da je Alclad vec pripremljen za rad Airbrushom i da nije za cetkicu. Susi se izuzetno brzo i vec nakon 15 minuta moguce ga je maskirati. Izuzetno je otporan na guljenje, grebanje i skoro ga je nemoguce oguliti maskirnom trakom. Ono sto je moja preporuka (a cini mi se i proizvodjaca) je da se nanosi u nekoliko tankih slojeva. Mozda ce zvucati cudno, ali posle 4-5 slojeva (ponovo napominjem-tankih) izgleda savrseno. Svaki sledeci sloj daje sve "metalniji" izgled.
Ono sto je bitno, nema potrebe za poliranjem i slicnim stvarima da bi se dobio NMF ...
Zapravo, najveci posao je da se dobije vise nijansi aluminijuma na maketi ... Maskiranja koliko hoces, nigde kraja ... Ali, kada se zavrsi ... Verujte mi da se isplati
::)


Kerber

Konverzije su mi omiljene u maketarstvu...Ova je ispala da bolje ne moze biti.
Cekamo i ostale "konjice" iz ergele ovde. ;)

medico

#4
zoki,

negde sam prochitao da je proizvodjach Alclad-a preporuchio prskanje sa 20psi pritiska ili ti 1.5 bar-a  da li si to isposhtovao ili ne ?
ah da i dobar rad na auspusima ....koji je tvoj recept ?

Zoki969

Quote from: medico on 07-12-2007, 15:31:12
zoki,

negde sam prochitao da je proizvodjach Alclad-a preporuchio prskanje sa 20psi pritiska ili ti 1.5 bar-a  da li si to isposhtovao ili ne ?
ah da i dobar rad na auspusima ....koji je tvoj recept ?

To jeste otprilike idealan pritisak za nanosenje ultra-tankog sloja, ali iz moguce je raditi i sa manjim pritiskom. Kao i sa bilo kojim drugim farbanjem, najvaznija je praksa ... Vezba cuda stvara ...
Sto se tice auspuha, oni su out of the box, s tim da sam ih ubusio burgijicama i iglama za spriceve. Farbam ih tako sto ih prvo obojim u gun metal, a onda, dok se boja jos nije skroz osusila, lagano "tapkanje" bojom rdje. I taj postupak eventualno ponavljam dok se ne dobije zeljeni efekat ...
Sto se izduvnih gasova tice, radim ih suvom cetkicom i slikarskim pigmentima, s tim da sam ih na Mustanzima radio maksimalno diskretno jer tako izgledaju i na fotografijama ...

djnik

Zahvlajujem se na objasnjenju upotrebe Alclada. Kad napominjes da prskas nekoliko tankih slojeva da li se to odnosi na jednu sesiju prskanja ili u roku od par dana isprskas nekoliko slojeva? Takodje da li na Alclad moze da se prska Future kako bi se postavili dekali i na kraju naravno mat ili satin lak?

Jos jedamput odlicna maketa, kao sto je rekao suba doktorirao si metale ;)

Zoki969

Quote from: djnik on 07-12-2007, 19:07:27
Zahvlajujem se na objasnjenju upotrebe Alclada. Kad napominjes da prskas nekoliko tankih slojeva da li se to odnosi na jednu sesiju prskanja ili u roku od par dana isprskas nekoliko slojeva? Takodje da li na Alclad moze da se prska Future kako bi se postavili dekali i na kraju naravno mat ili satin lak?

Jos jedamput odlicna maketa, kao sto je rekao suba doktorirao si metale ;)
Mislio sam na nekoliko slojeva u intervalima od po, recimo, sat vremena. Mislim da moze i krace, ali za svaki slucaj ...
Na Alclad mozes da prskas Future i bilo koju vrstu laka. Bar ja tako radim, mada sam citao da mozes lepiti dekale i direktno na Alclad. Zaista, kada naneses Alclad dobijes super finu povrsinu, ali ja volim da ispostujem navike koje imam. Znaci, slobodno prskaj preko Alclada sta god hoces, kao da je u pitanju bilo koja druga boja (I Mustanzi su radjeni tako)... Jedino sto bih savetovao je da kada uradis zavrsni sloj ostavis da odstoji, recimo dan ili dva, pa da onda prskas lak preko ... Za svaki slucaj ...

djnik

Hvala jos jedamput! Uskoro pocinjem da radim na T-33TM pa rekoh bolje da pitam doktora pre nego sto pocnem ;)

Zoki969

#9
Quote from: djnik on 07-12-2007, 20:43:23
Hvala jos jedamput! Uskoro pocinjem da radim na T-33TM pa rekoh bolje da pitam doktora pre nego sto pocnem ;)
Cast mi je da  budem od pomoci velemajstoru ;)

Poseidon

BRAVO......Zoki,skolski primer kako treba da izgleda avion u 1/48......tvoj i Jovin stil pravljenja maketa je za mene vrh.